1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Nie przegap swojego życia! Poznaj 10 stopklatek uważności

Nie przegap swojego życia! Poznaj 10 stopklatek uważności

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)
Gdziekolwiek jesteś, bądź! To przesłanie to najlepsza recepta na życie w ciągłym biegu i w permanentnym rozproszeniu, które sprawiają, że nie zauważamy umykających i niepowtarzalnych chwil naszego życia.

Świat pędzi i my pędzimy razem z nim, nie bardzo wiedząc, dokąd i po co. Dopiero co była wiosna, już jest środek lata, zaraz będziemy kupować choinkę i świąteczne prezenty. Lata płyną, ani się obejrzeć jak dotrzemy do zmierzchu życia. I choć wszyscy to niby wiemy, rzadko kiedy o tym myślimy: nie mamy czasu – nomen omen – i brakuje nam uważności.

Wspomniane wcześniej przesłanie „gdziekolwiek jesteś, bądź” to zarazem tytuł książki Jona Kabat-Zinna, twórcy i propagatora nurtu mindfulness. Amerykański psychiatra i naukowiec twierdził, że uważność, niczym reflektor skierowany na tu i teraz, pozwala odnaleźć porządek pośród chaosu – we własnym umyśle, sercu i ciele. Przekonywał, że świadomość chwili i uwaga, którą obejmujemy nasze „tu i teraz”, pozwalają nam w pełni przeżywać życie. Nie dać mu niepostrzeżenie umknąć. Przepłynąć przez palce.

Trening mindfulness opracowany przez Jona Kabat-Zinna, nazywany MBSR (Redukcja Stresu Oparta na Uważności – Mindfulness- Based Stress Reduction), trwa 8 tygodni, a jednym z zasadniczych elementów jest medytacja. Nawet jeśli nie zostaniemy adeptami pełnego kursu, możemy wykorzystywać na co dzień podstawowe założenia mindfulness, takie jak choćby pięciominutowe mikromedytacje oddechu.

Czytaj także: Bądź tu i teraz. O sztuce uważności rozmawiamy z Jonem Kabatem-Zinnem

Inspirując się ideą mindfulness, proponujemy wam codzienny trening uważności. Mamy nadzieję, że pozwoli wam ćwiczyć się w pełnym przeżywaniu każdej chwili, bo to właśnie z nich składa się nasze życie. Nie przegapmy go.

10 stopklatek uważności

1. Powitaj nowy dzień

Najczęściej – jeszcze zanim wysuniemy nogę spod kołdry – gdzieś już gnamy. Wybiegamy myślami w przyszłość, analizując to, co mamy do zrobienia. Sięgamy po telefon, sprawdzając wiadomości i social media. Ze snu natychmiast wpadamy w pełną zgiełku rzeczywistość, wprawiając mózg w gwałtowny ruch. A można by przeznaczyć tę chwilę na spokojne powitanie dnia… Usiądź, zrób kilka głębszych oddechów, zaobserwuj swój oddech, poczuj ciało, wyślij do siebie dobrą myśl.

2. Przyglądaj się myślom

Zanim wstaniesz, przyjrzyj się swoim myślom. Jaka jest ta pierwsza po przebudzeniu? Czy przypadkiem nie bombarduje cię od rana natłok myśli? Ta refleksja pomoże ci skontaktować się tym, co drzemie w twoim umyśle i sprawdzić, co tak naprawdę zajmuje cię i wypełnia twoje życie. To ważny temat do przemyślenia: czy to, z czym wkraczasz w kolejny dzień swojego życie, jest na pewno zgodne z twoimi wartościami?
Nie zapominaj o porannych rytuałach, które osadzają cię w „tu i teraz”. Poranna kawa, kilka stron książki, chwila rozciągania na macie – to wszystko pozwoli ci się skontaktować z twoim „ja”.

3. Dostrzegaj świat

W drodze do pracy zauważ promienie słońca, szum wiatru, odgłosy miasta. Rozeznaj swój stan ducha. Czy jesteś w chwili obecnej, czy myślisz już o tym, co cię spotka za chwilę?

Czytaj także: Komorebi to słowo, które powinno trafić do słowniczka wszystkich praktykujących uważność. Poznacie je w „Perfect Days”

4. Pamiętaj o ciele

W ciągu dnia postaraj się nie zapominać o swoim ciele – z uwagą, świadomie rozluźniaj kark, mięśnie ramion i twarzy. Puszczaj napięcie wraz z wydechem, nie pozwól, aby stres pozostał w głębi twojego ciała, nie przechodź nad nim do porządku dziennego.

5. Delektuj się ciszą

Pozwól sobie na ciszę i spokój, usłysz w nich siebie. Co jakiś czas oddalaj się myślami od codziennych obowiązków, wspominaj dobre chwile, które zachowałaś w pamięci po wspaniałych wakacjach, czułym spotkaniu, chwilach błogiego spokoju albo ekscytującej przygodzie.

6. Trzymaj bodźce na dystans

Nie sięgaj odruchowo po telefon, wycisz powiadomienia i push-upy, przez które ciągle jesteś „popychana”. Nadmiar informacji to jedna z najgorszych bolączek XXI wieku; sprawia, że jesteśmy rozedrgani, nerwowi, niezdrowo pobudzeni. Warto trzymać bodźce w ryzach.

7. Jedz świadomie

Każdy posiłek spożywaj z uważnością. Czuj na języku smak potraw, badaj teksturę jedzenia. Nie połykaj zbyt szybko. Nie dopuść do tego, że nie będziesz pamiętała, co zjadłaś ani jak te potrawy smakowały.

8. Odciążaj umysł

Wracając z pracy, nie myśl już o niej, nie planuj tego, co będziesz robić wieczorem. Uwolnij umysł, uświadom sobie swój oddech, zauważ jakość myśli i uczuć.

9. Ciesz się bliskością

Powitaj domowników z uśmiechem i życzliwością. Zauważ bliskich, okaż czułość czworonożnym przyjaciołom. Spędź z nimi dobry czas.

10. Zauważaj dobro

Przed snem wycisz ciało i umysł: wypij zioła, rozpyl relaksujące olejki eteryczne, odłóż telefon. Przeskanuj ciało w poszukiwaniu napięć i oddychaj, stopniowo się rozluźniając. Przypomnij sobie, co dobrego cię dziś spotkało. Zrób z tej myśli stopklatkę na dobranoc.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze