1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Ograniczenia wyniesione z dzieciństwa

123rf.com
Ego oddziela nas od tego, kim naprawdę jesteśmy. Z książki „Ego-rcyzmy” Mateusza Grzesiaka dowiadujemy się czym ono jest, skąd się bierze i jak z nim współpracować. Jego źródła sięgają dzieciństwa. Warto to sobie uświadomić.

Mateusz Grzesiak, międzynarodowy nauczyciel i trener, psycholog i autor sześciu książek o rozwoju osobistym, zajął się problemem ego. W swojej najnowszej książce „Ego-rcyzny. Poznaj, czym jest i jak działa ego” (wyd. Sensus) tłumaczy, czym są myśli i na jakich zasadach identyfikacja z nimi wciąga nas w świat iluzji. Wyjaśnia pojęcie separacji oddzielającej nas od prawdziwej rzeczywistości i budującej fałszywe opinie i poglądy, przez które cierpimy. Dzieje się tak, ponieważ wchodzimy w świat ze zbudowanym i działającym ego, które zawdzięczamy najczęściej domowi rodzinnemu i szkole. Oto lista najczęstszych ograniczeń, które wynosimy z dzieciństwa:

1. Nie istniejesz (w przypadku pozbawienia opieki czy uwagi). 2. Nie jesteś taki, jaki powinieneś być. 3. Nie zbliżaj się zbytnio. 4. Nie przynależ. 5. Nie rośnij. 6. Nie bądź dzieckiem. 7. Nie umiesz tego zrobić. 8. Nie czuj się dobrze albo czuj się zawsze świetnie. 9. Nie, bo nie. 10. Nie jesteś ważny albo jesteś najważniejszy. 11. Nie myśl i nie miej własnego zdania.

W najbliższą środę, 4 lipca, w warszawskim Trafficu odbędzie się spotkanie autorskie z Mateuszem Grzesiakiem, przybliżające jego najnowszą książkę „Ego-rcyzny. Poznaj, czym jest i jak działa ego” (wyd. Sensus). 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze