1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Letnia depresja

Letnia depresja

123rf.com
Ta afektywna choroba sezonowa dotyka 6 proc. społeczeństwa amerykańskiego. Początek lata wyzwala symptomy tego rodzaju depresji. Jak się ona objawia i jak sobie pomóc?

Przyczyny obniżonego nastroju latem:

1. Zakłócony harmonogram

W roku szkolnym wszystko działało według planu, dzieci w placówkach edukacyjnych, ty w pracy, inaczej sprawy się miały w powszednie dni tygodnia, od odpoczynku były weekendy. Teraz wszystko się zmienia i to może stresować - zapewnienie dzieciom opieki, rozrywki, zaplanowanie sobie pracy tak, żeby spokojnie udać się na urlop.

2. Obraz ciała

Kiedy temperatura rośnie, zrzucamy jak największą ilość warstw ubrań i okazuje się, że to co pod nimi wcale nie cieszy. Boimy się przymierzyć kostium kąpielowy, patrzeć się w lustro, unikamy nawet spotkań towarzyskich z tego powodu. 3. Finansowe zmartwienia

Lato może być kosztowne. Wyjazdy rodzinne bądź niania dla dzieci to dodatkowe niemałe koszty.

4. Gorąco!

Nie każdy dobrze znosi wysokie temperatury lub przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. To naprawdę bywa uciążliwe.

Powyższe powody przyczyniają się do letniej depresji. Co robić, by sobie pomóc?

1. Ustal nowy harmonogram

Chodzi o to, żeby nie popaść w chaos, a z tego powodu we frustrację. Jeśłl na przykłąd pracujesz w domu a masz dzieci, które jeszcze nie wyjechały, zaplanuj sobie godziny pracy i wspólnej zabawy. Zaangażuj do pomocy babcię, dziadka, przyjaciółkę. I zdrowy rozsądek, pewne sprawy (może dokładne sprzątnie) będziesz musiała trochę sobie odpuścić. 2. Jak najwięcej przyjemności

Pomyśl też o letnich rozrywkach dla siebie. Środowe popołudnie z mrożoną kawą i powieścią w ulubionej knajpce? To nie muszą być bardzo drogie rozrywki. Wyjście na basen, kupienie sobie lekkiej lektury, oszałamiających sandałków, domowy arbuzowy sorbet. Chodzi o to, by mieć motywację do przetrwania tego czasowego spadku nastroju.

3. Przeprogramuj się

Nasz mózg jest elastyczny, pozytywne myśli uaktywniają w nim nowe obwody. Jeśli coś na początku lata wywołuje twój niepokój, uświadom sobie co to jest i zamień na pozytywne skojarzenia. Sięgnij do najfajniejszych wakacyjnych wspomnień i radosnych letnich chwil.

4. Wysypiaj się

To ważne. Mimo tego, że zmienia się twój harmonogram oraz podwyższa się temperatura, dbaj o to, by nie spać dużo mniej niż 7 godzin i nie więcej niż 9 godzin na dobę. Przy przygnębieniu można uciekać w sen, jednak to jeszcze zwiększa depresję.

5. Ćwicz

Miesiące letnie sprzyjają ruchowi a ten wyzwala endorfiny, dzięki którym łatwiej odczuwamy szczęście.

6. Przebywaj między ludźmi

Kontakt z życzliwymi osobami zawsze poprawia nastrój, dlatego staraj nie izolować się, tylko wychodź do ludzi jak najczęściej się da.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze