1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak pomagać z empatią?

Jak pomagać z empatią?

fot. 123rf
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak nam trudno skonfrontować się z czyimiś uczuciami, zwłaszcza tymi trudnymi. I wtedy najchętniej robimy wszystko, żeby ktoś przestał być smutny czy załamany. Zaprzeczamy temu, co widzimy, nadgorliwie działamy albo odwracamy się. Postępując w ten sposób, krzywdzimy.

1. Stań po stronie jego uczuć

Spróbuj przekazać poczucie zrozumienia. To jest bardzo pomocne, żeby powiedzieć: „Czuję, ze jesteś smutna.”, „Widzę, że nie czujesz się dzisiaj najlepiej”. Jeśli ktoś zareaguje na to pozytywnie, możesz zapytać: „Czego potrzebujesz? Rozmowy, przytulenia, napijemy się razem herbaty? Chcesz mi coś opowiedzieć? Jestem tutaj dla ciebie”.

2. Zaakceptuj

Pokaż, że zła forma przyjaciela czy kochanej osoby nie wpływa na to twoje uczucia do niego. Niech poczuje, że akceptujesz go ze wszystkimi jego uczuciami. Powiedz mu o tym.

3. Okaż współczucie

Powiedz: „Mogę sobie wyobrazić, jak trudno jest ci z tym. Przytulić cię? Jak chcesz się wypłakać, jestem”, „Współczuję ci”. 4. Zaoferuj pomoc

Gdy już pozwolisz komuś na okazanie uczuć i wyrazisz swoje, zapytaj, czy możesz coś zrobić, żeby pomóc bliskiej osobie, która znalazła się w trudnej sytuacji. Czasem najbardziej pomaga właśnie danie przestrzeni do przeżycia smutku. Są jednak sytuacje, że przyjaciel potrzebuje konkretnej pomocy. Zapytaj i wyraź swoją gotowość do działania.

Po co istnieją przyjaciółki? - TUTAJ

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze