1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak nie odczuwać odrzucenia osobiście?

Jak nie odczuwać odrzucenia osobiście?

123rf
To jest bardzo trudne - przeżywanie odrzucenia. Niestety, jesteśmy na to narażeni i to nie tylko w związkach miłosnych. Ktoś cię nie chce, właśnie ciebie. Oto wskazówki, które pomogą nie traktować tego faktu jako końca świata.

 

1. Nie wyolbrzymiaj krytyki.
Szef odrzucił twój pomysł, skrytykował go. Ale nie jest to powód, żebyś czuła się złym pracownikiem. Na tym jednym odcinku, w tej konkretnej sytuacji twój pogląd i szefa się różnią. Tylko tyle.

2. Bądź dla siebie łagodna. Naucz sobie wybaczać błędy i niedoskonałości. Jeśli będziesz dla siebie milsza, inni ludzie również nie będą cię tak bardzo krytykować (bo twój wewnętrzny krytyk
zamilknie), a tym samym odrzucać. A na pewno ty nie będziesz odbierała tego osobiście.

3. Traktuj odmowę jako informację zwrotną.
Rzecz nie dotyczy ciebie, tylko jakiegoś twojego aspektu. On nie chce się z tobą spotykać, bo na przykład jesteś dla niego zbyt uczuciowa albo zbyt bystra, może za wysoka. To nieważne. To tylko fakt, że jaka część ciebie jemu nie pasuje. Chodzi o to, żebyś nie czuła odrzucenia całej siebie, swojej kobiecości i człowieczeństwa. Jemu coś w tobie się nie podoba i nie jest to ani dobre, ani złe. Ty nadal jesteś sobą i z tego nie rezygnuj.

4. Poczuj swoje emocje związane z odrzuceniem. Najczęściej pojawia się lęk, wstyd, rozczarowanie i złość. Widać one w tobie są. Jeśli nie uwolnisz ich na przykład podczas medytacji
czy psychoterapii, będziesz przyciągać sytuacje, w których pojawi się odrzucenie. Gdy się to już wydarza, lepiej nie tłumić emocji kolejny raz ale także nie ulegać im kompulsyjnie działając. Po prostu je przyjmij.

5. Eksperymentuj z odrzuceniem.
Postaw się w sytuacji, w której odrzucenie jest prawdopodobne, ale nie ma żadnych poważnych konsekwencji. Zaproponuj coś, ryzykując że ktoś powie ci „nie”. Przekonasz się, że to nie takie straszne doświadczenie. Lęk przed nim się zacznie rozpuszczać.

6. Nie bądź zbyt chętna do poświęcania się.
Ludzie, którzy lękają się odrzucenia, często są zbyt pomocni, otwarci, chętni by się poświęcić. Dużo dają. A i tak doświadczają odrzucenia i dodatkowo wykorzystania. Nie narażaj się na to w ten sposób.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze