1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Czujesz się samotna? Pomóż sobie

Czujesz się samotna? Pomóż sobie

123rf
123rf
Święta to czas, kiedy samotność może bardziej doskwierać. Czy możemy coś zrobić, żeby zmienić ten stan? Tak.

1. Uświadom sobie, że samotność to uczucie, nie fakt. Kiedy czujesz się samotna, twój mózg odgrywa stare schematy, odzywa się ból z przeszłości. Samotność to bolesne uczucie. Zastanów się – dlaczego czujesz się w ten sposób? Kiedy tak już się czułaś? Przyjmij to uczucie ponownie już świadomie.

2. Nie krytykuj się za samotność.
Jest w nas tendencja, żeby się dewaluować. Wydaje się nam, że to my jesteśmy winni temu, że jesteśmy samotni. Bo za mało atrakcyjni, bogaci, inteligentni albo mamy pomysł, że nie znamy się na relacjach. Ucisz zatem głos wewnętrznego krytyka, bo nie mówi on prawdy.

3. Zrezygnuj z raniących relacji. Bolesny schemat z przeszłości popycha cię ku ludziom, którzy nie są blisko, odrzucają cię
i ranią. Być może już w ogóle zamknęłaś się na relacje z tego powodu. To nie jest dobry pomysł. Domknij w sobie toksyczne związki i zwróć się ku nowej jakości.

4. Zbadaj swoje samotne nawyki.
Odrobina samotności jest konieczna dla zdrowia psychicznego, ale jej nadmiar szkodzi. Zastanów się, czy czasem nie izolujesz się od ludzi. Na przykład unikasz imprez, w kawiarni nie podnosisz wzroku znad książki, nie odpowiadasz na uśmiechy ludzi. Zrezygnuj z tych nawyków.

5. Zastanów się, czy nie jesteś za bardzo skoncentrowana na innych.
Uczucia związane z samotnością mogą tak boleć, że uciekamy od swojego wnętrza, kierując uwagę na innych. Wówczas zachowujemy się wobec nich wylewnie, hojnie, ulegle. Mamy błędne przekonanie, że w ten sposób zasłużymy sobie na relację i uchronimy się od trudnych przeżyć. Jeśli rozpoznajesz się w tym mechanizmie, wiesz że nie działa.

6. Poszukaj takich jak ty.
Rozejrzyj się dookoła, nie tylko ty cierpisz z powodu samotności. Zwróć się ku innym ludziom doświadczającym tego stanu.

7. Porzuć relacyjny perfekcjonizm.
Jeśli krytykujesz się za to, że jesteś samotna, możesz mieć obawy, że nie poradzisz sobie w bliskiej relacji. Jednak, jeśli nie zaryzykujesz, nie przekonasz się, że to nie musi być prawda.

8. Uwierz w siebie. Masz do zaoferowania dobroć, wielkoduszność, miłość. Możesz się tym podzielić. Spróbuj.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze