1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Najbardziej denerwujące zachowania

123rf.com
Jakie zachowania są szczególnie nieuprzejme i irytujące, a jednak częste. Badania dowodzą, że dopuszczamy się ich w 7 następujących przypadkach.

1. Pozostawienie pustej rolki po papierze toaletowym. Wychodząc z toalety, jeśli tylko mamy możliwość, należy zadbać o to, żeby nasz następca również mógł skorzystać z papieru toaletowego. Okazuje się, że w takich okolicznościach nie myślimy o bliźnim :).

2. Zajmowanie dwóch miejsc na parkingu. Wiesz dobrze, jakie jest to irytujące – śpieszysz się i szukasz miejsca do parkowania i widzisz samochód, który tak stanął, że zajmuje dwa. Wówczas zwykle wysyłasz do jego właściciela mnóstwo niedobrej energii, myśląc o nim źle. Chciałabyś być na jego miejscu?

3. Blokowanie miejsca na chodniku. Gdy idziemy z kimś często nie dbamy o to, żeby i towarzyszowi szło się komfortowo. Wydaje nam się, że o przestrzeń trzeba walczyć i zajmujemy większą część chodnika, poza tym pchamy się pierwsi.

4. Samowolne pożyczanie. To nas bardzo irytuje – jeśli ktoś pożycza sobie nasze rzeczy bez pytania. Nawet gdy to jest długopis koleżanki z biurka, które stoi obok twojego, zapytaj czy możesz go pożyczyć. Badania pokazują, że nawet najbliżsi denerwują się, gdy mąż czy żona pożyczają samochód bez pytania i w dodatku oddają go z pustym bakiem.

5. Patrzenie przez ramię na czyjś telefon. Piszesz sms-a, a ktoś spogląda na twój telefon. Albo zerka, jak telefon dzwoni i wyświetla się informacja, kto to taki. Takie zachowania są irytujące, bo naruszają osobiste granice.

6. Żucie gumy. Są teorie, że to bardzo zdrowe, ale gumę lepiej żuć w samotności.

7. Zatajenie. Bardzo denerwujemy się, jeśli okazuje się, że ktoś przed nami coś istotnego zataił. Czujemy się oszukani i pominięci. Zatajenie odbierane jest często jeszcze gorzej niż kłamstwo.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze