1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Molestowanie seksualne dzieci - informuje Rzecznik Praw Dziecka

123rf.com
123rf.com
Tematyka dotycząca wykrywania przez lekarzy dentystów przypadków przemocy fizycznej i molestowania seksualnego wobec dzieci jest w Polsce praktycznie nieznana.

By zapoznać z nią lekarzy stomatologów Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak organizuje międzynarodową konferencję „Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania seksualnego”, która odbędzie się 6 kwietnia  we Wrocławiu, w ramach Kongresu z okazji XV-lecia Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. 

O tym, jak wielką rolę mają do odegrania lekarze stomatolodzy w wykrywaniu przypadków przemocy i molestowania seksualnego u dzieci opowiedzą eksperci z krajów skandynawskich, które mogą być wzorem funkcjonowania systemu rozpoznawania przypadków przemocy w gabinetach lekarskich.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak pierwszy raz usłyszał o możliwości wykrywania przypadków przemocy względem dzieci przez stomatologów podczas Międzynarodowego Spotkania Rzeczników Praw Dziecka. - Z przemocą wobec dzieci musimy walczyć na wszystkich możliwych frontach. Okazuje się, że na pierwszej linii osób, które mogą ją rozpoznać stoją także lekarze dentyści, choć pewnie często o tym nie wiedzą. Chcę pomóc posiąść im tę wiedzę i poprosić o dołączenie do grupy ludzi i instytucji, które stoją po stronie dzieci -mówi rzecznik.

W Polsce świadomość możliwości wykrywania przez lekarzy dentystów przypadków przemocy, molestowania i zaniedbań względem dzieci jest znikoma, choć mają oni, jako funkcjonariusze publiczni, obowiązek rozpoznania wszelkich objawów złego traktowania dzieci i zgłaszania takich przypadków do odpowiednich służb. Lekarze stomatolodzy nie mają znajomości tego problemu i procedur postępowania, a także obawiają się skutków ewentualnej błędnej diagnozy. Często także nie chcą się zbyt mocno angażować w problemy pacjentów. To jednak  ich aktywność i wrażliwość na sygnały płynące od pacjenta i wynikające z jego stanu zdrowia mogą wpłynąć na uratowanie zdrowia lub życia ich  swoich podopiecznych.

Wszystkie dzieci powinny zgłaszać się na regularne wizyty do dentysty. Dzięki temu lekarz ma doskonałe możliwości monitorowania takiego dziecka. Mali pacjenci przychodzą na wizytę z rodzicami, którzy nie zdają sobie sprawy z umiejętności dentysty w zakresie rozpoznawania objawów przemocy i zaniedbania. Dlatego  stomatolog ma dużą szansę na wykrycie ewentualnych symptomów. Dentysta posiada bardzo dobrą pozycję do wizualnej oceny siedzącego na fotelu pacjenta, jego twarzy, szyi oraz odsłoniętych części ciała. Gdy dentysta zauważy jakieś nietypowe objawy w jamie ustnej może obserwację przenieść na szyję, gardło lub twarz, w poszukiwaniu innych objawów, które mogłyby potwierdzić podejrzenia przemocy. Co ważne, sam stan jamy ustnej jest tez różny i zależny od rodzaju wykorzystywania, co czyni rolę dentysty w wykrywaniu przypadków przemocy i molestowania tak  ważną i wyjątkową.

Osoby krzywdzące dzieci lub stosujące wobec nich przemoc często zmieniają lekarza rodzinnego czy pediatrę. Nie zmieniają jednak dentysty, co sprawia, że może on obserwować danego pacjenta przez dłuższy czas.  Dentysta oprócz objawów przemocy (urazów zębów, kości i błony śluzowej), ma także możliwość wykrycia objawów zaniedbania w postaci płytki nazębnej lub zapalenia dziąseł, nieleczonych ubytków w zębach, itp. Strach i niepokój dziecka na fotelu lub problemy rodziców z radzeniem sobie z jego zachowaniem  mogą również świadczyć o ewentualnej przemocy psychicznej stosowanej wobec dzieci. Opuszczanie wizyt oraz niedbałość o stan jamy ustnej i uzębienia dzieci jest także przesłanką wskazująca na nieprawidłową opiekę nad dzieckiem.

Konferencja „Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania seksualnego” organizowana przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w ramach Międzynarodowego Kongresu „XV-lecie Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii” jest pierwszą w Polsce inicjatywą poruszającą ten ważny temat.

Konferencja odbędzie się 6 kwietnia 2013, w Hali Stulecia we Wrocławiu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze