Zasady zdrowego żywienia dzieci – najczęstsze błędy

żywienie niemowląt
123rf.com

Od tego w jaki sposób karmimy nasze dziecko już od pierwszych dni jego życia, zależy między innymi to, czy grozi mu w przyszłości nadwaga albo różnego typu problemy zdrowotne. Jednakże mimo usilnych starań bardzo często rodzice nawet nieświadomie łamią zasady zdrowego odżywiania dzieci.
Poniżej opisujemy błędy, które występują najczęściej, może przynajmniej Tobie uda się ich uniknąć.

1. Zbyt krótkie karmienie piersią

Jednym z podstawowych błędów żywieniowych dotyczących najmniejszych dzieci jest bardzo krótki okres karmienia piersią. Światowa Organizacja Zdrowia oraz wiele innych organizacji zajmujących się niemowlętami zalecają karmienie malca wyłącznie piersią do szóstego miesiąca życia. Jak wiadomo nie zawsze się to udaje z bardzo różnych przyczyn, jednakże warto zachęcać mamy by karmiły jak najdłużej.

2. Nowe pokarmy zbyt szybko wprowadzane do diety dziecka

Wspaniałym widokiem jest, kiedy dziecko ma buzię całą brudną od marchewki czy jabłka, które tak bardzo mu smakowały. Jednakże rozszerzanie diety o kolejne produkty warto przeprowadzać powoli. Zbyt wczesne podawanie nowych pokarmów może spowodować np. alergie, biegunki albo zaparcia u dzieci.

3. Zbyt długie podawanie papek

Dzieci, nawet te najmniejsze, lubią różnorodność. Bardzo chętnie poznają nowe rzeczy w tym również nowe potrawy. Jednakże podawanie wszystkiego w formie papki może się szybko znudzić, ponieważ tak naprawdę jedzenie stale wygląda podobnie. Dlatego warto jak najszybciej zdecydować się na podawanie malcowi siekanych dań. 8-9-miesięczne niemowlę spokojnie da sobie radę z pogryzieniem niewielkich kawałków mięska czy warzyw, natomiast danie podane w ten sposób będzie wyglądało ciekawiej.

4. Podawanie dzieciom dorosłych dań

Niemowlęta i małe dzieci mają bardzo delikatny układ trawienny, dlatego dania, które jedzą powinny być lekkostrawne i delikatnie przyprawione. Potrawy jedzone na co dzień przez dorosłych zazwyczaj nie spełniają tych warunków, dlatego najlepiej jest poczekać z podawaniem ich, aż malec nieco podrośnie.