fbpx

20 sposobów na szybkie odprężenie (1)

Kobieta_relaks
123rf.com

Gdy jesteśmy zmęczeni psychicznie czy fizycznie, organizm daje sygnał, że potrzebuje przerwy na odpoczynek. Często wystarczy mu naprawdę niewiele czasu, żeby poczuł się zregenerowany. Oto 20 sposobów, które pozwolą ci szybko nabrać sił.
A jeśli uważasz, że nie masz czasu na odpoczynek, nie martw się. Wiele z tych sposobów zajmie ci zaledwie kilka minut.

1. Rozluźnij szczęki

Często napięcie spowodowane stresem umiejscawia się w szczękach i zazwyczaj nie jesteśmy tego świadomi. Aby rozluźnić szczęki, otwórz szeroko i trzymaj je tak przez pół minuty. W tym czasie oddychaj przez nos. Kiedy poczujesz, że twoje usta chcą się same zamknąć, zrób to powoli. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.

2. Zaopiekuj się sobą świadomie

Z wyraźną intencją zaopiekowania się sobą, zrób coś dla siebie. Może to być kąpiel z hydromasażem, spacer w promieniach słońca albo umycie okien, jeśli na to właśnie masz ochotę. Dobrze działa zrobienie wokół siebie porządku. Ład dookoła to sygnał dla mózgu, że jesteśmy zadbani i bezpieczni.

3. Napisz kilka zdań

Pisanie dziennika ma potężną moc terapeutyczną. To jak rozmowa z podświadomością. Gdy napiszesz, jak się czujesz, niemal automatycznie uwalniasz niewygodne emocje. Potem, jak przeczytasz swoje słowa, zobaczysz, jak zmieni się twoja perspektywa.

4. Zrób listę sukcesów

Gdy jesteś napięta, bo sprawy nie układają się tak, jakbyś chciała, przekieruj myśli na pozytywy. Zrób listę swoich życiowych sukcesów albo napisz, co ci się udało osiągnąć w bieżącym miesiącu. Możesz też napisać za co jesteś wdzięczna życiu. Doceń swoją mądrość i dobro.

5. Oddychaj, koncentrując się na przerwie między wdechem a wydechem

Już pięć głębokich, spokojnych oddechów zmienia funkcjonowanie mózgu, który się uspokaja. Jeśli skoncentrujesz się na przerwie między wdechem a wydechem dasz mu sygnał, że istnieje tylko tu i teraz. Nic nie trzeba robić, żeby istnieć. I to już wystarczy.

6. Zyskaj jasność

Trudno się uspokoić, kiedy nasze myśli są chaotyczne. Gdy zastanawiamy się co robić, czy czego nie robić, czyli nie mamy podjętej decyzji, napięcie rośnie. Dlatego zrób listę, co potrzebujesz zrobić i kiedy. Zaplanuj najbliższe dwa dni po czym zrób coś przyjemnego dla siebie.

7. Określ, co możesz kontrolować

Odprężysz się, jeśli świadomie poinformujesz siebie, co możesz a czego nie możesz skontrolować. Jeśli nie mamy w tym rozeznania, czujemy się zestresowani i przytłoczeni. Jeśli nie masz na coś wpływu, pozostaw to, niech myśli na ten temat odejdą. Za sprawy, na które możesz wpłynąć, po prostu się zabierz.

8. Stwórz rytuał na dobranoc

Rytuały pozwalają nam odzyskać równowagę i energię. Mają coś wspólnego z bezpieczeństwem i komfortem. W rytuałach chodzi o codzienne powtarzanie czynności. Wieczór jest szczególny, jeśli chodzi o rytuały. Dzięki nim możemy zrelaksować się po całym dniu. Możesz przed zaśnięciem zapalać świeczkę i patrzeć się w ogień lub zapalać kominek do aromaterapii z relaksującym olejkiem lawendowym albo wcierać w stopy balsam.

9. Pobaw się

Zabawa to wspaniały sposób na relaks, zwłaszcza dla dorosłych. Pobaw się, czyli zrób coś bezcelowego i przyjemnego. Nadmuchaj balon i baw się nim albo idź do zoo. Możesz to zrobić sama, z parterem lub z dziećmi.

10. Oddaj się wizualizacji

Mózg nie jest w stanie odróżnić rzeczywistości i wyobraźni, więc wizualizacja może być potężnym narzędziem, które pomaga zrelaksować się w mgnieniu oka. Przenieś się myślami do miejsca, w którym chcesz być. Stwórz obraz, który podziała na ciebie tak, że pojawią się przyjemne emocje.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze