fbpx

Alfabet pozytywnych emocji – K jak kłamstwo

klamstwo
123rf.com

K jak KŁAMSTWO – wypowiedź zawierająca informacje niezgodne z przekonaniem o stanie faktycznym. Bardzo prostą definicję podaje Stanisław Jerzy Lec:„Kłamstwo nie różni się niczym od prawdy, prócz tego, że nią nie jest”.
Gdy kłamiemy, nasz organizm ma za zadanie zataić prawdę, ale odczuwa z tego powodu dyskomfort. Dlatego, aby łatwiej zorientować się, czy nasz rozmówca mówi prawdę – „wsłuchajmy” się w mowę ciała.

Joanna Godecka
Joanna Godecka, lifecoach

Kłamiącego zdradzić może przyspieszony puls, chęć podrapania się, ponieważ podczas tego procesu w ciele powstaje specyficzny rodzaj napięcia. Inną charakterystyczną oznaką jest zaczerwieniona twarz. Często osoba kłamiąca ucieka wzrokiem w prawą stronę, gdy zaś mówi prawdę – w lewą. Wprawdzie wytrawny kłamca potrafi kłamać prosto w oczy, ale początkujący i niedoświadczony będzie miał rozbiegany wzrok oraz zwężone źrenice. To wszystko może się przydać domowym detektywom amatorom.

Ludzie kłamią, by osiągnąć określoną korzyść: materialną, społeczną lub polityczną i aby osiągnąć zamierzony cel, np. sprzedawca towaru czasem posługuje się kłamstwem, zatajając przed nami jego wady. Kłamie się także, by podnieść swoją wartość w oczach innych lub aby uchronić kogoś od cierpienia, zazdrości, zranienia.

O ile pierwsze z wymienionych motywów są naganne, o tyle te ostatnie mogą być dyskusyjne. Czy bezgraniczna szczerość jest zawsze właściwa? Przecież, aby komunikować się na poziomie emocjonalnej prawdy, musimy brać pod uwagę emocje drugiego człowieka.

ZAMÓW

E-WYDANIE

Wyobraź sobie, że idziesz na spotkanie a tu ktoś wypala bez ogródek: „ Ojej!cchyba masz nadwagę i jest Ci fatalnie w tym kolorze.”

Tak zwana inteligencja emocjonalna to nic innego jak odpowiednio rozwinięte umiejętności społeczne, takie jak: empatia, asertywność, zdolność tworzenia więzi. Niekiedy więc unikamy szczerych odpowiedzi i zastępujemy je półprawdą, a nawet tak, tak… kłamstwem. I czasem jest to uzasadnione…

Jeśli chcesz komunikować się szczerze, a zarazem tworzyć dobre relacje – zadaj sobie pytania:

  • Czy moja szczerość służy konstruktywnym celom?
  • Czy osoba, która usłyszy moje słowa, poczuje się zmotywowana?
  • Czy negatywną treść mogę przekazać w nieraniącej formie?

Jeżeli odpowiedzi brzmią NIE, to oprócz szczerości i kłamstwa masz jeszcze trzecie wyjście z sytuacji. Możesz powstrzymać się od komentarza.

Czytaj blog Joanny Godeckiej.

ZAMÓW

E-WYDANIE
?>