1. Rozbiegane oczy podczas rozmowy. Niewiele zachowań jest tak lekceważących jak brak kontaktu wzrokowego podczas rozmowy. Rozglądanie się dookoła lub wzrok utkwiony gdzieś obok partnera pokazują, że tak naprawdę rozmowa w ogóle nas nie obchodzi.
2. Wychodzenie z pokoju podczas rozmowy
. Wiele osób tak się zachowuje – wychodzi, gdy słyszy coś, co nie jest dla nich wygodne. Po prostu im się to nie podoba i oddalają się, chociaż rozmowa nie została zakończona. Częściej robią tak mężczyźni, to pokazuje ich trudności psychiczne, jakich doświadczają podczas trudnych rozmów.
3. Pocałunki „od niechcenia”
. Rozmawiamy - witamy się bądź żegnamy, może przepraszamy coś sobie wyjaśniając. I całujemy się, a właściwie automatycznie cmokamy w policzek. Jeśli chcesz pocałować partnera, zawsze rób to całą sobą, prawdziwie.
4. Kłótnie o to, co druga strona czuje. To zadziwiające, ale prawie każdy z nas ma na koncie kłócenie się o to, co partner czuje. Wydaje nam się, że lepiej wiemy czy on naprawdę czuje się urażony, oszukany, smutny, zdezorientowany czy zazdrosny.
Odmowa uczuć drugiej strony wskazuje, że traktujemy partnera przedmiotowo i że nie interesują nas jego uczucia.
5. Brak umiejętności przyznania się do błędu. Często bardziej wolimy mieć rację niż być szczęśliwymi. A tymczasem przyznanie się do błędu i szczere powiedzenia „przepraszam” zakończyłoby pozytywnie wiele konfliktów
w duchu wzajemnego szacunku.
6. Sarkazm. Ostre słowa o gorzkim raniącym wydźwięku zwykle bardzo szkodzą relacji
. Ich destrukcyjna moc polega na tym, że nie można ich już cofnąć. Zostaje ślad.
7. Bezcelowa wymiana zdań
. Ma na przykład miejsce wtedy, gdy kłócimy się o to, co ktoś kiedyś powiedział czy zrobił. Wmawiamy coś partnerowi, a on wypiera się. Pozbawione celu i sensu jest też obwinianie, wypominanie dawnych błędów, oskarżanie oraz podstępne manipulowania. Tego typu zachowania niszczą spokój i szkodzą zaufaniu w związku.