1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Problemy z komunikacją w związku

123rf.com
Amerykański coach Mike Bundrant podaje poniższe wzorce komunikacyjne, które według niego najczęściej doprowadzają do kryzysów w związku. Są one automatyczne i łatwe do zidentyfikowania.

1. Rozbiegane oczy podczas rozmowy. Niewiele zachowań jest tak lekceważących jak brak kontaktu wzrokowego podczas rozmowy. Rozglądanie się dookoła lub wzrok utkwiony gdzieś obok partnera pokazują, że tak naprawdę rozmowa w ogóle nas nie obchodzi.

2. Wychodzenie z pokoju podczas rozmowy
. Wiele osób tak się zachowuje – wychodzi, gdy słyszy coś, co nie jest dla nich wygodne. Po prostu im się to nie podoba i oddalają się, chociaż rozmowa nie została zakończona. Częściej robią tak mężczyźni, to pokazuje ich trudności psychiczne, jakich doświadczają podczas trudnych rozmów.

3. Pocałunki „od niechcenia”
. Rozmawiamy - witamy się bądź żegnamy, może przepraszamy coś sobie wyjaśniając. I całujemy się, a właściwie automatycznie cmokamy w policzek. Jeśli chcesz pocałować partnera, zawsze rób to całą sobą, prawdziwie.

4. Kłótnie o to, co druga strona czuje. To zadziwiające, ale prawie każdy z nas ma na koncie kłócenie się o to, co partner czuje. Wydaje nam się, że lepiej wiemy czy on naprawdę czuje się urażony, oszukany, smutny, zdezorientowany czy zazdrosny.
Odmowa uczuć drugiej strony wskazuje, że traktujemy partnera przedmiotowo i że nie interesują nas jego uczucia.

5. Brak umiejętności przyznania się do błędu. Często bardziej wolimy mieć rację niż być szczęśliwymi. A tymczasem przyznanie się do błędu i szczere powiedzenia „przepraszam” zakończyłoby pozytywnie wiele konfliktów
w duchu wzajemnego szacunku.

6. Sarkazm. Ostre słowa o gorzkim raniącym wydźwięku zwykle bardzo szkodzą relacji
. Ich destrukcyjna moc polega na tym, że nie można ich już cofnąć. Zostaje ślad.

7. Bezcelowa wymiana zdań
. Ma na przykład miejsce wtedy, gdy kłócimy się o to, co ktoś kiedyś powiedział czy zrobił. Wmawiamy coś partnerowi, a on wypiera się. Pozbawione celu i sensu jest też obwinianie, wypominanie dawnych błędów, oskarżanie oraz podstępne manipulowania. Tego typu zachowania niszczą spokój i szkodzą zaufaniu w związku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze