Nie ma się co czarować, że życie we dwoje zawsze usłane jest płatkami róż. Że przejdziemy przez nie łagodnie i cicho. Są również kolce, kłótnie, konflikty. Jak się nadmiernie nie ranić?
1. Nie bój się konfliktu
Nie myśl sobie, że coś z tobą jest nie tak, bo się kłócisz. Konflikt jest normalny, może być nawet zdrowy. Różnice między nami dają okazję, żeby się czegoś o sobie nawzajem i o sobie samym nauczyć. Często powód kłótni pokazuje nam miejsce, w którym mamy się rozwinąć.
2. Nie obrażaj partnera
Wyzwiska, wzajemne obrażanie się, raniące złośliwe uwagi są niedozwolone. Nie rań niczyich uczuć.
3. Słuchaj z szacunkiem
Kiedy z uwagą i szacunkiem wysłuchasz słów i emocji partnera, podarujesz mu prawo do jego uczuć, a to cenny dar. Ty możesz czuć i myśleć inaczej, ale zachowaj dla siebie swój punkt widzenia dopóki on nie skończy mówić.
4. Kłóć się cicho
Im głośniej krzyczymy, tym bardziej się boimy i tym mniejsza jest szansa, że się porozumiemy. Nie krzycz, a kiedy partner krzyczy poczekaj z reakcją aż skończy, a potem poproś go, żeby jeszcze raz to powiedział, ale spokojniej.
5. Nie przyjmuj postawy obronnej
Broniąc się, tak naprawdę atakujesz i nasilasz walkę. Jeśli partner coś ci zarzuca, poproś o więcej informacji, szczegółów, przykładów. To da ci rozeznanie w sytuacji i czas do spokojnego namysłu, jak twoje zachowanie wpłynęło na partnera.
6. Nie mów „nigdy” i „zawsze”
To niesprawiedliwe i nieprawdziwe. Gdy to ty chcesz przekazać partnerowi coś nieprzyjemnego na jego temat, operuj konkretnym przykładem i zamiast go oskarżać, mówi o swoich uczuciach, związanych z jego zachowaniem.
7. Szukaj punktów wspólnych
Znalezienie wspólnej płaszczyzny jest potrzebne, by znaleźć rozwiązanie. Jeśli spotkacie się dzięki wyrażeniu swoich podobnych uczuć, porozumiecie się. Zwykle pod biegunowymi postawami kryje się jedna emocja, najczęściej jest to lęk. Na przykład ktoś boi się odrzucenia, drugi zbytniego zbliżenia, a tak naprawdę chodzi o strach przed bliskością.
8. Do rozwiązania podejdź kreatywnie
Walka kończy się, gdy zaczyna się współpraca. Pytając partnera o jego sugestie, dotyczące rozwiązanie lub alternatywy zapraszasz do współpracy. Staranne rozpatrzenie możliwości to pokazanie szacunku do odmiennego punktu widzenia. Bądź gotowa na nowe.
9. Doceniaj ustępstwa
Małe ustępstwo może zmienić dużą, trudną sytuację. Nie chodzi tu o tzw. zgniły kompromis, który nie jest rozwiązaniem sprawy, tylko odrobinę dobrej woli, gest który nie zaprzeczy twoim uczuciom, a jest wyciągnięciem ręki w stronę partnera.
10. Zawarcie pokoju
Dobrze, jeśli kłótnia kończy się pogodzeniem się. Walka może rozgrywać się w kilku rundach, ale rozejm jest konieczny, żebyśmy mogli dalej iść razem.
Komunikacja w związku - 3 mity - TUTAJ