1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Bezpieczny seks: 7 mitów

Bezpieczny seks: 7 mitów

123rf.com
Lato sprzyja przypadkowym zbliżeniom seksualnym. Temat bezpiecznego seksu pełen jest niedopowiedzeń i stereotypów, a te rodzą mity, które funkcjonują zwłaszcza wśród nastolatków. Jakie są najczęstsze mity o bezpieczeństwie w seksie?

Mit 1: Chorobą weneryczną można zarazić się w toalecie

Wirusy i bakterie, które powodują choroby przenoszone drogą płciową, nie mogą przetrwać na zewnątrz ciała przez dłuższy czas. A już na pewni nie na zimnej, twardej powierzchni sedesu. Poza tym nie są obecne w moczu. Można się nimi zarazić przez kontakt skóra-skóra lub usta-usta.

Mit 2: Nie można zajść w ciążę podczas pierwszego stosunku seksualnego

Pierwszy seks jest pod tym względem taki sam jak każdy inny. Dni płodne i brak zabezpieczenia mogą doprowadzić do ciąży. Amerykańskie statystyki pokazują, że 20 proc. kobiet zachodzi w ciążę w ciągu miesiąca po rozpoczęciu kontaktów seksualnych.

Mit 3: Nie można zajść w ciążę podczas miesiączki

Jest to mało prawdopodobne, ale jednak możliwe, zwłaszcza jeśli nie stosujemy antykoncepcji. Niektóre kobiety mają długie miesiączki a krótki cykl, wtedy krwawienie występuje jeszcze na początku owulacji. Zapłodnienie podczas miesiączki zdarza się także w okresie okołomenopauzalnym, kiedy cykl staje się nieregularny.

Mit 4: Już 18-latki powinny robić badania cytologiczne

Do tej pory zalecano kobietom regularną cytologię po rozpoczęciu współżycia seksualnego albo od momentu ukończenia 18 lat. Amerykańscy lekarze jednak zmienili zdanie i nie zalecają badań cytologicznych w tak młodym wieku. Dopiero 21-latki mają się im poddawać. Badania te wydają się nieszkodliwe, jednak dla młodych kobiet wiążą się one ze sporym stresem, którego można uniknąć.

Mit 5: Pigułki antykoncepcyjne powodują otyłość

Chociaż badania kliniczne nie udowodniły związku między doustnymi środkami antykoncepcyjnymi a przyrostem masy ciała, wciąż istnieje powszechne przekonanie wśród kobiet w każdym wieku, że ten rodzaj antykoncepcji powoduje otyłość. Nie jest to prawdą.

MIT 6: Wkładki antykoncepcyjne nie są bezpieczne dla młodych kobiet

Badania wskazują, że nowoczesne wkładki antykoncepcyjne są bezpieczne dla każdej kobiety i wysoce skuteczne jeśli chodzi o kontrolę urodzeń. Nie powodują stanów zapalnych narządów rodnych. MIT 7: Prysznic pochwy to korzystny zabieg higieniczny

Tak nie jest, ponieważ naturalne bakterie znajdujące się w pochwie potrafią zachować ją w stanie czystości. Prysznic może zakłócić tę naturalną równowagę i rozprzestrzenić infekcję z pochwy do jajowodów, macicy oraz jajników. Dodatkowo nie chroni on przed chorobami przenoszonymi drogą płciową lub ciążą. W rzeczywistości prysznic po stosunku ułatwia zajście w ciążę, ponieważ przesuwa nasienie z pochwy w kierunku szyjki macicy. Regularne podmywanie się ciepłą wodą i łagodnym mydłem jest najlepszym sposobem zachowania higieny. Zaleca się także unikania zapachowych tamponów, wkładek, aerozolów, ponieważ zwiększają one ryzyko infekcji pochwy.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze