1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Bezpieczny seks: 7 mitów

123rf.com
123rf.com
Lato sprzyja przypadkowym zbliżeniom seksualnym. Temat bezpiecznego seksu pełen jest niedopowiedzeń i stereotypów, a te rodzą mity, które funkcjonują zwłaszcza wśród nastolatków. Jakie są najczęstsze mity o bezpieczeństwie w seksie?

Mit 1: Chorobą weneryczną można zarazić się w toalecie

Wirusy i bakterie, które powodują choroby przenoszone drogą płciową, nie mogą przetrwać na zewnątrz ciała przez dłuższy czas. A już na pewni nie na zimnej, twardej powierzchni sedesu. Poza tym nie są obecne w moczu. Można się nimi zarazić przez kontakt skóra-skóra lub usta-usta.

Mit 2: Nie można zajść w ciążę podczas pierwszego stosunku seksualnego

Pierwszy seks jest pod tym względem taki sam jak każdy inny. Dni płodne i brak zabezpieczenia mogą doprowadzić do ciąży. Amerykańskie statystyki pokazują, że 20 proc. kobiet zachodzi w ciążę w ciągu miesiąca po rozpoczęciu kontaktów seksualnych.

Mit 3: Nie można zajść w ciążę podczas miesiączki

Jest to mało prawdopodobne, ale jednak możliwe, zwłaszcza jeśli nie stosujemy antykoncepcji. Niektóre kobiety mają długie miesiączki a krótki cykl, wtedy krwawienie występuje jeszcze na początku owulacji. Zapłodnienie podczas miesiączki zdarza się także w okresie okołomenopauzalnym, kiedy cykl staje się nieregularny.

Mit 4: Już 18-latki powinny robić badania cytologiczne

Do tej pory zalecano kobietom regularną cytologię po rozpoczęciu współżycia seksualnego albo od momentu ukończenia 18 lat. Amerykańscy lekarze jednak zmienili zdanie i nie zalecają badań cytologicznych w tak młodym wieku. Dopiero 21-latki mają się im poddawać. Badania te wydają się nieszkodliwe, jednak dla młodych kobiet wiążą się one ze sporym stresem, którego można uniknąć.

Mit 5: Pigułki antykoncepcyjne powodują otyłość

Chociaż badania kliniczne nie udowodniły związku między doustnymi środkami antykoncepcyjnymi a przyrostem masy ciała, wciąż istnieje powszechne przekonanie wśród kobiet w każdym wieku, że ten rodzaj antykoncepcji powoduje otyłość. Nie jest to prawdą.

MIT 6: Wkładki antykoncepcyjne nie są bezpieczne dla młodych kobiet

Badania wskazują, że nowoczesne wkładki antykoncepcyjne są bezpieczne dla każdej kobiety i wysoce skuteczne jeśli chodzi o kontrolę urodzeń. Nie powodują stanów zapalnych narządów rodnych. MIT 7: Prysznic pochwy to korzystny zabieg higieniczny

Tak nie jest, ponieważ naturalne bakterie znajdujące się w pochwie potrafią zachować ją w stanie czystości. Prysznic może zakłócić tę naturalną równowagę i rozprzestrzenić infekcję z pochwy do jajowodów, macicy oraz jajników. Dodatkowo nie chroni on przed chorobami przenoszonymi drogą płciową lub ciążą. W rzeczywistości prysznic po stosunku ułatwia zajście w ciążę, ponieważ przesuwa nasienie z pochwy w kierunku szyjki macicy. Regularne podmywanie się ciepłą wodą i łagodnym mydłem jest najlepszym sposobem zachowania higieny. Zaleca się także unikania zapachowych tamponów, wkładek, aerozolów, ponieważ zwiększają one ryzyko infekcji pochwy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze