1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Problemy seksualne Polaków

fot.123rf
fot.123rf
71% ankietowanych uważa, że nie ma nic złego w stosowaniu leków na poprawę sprawności seksualnej.

Co 4 Polak ma problemy z erekcją. Niepokojące jest to, że ponad 20% w tej grupie stanowią młodzi mężczyźni w wieku 18-29 lat – wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy „Seksualność Polaków 2017”.

O tym, jak niekorzystnie wpływa to na poczucie własnej wartości, świadczy fakt, że 40% mężczyzn jest zdania, iż występujące problemy z erekcją nie czynią mężczyzny pełnowartościowym. Jeśli do tego dołożymy rosnące oczekiwania ze strony kobiet to wielu mężczyzn ma naprawdę poważny problem. Niestety, do jego rozwiązania nie przyczynia się fakt, że panowie często sięgają po leki na potencję bez konsultacji z lekarzem. Tymczasem przyczyny problemu bywają różne dla poszczególnych grup wiekowych. Większość mężczyzn po 40 roku życia nie wykonuje wszystkich badań profilaktycznych prostaty. Poza tym problemy z erekcją bywają symptomem innych chorób, dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych badań krwi, serca etc. Do problemów o podłożu zdrowotnym może jeszcze dochodzić stres i niezdrowy tryb życia (złe odżywianie, brak ruchu, brak snu).

Z kolei bardzo młodzi mężczyźni, którzy zgłaszają się do Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton”, swoje problemy z erekcją wiążą głównie z pornografią i stosunkiem przerywanym.

Jak wyglądają problemy kobiet?

Kobiety, które często definiują się przez swój wygląd, zniechęca do seksu poczucie, że ich ciało nie jest dość atrakcyjne. Pomijając zmęczenie, stres, złe samopoczucie i lęk przed niechcianą ciążąpoczucie nieatrakcyjności jest jednym z głównych elementów, które niekorzystnie wpływa na ich życie seksualne.

Jak zaznaczała dr Alicja Długołęcka, podczas debaty nt. seksualności Polaków: Kobiety będące w trzech rolach mają problem z umiejscowieniem seksu w ich życiu. Dr Długołęcka, mówiąc o poczuciu nieatrakcyjności u kobiet, nawiązywała również do problemu ogólnej zgody na stereotypy w mediach: to jest ważny wynik w połączeniu z kwestią udawanych orgazmów. Nadal jesteśmy bardzo grzecznymi dziewczynkami. To się z wiekiem nie zmieniło i jest charakterystyczne dla naszego kraju.

Orgazm podczas stosunku przeżywa 64% kobiet. Okazuje się jednak, że aż 50% kobiet zgadza się ze stwierdzeniem, że kobiety udają orgazm. Może wynika to z faktu, że ponad 30% ankietowanych kobiet współżyje z partnerem nie mając nieraz na to ochoty? U mężczyzn ten wskaźnik wynosi 16%. Co ciekawe, spośród ankietowanych mężczyzn 24% zgadza się z opinią, że kobieta, która ma trudności z osiągnięciem orgazmu w czasie współżycia  seksualnego nie jest w pełni wartościowa.  Pozostaje więc pytanie: jak oceniają swoją rolę w tym temacie…

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze