1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Jak się przygotować do dobrej relacji?

123rf
Teraz jesteś bez partnera, ale zamierzasz zmienić ten stan. Czas, kiedy relacja jeszcze się nie zaczęła, możesz wykorzystać na pracę nad swoim rozwojem. Po to, żeby przyszły związek był dla ciebie jak najlepszy.

Mark E. Sharp, psycholog specjalizujący się w temacie relacji, dobry związek definiuje tak: partnerzy czują się ze sobą połączeni. Szanują siebie i swoje różnice, cieszą się swoim towarzystwem, czują się ze sobą bezpiecznie i pewnie. Pragną, żeby partner był zadowolony, ale nie czują się odpowiedzialni za jego uczucia. Pary w dobrej relacji mają silne poczucie sfery „my”.

Jedną z największych barier u osób, które chcą przygotować się do nowego związku, jest brak zaufania, zwłaszcza jeśli miały wcześniej trudne doświadczenia relacyjne. Tacy ludzie budują wokół siebie „solidny mur obronny” w obawie przed ponownym zranieniem, ale nie czują się komfortowo. Pozostają oni w silnym lęku przed odrzuceniem.

Brak otwarcia się na drugiego człowieka powoduje, że żyjemy w samotności lub przyciągamy lustrzane odbicia nas samych - ludzi, którzy również są zamknięci na wymianę uczuć. Można to zmienić pracą wewnętrzną. Na początek ważne jest przyjrzeć się świadomie swoim poprzednim relacjom i zdecydować, jakie mamy oczekiwania wobec przyszłości.

Mark E. Sharp proponuje następujące rady:

Uświadom sobie problematyczne wzorce poprzednich związków. Z jakimi partnerami byłaś? Jakie oni mieli cechy wspólne? W jakim wzorcu relacyjnym ty tkwisz?

Wróć wspomnieniami do rodziny, w której się wychowałaś. Czy rozpoznajesz jej wzorzec? Co z niej wyniosłaś na temat wyrażania uczuć, bycia sobą w relacjach, jakie masz przekonania na temat życia we dwoje? Które z nich w sposób nieświadomy powielasz, które ci nie służą, i które chciałabyś zmienić?

Porozmawiaj z przyjaciółmi o tym, jaka jesteś w relacjach z innymi ludźmi. Zapytaj osobę, która w sposób delikatny będzie z tobą szczera i powie ci, jakie masz atuty, ale też i słabości.

Zwróć uwagę na to, co powoduje u ciebie trudne emocje. Jeśli na przykład jakiś typ mężczyzn wywołuje twoją silną niechęć, oznacza to że nosisz w sobie jakiś wzorzec z tym związany. Jeśli go sobie nie uświadomisz i nie uwolnisz uczuć nim spowodowanych, trafisz właśnie na taką relację. Teraz właśnie masz czas, żeby ten problem przepracować.

 

Między jednym a drugim związkiem - TUTAJ

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze