1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Facebook szkodzi związkowi

123rf.com
123rf.com
Nowe badanie dowodzą, że nadmierne korzystanie z Facebooka może przynieść szkody miłosnej relacji.

Naukowcy z University of Missouri odkryli, że osoby, które często korzystają z Facebooka są bardziej narażone na konflikt w bliskiej relacji niż te, które tego nie robią w tak dużym wymiarze czasowym. Okazuje się, że w dłuższej perspektywie może to prowadzić do nieporozumień, które zwykle kończą się rozstaniem.

Russell Clayton ze swoim zespołem przebadali użytkowników Facebooka w wieku od 18 do 82 lat. Uczestnicy zostali poproszeni o opisanie w ankietach, jak często używają Facebooka oraz opisali swoje konflikty relacyjne, podając dokładnie ich okoliczności, przyczyny oraz skutki. Naukowcy odkryli, że wysoki poziom użytkowania Facebooka jest związany z kłopotami relacyjnymi. Chodzi tu głównie o kłamstwa, oszukiwanie, brak zaufania i konflikty, które powstają na tym tle. Zazwyczaj takie kłopoty kończą się rozstaniem.

Poprzednie badania wykazały, że im więcej użytkowania mediów społecznościowych wśród par, tym więcej monitorowania aktywności partnera. Brak jasności w przekazie często prowadzi do uczucia zazdrości, która wiąże się z lękiem i nasila go. Uczucia te nie sprzyjają harmonijnemu rozwijaniu się związku.

Badania Claytona pokazały również, że partnerzy korzystający z Facebooka częściej niż inni mają kontakt z byłymi partnerami, co nie sprzyja aktualnemu związkowi. Zjawisko to jest bardzo widoczne. Tendencja prowadząca do rozpadu związku z powodu Facebooka dotyczy w ogromnej większości par, które są ze sobą krócej niż 3 lata. Dojrzałym relacjom media społecznościowe nie zagrażają w tak dużym stopniu. Clayton uważa, że Facebook przeszkadza partnerom we wzajemnej nauce siebie, która prowadzi do bliskości.

źródło: University of Missouri

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze