Nieumiejętność powstrzymania się od seksu, brak zaangażowania uczuciowego w relacjach, kompulsyjne korzystanie z pornografii, ogromne poczucie winy i stłumiona złość - to dość znane objawy uzależnienia od seksu. Co jeszcze warto wiedzieć o seksoholizmie?
1. Osoby z chorobą dwubiegunową maniakalno - depresyjną angażują się z ryzykowne zachowania seksualne w okresie manii.
2. Podobnie ludzie z zaburzeniem borderline podczas seksu mogą się nawet samookaleczać.
3. Nieuświadomiona tożsamość seksualna prowadzi do kompulsywnego seksu.
4. Ludzie z zaburzeń seksualnych takimi jak ekshibicjonizm czy pedofilia wymagają leczenia znacznie głębszego, ponieważ obok seksoholizmu to najczęściej zaburzone osobowości antyspołeczne.
5. Ofiary wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie często nieświadomie powtarzają wzór nadużyć, próbując przejąć kontrolę nad traumą z dzieciństwa. Ich seksoholizm ma podłoże posttraumatyczne.
6. Nastolatki i dorośli, którzy są intelektualnie opóźnieni w rozwoju, mogą przejawiać kompulsywne zachowania seksualne, ponieważ nie rozwinęli dokładnego zrozumienia zdrowej seksualności. Zwłaszcza osoby z zespołem Aspergera są na to narażone.
7. Seksoholizm często towarzyszy narkomanii. Albo po odstawieniu narkotyków to drugie rozwija się jako rodzaj uzależnienia zastępczego.
8. Osoby z syndromem uzależnienia od miłości bardzo często popadają w seksoholizm.