Gwałt w związku

123rf.com

Wiele kobiet niesłusznie uważa, że skoro zgodziły się na pocałunek, to powinny się też zgodzić na następne kroki, żeby nie zostawić swojego partnera niezaspokojonego – mówią psychoseksuolog Bianca-Beata Kotoro i edukatorka seksualna dr Izabela Fornalik.
Ania z Darkiem są parą od trzech lat. Planują ślub, dużo rozmawiają o tym, jak będzie wyglądał ich wspólny dom. Dziewczynie podoba się, że jej chłopak jest zdecydowany i wie, czego w życiu chce. Uważa, że są dobraną parą, również pod względem seksualnym. Często się kochają i sprawia jej to wiele przyjemności. Jednak ostatnio wydarzyło się coś, po czym Ania czuje się zagubiona i smutna. – Byliśmy u znajomych, gdzie sporo wypiliśmy – opowiada. – Po powrocie do domu źle się czułam, kręciło mi się w głowie i mnie mdliło. Szybko się położyłam do łóżka i kiedy Darek zaczął mnie pieścić, prosiłam go, żeby przestał. I chociaż powtarzałam wielokrotnie, że źle się czuję i nie chcę się kochać, on nie słuchał, po prostu zrobił swoje, a po stosunku pogłaskał mnie po głowie, mówiąc: „No już śpij, śpij, kochanie”, i zaraz zasnął. Nie usnęłam, tylko poszłam pod prysznic i… się rozpłakałam. Sama nie wiem dlaczego, przecież go kocham. A jednak czułam, jakby stało się coś złego, jakby moje ciało zostało zbrukane…

bianca.beata.kotoro
Bianca-Beata Kotoro, psychoseksuolog, psychoonkolog, terapeutka, prowadzi terapię w Instytucie BEATA VITA, jest prezesem Stowarzyszenia Europacolon Polska oraz Fundacji Edukacji Seksualnej PO PROSTU

Bianca-Beata Kotoro: W tego typu sytuacjach uczucia kobiet bywają pomieszane, bo chociaż można tu mówić o gwałcie, to niczym nie przypomina on jego typowego wyobrażenia – a więc, że sprawca był obcą osobą, wydarzyło się to poza domem i pojawiły się elementy przemocy fizycznej. Wielu ludziom nie mieści się w głowie, że do aktu gwałtu może dojść między partnerami, których łączy relacja seksualna. Badania dowodzą, że nawet policja często bagatelizuje zgłoszenia dotyczące gwałtów małżeńskich (a więc tych dokonywanych przez obecnych, ale też byłych mężów). Chyba że towarzyszy im przemoc fizyczna. Dopiero wyraźne obrażenia ciała powodują, że policja traktuje sprawę poważnie. Niestety, w naszym społeczeństwie popularne jest mniemanie, że kobieta po ślubie jest własnością mężczyzny i zawsze powinna być gotowa na seks. Równie mocno rozpowszechniony mit dotyczy tego, że kobiety nie odczuwają satysfakcji seksualnej, ale powinny się poświęcać dla swoich mężów.

izabela.fornalik
dr Izabela Fornalik, pedagog specjalny, edukatorka seksualna, nauczycielka akademicka, autorka pierwszych w Polsce praktycznych poradników na temat seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną

Izabela Fornalik: Z Raportu Feminoteki z 2011 roku wynika, że 80 proc. sprawców przemocy seksualnej wobec kobiet to mężowie lub stali partnerzy ofiar (raport ujmuje różne wyniki badań prowadzonych w Polsce). A najczęstszą przyczyną gwałtu jest odmowa seksu przez ciężarną żonę. Szacuje się, że 50–90 proc. gwałtów i ich prób nie zostało zgłoszonych w obawie przed sprawcą – partnerem. Warto też podać wyniki dotyczące stereotypowych opinii Polaków na temat przemocy w rodzinie wobec kobiet – 19 proc. badanych uważa, że nie istnieje gwałt w małżeństwie (męża na żonie), a 11 proc., że jeśli mąż/partner uderzy żonę/partnerkę, to nie jest to oznaka przemocy w rodzinie.

B.B.K.: Ponad połowa Polaków i prawie co trzecia Polka uważają, że kobieta ma obowiązek zaspokajania swojego partnera! W opisanej sytuacji Ania nie wie, co myśleć o całym zdarzeniu, ale przecież stało się coś, czego ona wyraźnie nie chciała i komunikowała to wprost, a mimo to Darek przymusił ją do stosunku. Często się tak dzieje, że kobiety w podobnych sytuacjach są skonsternowane, bo nawet przeżyły orgazm, a jednak po wszystkim płaczą i czują się źle. Nawet jeśli ciało na poziomie fizjologicznym odpowiedziało na bodźce, nie oznacza to, że nic się nie stało, skoro kobieta została przez partnera przymuszona do zbliżenia. Zdarza się też tak, że kobieta odczuwa ból przy takim wymuszonym stosunku, a partner jeszcze komentuje, że to dlatego, że za rzadko współżyją.

I.F.: Trzeba wyraźnie podkreślić, że jeśli kobieta pozwoli partnerowi na seksualną przemoc, nawet tłumacząc to dobrem związku czy partnera, to będzie to miało katastrofalny wpływ na jej samopoczucie, seksualność i przeżywanie własnej kobiecości.

B.B.K.: Opisany przypadek pokazuje wyraźnie, że gwałt nie zawsze ma charakter tak dosłowny, jak to sobie wyobrażamy. Czasem jest „niewinny”, jak u Ani i Darka, a po wszystkim partner jeszcze mówi: „kochanie”.

I.F.: Wiele kobiet uważa, że skoro doprowadziły do sytuacji, że mężczyzna jest podniecony, to są odpowiedzialne za to, co się wydarzy później. Więc skoro zgodziły się na pocałunek, to powinny się też zgodzić na następne kroki, żeby nie zostawić partnera niezaspokojonego. Często wynika to z rozbieżnych oczekiwań, duża część kobiet mówi: „to, że mam ochotę się pocałować i przytulić, nie oznacza, że mam ochotę na seks, ale mój partner tak właśnie to odbiera”.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »