fbpx

Jakie obyczaje seksualne mają współcześni Polacy?

Jakie obyczaje seksualne mają współcześni Polacy?
123rf.com

Szczęście rodzinne, miłość do grobowej deski, wierność, prawo do poszukiwań nowych doświadczeń… co cenimy najbardziej? Odpowiedź na te pytania przynosi badanie „Wybrane aspekty obyczajowości seksualnej Polaków” zrealizowane w maju 2o16 przez Prof. Zbigniewa Izdebskiego, seksuologa z Uniwersytetu Warszawskiego wraz z firmą Polpharma. Co z niego wynika?
Dla Polaków szczęście rodzinne jest wartością cenioną w największym stopniu. Okazuje się, że aż jedna czwarta z nas ma możliwość jego zaznania, będąc w związku z prawdziwą miłością swego życia.

Swoją drugą połówkę serca częściej spotykają kobiety niż mężczyźni (74% vs. 65%). 3 Czy kobiety mają większe szczęście, czy zakochują się częściej, czy też może mają tendencję nazywania mniejszych uczuć większymi? „Każdy z tych powodów ma swój mniejszy bądź większy wpływ na to, jak widzimy i definiujemy szczęście, prawdziwą miłość. Po prostu kobiety i mężczyźni w chęci spotkania i doświadczania tych uczuć są bardzo podobni, ale równocześnie jesteśmy też różni”, mówi prof. Zbigniew Izdebski.

Zdania, czy można kochać raz i do końca życia są podzielone. Jedna czwarta badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że „miłość do jednego partnera przez całe życie jest niemożliwa”, z drugiej strony co druga osoba wierzy w taką miłość. I ponownie u kobiet wiara w jedną miłość na całe życie jest silniejsza niż u mężczyzn (56% vs. 49%).

Większość badanych będących w trwałym związku (78%) potwierdza słuszność swej decyzji i ponownie wybrałoby swojego partnera/partnerkę. Co ciekawe, w tym wypadku mężczyźni mają mniejszą chęć do zmian niż kobiety.

W 2013 roku CBOS podawał, że 85% polskiego społeczeństwa uważa zdradę współmałżonka za „zawsze złe i niczym nieusprawiedliwione działanie”. Wskazywał, że powoli zwiększa się akceptacja zdrady, choć zmiana ta nie była jeszcze istotna statystycznie. Najnowsze badania prof. Izdebskiego pokazują dodatkowo inny obszar liberalizacji: przyzwolenie (lub jego brak) na „małe skoki w bok” i kontakt seksualny poza stałym związkiem jest prawie takie samo jak na „długie romanse”. Obecnie 8% osób będących kiedykolwiek w związkach potwierdza, że było również w innym, równoległym związku. Seks i relacje poza związkiem częściej akceptują mężczyźni niż kobiety (2:1)

ZAMÓW

E-WYDANIE

mat.pras. konferencji naukowej Społeczne i zdrowotne uwarunkowania obyczajowości seksualnej współczesnych Polaków. W 40. rocznicę wydania „Sztuki kochania” Michaliny Wisłockiej

ZAMÓW

E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>