fbpx

9 oznak toksycznego związku

9 oznak toksycznego związku
123rf.com

Badania wskazują, że blisko 70 proc. ludzi uważa, że żyją w toksycznym związku. Ankietowani, którzy tak odpowiadają, czują, że w relacji cierpią. W jaki sposób? Oto 9 symptomów, które świadczą, że związek jest toksyczny.

1. Wrogość. To jest stan odwrotny do odczuwania bezpieczeństwa i komfortu, kiedy brak przestrzeni, żeby pokazać siebie prawdziwą. Gdy odczuwamy w związku wrogość, doświadczamy długotrwałego napięcia i stresu.

2. Krytyka i pogarda. Jesteś krytykowana czy poniżana? Czujesz, że w żaden sposób nie możesz zadowolić partnera? Zawstydza cię publicznie? Wyśmiewa, dewaluuje twoją wartość? Jeśli tak, żyjesz w dysfunkcyjnej relacji.

3. Unikanie. Masz wrażenie, że partner cię unika. I fizycznie, wymigując się od kontaktu z tobą i emocjonalnie, mówiąc na przykład: „Oczywiście, kocham cię”, a ty tego w ogóle nie czujesz. Masz poczucie, że przez takie jego zachowania jesteś odrzucana? To brak prawdziwego kontaktu, co sprawia, że prawdziwy związek nie istnieje.

4. Sztywność. Czujesz, że twój partner żyje jakby w pancerzu, że nie można się do niego dopukać i porozumieć? Może jesteś w uzależnieniowym związku z narcyzem, który ma problem z odczuwaniem, a ty z powodu swoich psychicznych deficytów jesteś wplątana w ten związek.

5. Wyzwiska. To wyraźna oznaka toksyczności w związku. Ranienie słowami zamiast pokojowego rozwiązywania konfliktu, kiedy komunikujemy swoje uczucia, wyklucza bliskość w relacji. Świadczy natomiast o toksyczności.

6. Poczucie osamotnienia. Jeśli żyjesz w związku, a czujesz się sama. Bo nie jesteś przytulana, nie masz wsparcia, nie czujesz się obiektem głębszego zainteresowania, to oznacza, że nie jesteście tak naprawdę razem.

7. Nadmierna kontrola. Kiedy jeden z partnerów zachowuje się jak surowy, krytyczny rodzic, oznacza to, że nie spotkali się mężczyzna z kobietą jako dojrzali ludzie tylko odgrywane są toksyczne schematy z dzieciństwa.

8. Obwinianie. Czujesz się przy partnerze ciągle czemuś winna i do czegoś zobowiązana, żeby tę winę jakimiś działaniami zmyć. To nie jest dobry znak.

9. Sekrety. Jeśli twój partner cały czas owiany jest jakąś mroczną tajemnicą albo ty nie jesteś w stanie ujawnić się ze swoim związkiem, oznacza to że coś tu nie jest jasne i klarowne. Brak jest otwartości i szczerości. Pewnie w tym przypadku sama czujesz, że to toksyczny klimat, chociaż boisz się do tego przyznać.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze