1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Kiedy przestajemy ze sobą rozmawiać

123rf.com
123rf.com
Czasem dobrze jest razem być bez konieczności wypowiadania słów. Cisza może służyć miłości. Jednak gdy kryje się pod nią napięcie, nie rozwiązany konflikt, obojętność, nie jest korzystna dla związku. Z czego to wynika i jakie są środki zaradcze?

Dlaczego przestajemy ze sobą rozmawiać? Oto najczęstsze powody:

1. Monolog

Zdarza się, że jeden z partnerów tak bardzo potrzebuje koncentracji uwagi na sobie, że właściwie nie przestaje mówić. Najbardziej interesuje go to, co ma sam do powiedzenia. Tak bardzo, że nie ma już miejsca na dialog. Druga osoba jest publicznością, więc nie ma prawa głosu. Ona ma wyłącznie podziwiać. Takie warunki nie dają przestrzeni do zaistnienia rozmów, więc znika porozumienie ze wspólnego życia.

2. Krytyka

Przestajemy ze sobą rozmawiać, kiedy pojawia się między nami częsta krytyka. Może ona być bardziej lub mniej jawna, jednak wyczuwalna jest wrogość. Kiedy krytykujemy lub jesteśmy krytykowani, występuje brak prawdziwego zainteresowania drugą stroną. Intencją krytykanta jest obwinienie i zawstydzenie. Taka postawa nie prowadzi do dobrej komunikacji.

3. Przesłuchanie

Tak zachowują się kontrolerzy. Rozmowy wówczas przypominają przesłuchania i raportowania. Przez jakiś czas może się wydawać, że partner tak bardzo interesuje się nami i naszym życiem, bo nas kocha. Jednak potem tak jakoś się dzieje, że nie mamy już ochoty na rozmowy. Kontrola zawsze wynika z lęku.

4. Sekrety

Trzymanie w tajemnicy innych relacji, spraw finansowych, własnych planów nie sprzyja budowaniu zaufania w związku. Oczywiście, nie ma obowiązku dzielenia się wszystkim, co przeżywamy i robimy. Jednak ważna jest szczerość. To ona jest fundamentem porozumienia.

5. Przemilczenia

Czyli sprawy zamiatane pod przysłowiowy dywan. Niewyrażone żale, stłumione uczucia, niepokazany gniew. One prowadzą do dużych zniszczeń w związku, do oddalenia, do frustracji. Wewnętrzne napięcie z nimi związane jest tak duże, że nie mamy już energii na rozmowę.

Jak na nowo zacząć ze sobą rozmawiać?

1. Zacznij od siebie

Zawsze warto zacząć od siebie. Mamy bowiem możliwość zmiany siebie, druga osoba jest oddzielnym światem, na który wpływu nie mamy, chociaż często tak nam się wydaje. Jeśli zauważyłaś u siebie jeden lub więcej z powyżej opisanych przyczyn braku porozumienia, wyjdź ze szkodliwego schematu. Zadaj sobie następujące pytania:

1. Czy mogę mówić w sposób, który sprawia, że mój partner chce mnie słuchać? 2. Czy mogę słuchać w sposób, który sprawia, że mój partner chce mówić? 3. Czy byłabym skłonna podzielić się moimi przemyśleniami z moim partnerem? 4. Czy byłabym skłonna prosić go o jakieś opinie? 5. Czy moje komunikaty niewerbalne (kontakt wzrokowy, dotyk, język ciała) zamykają nas na komunikację i bliskość? 6. Czy potrzebuję pomocy psychologa?

2. Wspólna nowa aktywność

Jeśli coś się między wami wypaliło i widać to w barku komunikacji, spróbujcie nowych aktywności. Lekcje tańca, podróż, nowy sposób zarabiania pieniędzy, nowi znajomi. W ten sposób dostarczycie sobie świeżych tematów do rozmów. Jeśli to zadziała, znaczyć będzie wpadliście w pułapkę zaniedbania sfery „my”. Jeśli nie uda się odnowić dawnej, dobrej komunikacji, macie głębszy problem, z którym warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze