Kiedy przestajemy ze sobą rozmawiać

rozmowa
123rf.com

Czasem dobrze jest razem być bez konieczności wypowiadania słów. Cisza może służyć miłości. Jednak gdy kryje się pod nią napięcie, nie rozwiązany konflikt, obojętność, nie jest korzystna dla związku. Z czego to wynika i jakie są środki zaradcze?
Dlaczego przestajemy ze sobą rozmawiać? Oto najczęstsze powody:

1. Monolog

Zdarza się, że jeden z partnerów tak bardzo potrzebuje koncentracji uwagi na sobie, że właściwie nie przestaje mówić. Najbardziej interesuje go to, co ma sam do powiedzenia. Tak bardzo, że nie ma już miejsca na dialog. Druga osoba jest publicznością, więc nie ma prawa głosu. Ona ma wyłącznie podziwiać. Takie warunki nie dają przestrzeni do zaistnienia rozmów, więc znika porozumienie ze wspólnego życia.

2. Krytyka

Przestajemy ze sobą rozmawiać, kiedy pojawia się między nami częsta krytyka. Może ona być bardziej lub mniej jawna, jednak wyczuwalna jest wrogość. Kiedy krytykujemy lub jesteśmy krytykowani, występuje brak prawdziwego zainteresowania drugą stroną. Intencją krytykanta jest obwinienie i zawstydzenie. Taka postawa nie prowadzi do dobrej komunikacji.

3. Przesłuchanie

Tak zachowują się kontrolerzy. Rozmowy wówczas przypominają przesłuchania i raportowania. Przez jakiś czas może się wydawać, że partner tak bardzo interesuje się nami i naszym życiem, bo nas kocha. Jednak potem tak jakoś się dzieje, że nie mamy już ochoty na rozmowy. Kontrola zawsze wynika z lęku.

4. Sekrety

Trzymanie w tajemnicy innych relacji, spraw finansowych, własnych planów nie sprzyja budowaniu zaufania w związku. Oczywiście, nie ma obowiązku dzielenia się wszystkim, co przeżywamy i robimy. Jednak ważna jest szczerość. To ona jest fundamentem porozumienia.