fbpx

Niezdrowy związek

niezdrowy_związek
123rf

Wydaje się niemożliwe, żebyśmy nie orientowali się, że żyjemy w chorym związku. Jednak często nie mamy wokół tego świadomości. Deficyty psychiczne sprawiają, że wypieramy ten fakt. Po czym rozpoznać niezdrowy związek? Poznaj niektóre z jego objawów.
1. Przemoc fizyczna. Nie muszą to być koniecznie bijatyki, ale popychanie, szarpanie, ciągnięcie za włosy, wykręcanie rąk, poklepywanie bez przyzwolenia. Niepokoić powinny nawet sporadyczne przypadki przemocy fizycznej bez względu na płeć agresora.

2. Wyzwiska. To brak elementarnego szacunku i przekraczanie emocjonalnych granic osobistych. Nawet pozornie niewinne żarty, w których obraźliwie lub złośliwie nazywamy partnera, świadczą o toksyczności relacji.

3. Brak wsparcia. Partner nie musi oczywiście być na każde nasze zawołanie i właściwie nie jest od tego, żeby nam pomagać, ale poczucie, że jest po naszej stronie a nie przeciwko nam, jest dla rozwoju zdrowej relacji konieczne.

4. Kontrola. Jeśli jeden z partnerów wchodzi w rolę kontrolera i zawiaduje życiem drugiego ma miejsce poważne psychiczne nadużycie. W związku jest kat i ofiara a nie dwoje kochających się ludzi. Wówczas może dochodzić do nagrywania rozmów, śledzenia, przeszukiwania poczty, kieszeni, bilingów kont.

5. Poczucie niechęci. Jeśli takie negatywne uczucie permanentnie się utrzymuje, to znak, że związek nie funkcjonuje dobrze. W grę na pewno nie wchodzi tu miłość.

6. Grożenie i stawianie ultimatum. Czyli szantaż emocjonalny. Jeśli w relacji nie ma zdrowej komunikacji, która odbywa się w duchu empatii i zrozumienia, tylko mamy do czynienia z manipulacją, nie jest ona zdrowa.

7. Oszukiwanie. Wpisuje się tu zdrada, wszelkie kłamstwa i zatajenia. Zdrowa relacja charakteryzuje się jawnością, szczerością. Gdy się kochamy, nie ma potrzeby niczego ukrywać a tym bardziej oszukiwać.

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze