1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Spotkania
 4. >
 5. Maciej Stuhr: Prawda nie musi krzyczeć

Maciej Stuhr: Prawda nie musi krzyczeć

fot. BewPhoto
fot. BewPhoto
O tym, po co człowiekowi autorytety i rytuały, co można zbudować z porażek i w czym najlepiej utopić diabła megalomanii. Oraz o mocy wspomnień i cudzie zapominania. Czyli o tym, co człowiek pamiętać powinien, a aktor z głowy wyrzucać musi – opowiada  Maciej Stuhr.

(Wywiad pochodzi z archiwalnego numeru: Zwierciadło 11/2016)

Zdarza się panu ostatnio stawać w filmach na straży prawa, jak choćby w serialu „Belfer”. Zapytam więc wprost – gdyby robiono remake, to: Columbo czy Kojak?

Kojaka pamiętam mniej, ale na tyle dobrze, że jego bezczelna dezynwoltura aż tak bardzo do mnie nigdy nie przemówiła. Moje serce skłania się raczej ku Columbo ze względu na jego wspaniałe poczucie humoru i nonszalanckie roztargnienie, które sprawiają, że nikt go nie podejrzewa o to, że w tej jego głowie może tlić się rozwiązanie zagadki, a tymczasem on wszystko wie.

Czyli jest panu bliższa raczej osobowość przebiegle uległa niż ostentacyjnie zbuntowana?

Myślę, że nadmierna ostentacja prawdzie nie sprzyja. Zawsze zresztą bardziej podziwiałem moc ukrytą, taką, której nikt nie przeczuwa, cichą, ale skutecznie przechytrzającą zło z tego prostego powodu, że siła prawdy leży po jej stronie. Myślę, że prawda nie musi krzyczeć, żeby być prawdą, wystarczy, że się tli, jak w głowie Columbo, bo jeśli się tli, to prędzej czy później zapłonie. Bohater, którego gram w „Belfrze”, Paweł Zawadzki, też zresztą zachowuje podobny umiar i wiarę w to, że jest w stanie rozwiązać zagadkę zabójstwa, mimo że nie jest zawodowym detektywem. Tu chciałbym też dodać, że nie tylko widz do samego końca nie wie, kto zabił, ale również my, aktorzy, nie mieliśmy o tym bladego pojęcia aż do ostatniego odcinka, który celowo zrealizowano chronologicznie.

Tajemnicy nie znał nawet aktor grający mordercę?

Zwłaszcza aktor grający mordercę, bo właśnie o to chodziło, żeby przede wszystkim ta osoba nie grała podwójnego dna, a po drugie, by w pewnym sensie dzięki temu wszyscy grali to podwójne dno. Żeby każdy był podejrzliwy w stosunku do całej reszty, ale również nie był tak do końca pewien, czy to przypadkiem nie on jest zabójcą. Adrenalina i ekscytacja tej zagadki czaiły się więc na planie ciągle, a dodam, że realizacja, jak to w serialu, trwała kilka miesięcy.

Zakładaliście się w trakcie?

Ja nie, ale na planie były i zakłady, i próby podpatrzenia albo wydobycia od reżysera sekretu, bo każdy miał chrapkę, żeby wcześniej niż inni dowiedzieć się, kto zabił. Nikomu się jednak nie udało.

Ja obstawiam Magdę Cielecką.

Powiem tak – mimo że wszyscy byliśmy mocno w środku tej historii i każdy z nas miał ją przetrawioną na wszystkie sposoby, to rozwiązanie było dla nas bardzo zaskakujące i mało kto trafnie wytypował. Poza tym, co mi się podoba w tym scenariuszu, to fakt, że zbrodnia nie jest jednoznaczna w tym sensie, że znalazłoby się wielu winnych w tym mikrokosmosie Dobrowic, gdzie dzieje się akcja. To było naprawdę niezwykłe doświadczenie, zwłaszcza dla młodego garnituru aktorów, którzy w „Belfrze” wchodzą szeroką ławą.

Ma pan na myśli na przykład, doskonałego skądinąd, Sebastiana Fabijańskiego?

Co pani opowiada?! To już jest starzec nad grobem, pani mówi o jakichś zramolałych aktorach [śmiech]? Ja mówię o pokoleniu 20-latków, które w tym filmie debiutuje.

Jeśli Sebastian jest starcem, to pan jest...?  

W tej sytuacji ja byłbym pewnie kimś w rodzaju Ludwika Solskiego, Tadeusza Fijewskiego czy Mieczysławy Ćwiklińskiej. Kimś, kto nie wiadomo, czy jeszcze żyje, czy już nie. Kimś, kto już dawno powinien nie żyć, ale jednak ciągle gra w filmach.

Akcja „Belfra” dzieje się często w szkole. Czy to jest taka szkoła, jaką pan pamięta? Czy raczej przepaść?

Nie nazwałbym tego przepaścią, mimo że wiadomo – trudno tę sytuację porównać pod wieloma względami. To truizm, co powiem, ale też twardy fakt, że w moich czasach zamiast SMS-ów rzucaliśmy sobie w klasie karteczki, a to siłą rzeczy jest inna forma komunikacji. No i oni teraz szybciej są wyżsi – w gimnazjum córki widywałem dwumetrowych dryblasów, nie do pomyślenia w moich czasach. Ale czy to jest aż tak inna szkoła niż moja? Mam wrażenie, że każdemu starszemu pokoleniu wydaje się, że „za naszych czasów to ta młodzież była głębsza, miała istotniejsze dylematy i czytała ważniejsze książki”. Jednak prawda jest taka, że każde pokolenie czyta inne książki po prostu, ponieważ takie jest prawo pokoleń.

A język, którym dziś mówi młodzież?

Czasem, przyznaję, ta nowomowa ma swoje fajerwerki. Bardzo lubię na przykład, gdy ktoś mówi o czymś: „Najlepsze!” bez używania jakichkolwiek dopełnień. Taki krótki komentarz mówiący wszystko. Najlepszy [śmiech]! Choć nie ukrywam, że niezmiennie denerwuje mnie słowo „Witaj/witam” w preambule listów albo to pretensjonalne „Drodzy!”, obrzydliwe! Zdaje się też, że jesteśmy w przededniu całkowitego pogrzebania akcentu na trzecią sylabę od końca w formach czasownikowych i czwartą od końca w trybie przypuszczającym. I to też mnie nie cieszy, bo całe wieki było to w polszczyźnie szlachetnym wyjątkiem, a w mojej szkole łamanie tej zasady było powodem do drwin, że się mówi jak Gomułka... Dziś mówi tak trzy czwarte dziennikarzy w serwisach informacyjnych i zdaje się, że za chwilę profesor Bralczyk będzie musiał przybić pieczątkę „tak musi być”. Smutny to moment.

Bo większość ma rację?

Dokładnie tak. Jest coś niepokojącego w sile większości, która zawsze rodzi jakieś lenistwo, zaniechanie, zrzucenie z siebie odpowiedzialności. A to z kolei sprawia, że gdzieś nam ucieka samodzielne myślenie... Pokolenie mojego dziadka Tadeusza na przykład dostawało, mam wrażenie, większy ładunek wiedzy podstawowej, zwłaszcza humanistycznej, oczytania, ogólnej wiedzy z historii, geografii, o świecie, I była to wiedza trwała. Jak to się działo w czasach, gdy byliśmy pod różnymi zaborami i ministrami oświaty, tacy rozproszeni, porozbijani na mniejszości? Nie wiem, ale to jest właśnie to pokolenie: Władysław Bartoszewski, Jerzy Turowicz, Karol Wojtyła, przedwojenne matuzalemy z imponującą wiedzą. A potem równia pochyła, wojna zmiotła inteligencję, nie było komu w tej trudnej epoce, która przyszła, nieść ten kaganek oświaty, że się tak górnolotnie wyrażę. A jeśli zdarzył się Przybora z Wasowskim, którzy odkurzyli z jakiegoś kufra fraki, to było to dosłownie wołanie na puszczy. I warto się dziś na to wołanie powoływać.

Często odwołuje się pan w życiu do dziadka Tadeusza?

Dziadek mawiał do mnie: „chłopino” [śmiech]. I był statecznym dżentelmenem, z którym nie szło się na ryby albo pokopać piłkę. Raczej szachy, choć ja akurat wolałem halmę i remibrydża. Pamiętam też cały zbiór magazynów „Ameryka”, które dziadek prenumerował i z których nic nie rozumiałem, ale oglądałem z przejęciem. To logo to jedno z najwcześniejszych wspomnień. Dziadek był człowiekiem raczej małomównym, ale jak już coś powiedział, to pięknym językiem. Bardziej pamiętam ten jego sznyt: spodnie w kant, gimnastyka poranna, parę przysiadów i kilka wymachów nogą oraz ręką, i zwyczaje towarzyskie, które odeszły do historii. Znalazłem ostatnio w szpargałach kartę wizytową, którą od niego dostałem. Dziś pewnie większość ludzi powiedziałaby: „O, jaka dziwna wizytówka, bez adresu, numeru telefonu, tylko nazwisko, co to?”. A taką kartę dawało się kiedyś odźwiernemu, by przekazał państwu, kto przybył. Czytam teraz „Morfinę” Szczepana Twardocha, którą uważam zresztą za jedną z najlepszych książek przynajmniej XXI wieku, i w niej też pojawia się passus o karcie wizytowej – dowiedziałem się, że gdy przychodziło się do kogoś, a jego nie było, wkładało się tę kartę pod drzwi, a zagięty róg oznaczał, że było się osobiście. Tego typu zwyczaje kojarzą mi się z moim dziadkiem i jak pani widzi, chętnie się do nich odwołuję.

Pan ma zwyczaje, rytuały? Da się przy takim trybie życia, jaki pan prowadzi, cokolwiek z nich utrzymać w aktywnej pamięci?

Trudno o rytuały, bo czasem mój dzień zaczyna się wieczorem, a czasami o czwartej rano wiozą mnie do jakiegoś miasta i nie wiem, co dalej. Ale i tak mam swoje sztuczki, gdy np. gotuję bigos świąteczny. Robię wtedy saszetkę z ziołami, odmierzam ilość ziaren, ziela angielskiego, kminku, gorczycy, jałowca. Tego 20, tamtego 12, wiążę wszystko w gazę i zawiązuję niteczką białą, żeby się nie odbarwiała podczas gotowania, i wrzucam tę saszetkę do garnka z kapustą. Na koniec wyciągam ją, a robię to wszystko po to, żeby się ziarna człowiekowi nie pałętały po otworze gębowym. I robię tak zawsze.

Rytuały porządkują nie tylko otwór gębowy, ale też życie?

Tak, i powodują, że czujemy się miło, dobrze, bezpiecznie. Oczywiście, każdy poranek ma też swój rytuał, od umycia zębów, poprzez golenie się, na soczewkach kontaktowych skończywszy. Zawsze w tej samej kolejności i tych samych ruchach każdego dnia.

Nie chcę pana martwić, ale to już jest „dzień świra”.

[Śmiech]. No tak, można to też w ten sposób odbierać. Ale powiem tak: rytuałów nie trzeba się bać, dopóki umiemy się od nich uwolnić. Jeśli okaże się, że już nie umiemy włożyć tych soczewek bez umytych zębów – zaczyna się „dzień świra”.

Na czym panu zależy, żeby pańscy córka, syn, wnuk pana zapamiętali?

Dobre pytanie i trudne. I niezwykle okrutne, proszę pani. Chciałbym odmówić odpowiedzi.

Bo?

Bo człowiek musi się zmierzyć z prawdą, że tak za wiele to po nim pewnie nie pozostanie, może kilka wspomnień, i to nie zawsze tych, na których by mu zależało... Pewnie chciałbym, żeby ktoś wspomniał mnie jako uśmiechniętego i pełnego poczucia humoru, ale muszę panią rozczarować – wśród domowników nie cieszę się taką opinią. W domu jestem spokojny i czasem smętny wręcz. Duża część ludzi jest przekonana, że taki on jak ja przychodzi do domu i tak śmiesznie obiera ziemniaki, ale to tak strasznie śmiesznie, że ta żona siedzi na kanapie i nie nadąża z ocieraniem łez ze śmiechu. I tak codziennie.

A tymczasem?

Obieranie ziemniaków w moim wydaniu to dość smutny widok... Ale mam taką cechę, nie wiem skąd, że lgną do mnie dzieci i zwierzęta. Im mniejsze, tym bardziej do mnie lgną.

To dobry znak, bo małe dzieci i zwierzęta nie kłamią.

Gdyby ktoś to wspomniał po latach, byłoby mi rzeczywiście miło w zaświatach. Jest też, oczywiście, wiele cech, w które całe życie wierzę, i je pielęgnuję, takich, z którymi kojarzy mi się i ojciec, i dziadek, jak to, żeby być odpowiedzialnym, poważnym, rozsądnym, takim, jakim mężczyzna moim zdaniem być po prostu powinien. Chciałbym się w pamięci po mnie wpisać w ten kanon, ale czy tak się stanie? Czy moja córka albo synek wspomną tatę jako osobę, która nie plotła andronów? To się okaże. Ale... nie bez powodu mój syn dostał imię Tadeusz. Chciałbym, żeby pamięć takiego, a nie innego dziadka dalej w tej naszej historii rodzinnej krążyła.

Jako historii pewnego autorytetu?

Tak, tym bardziej że żyjemy w czasach, gdy słowo „autorytet” znów jest na cenzurowanym, choć ja osobiście nie mam problemu z tym, by autorytety dostrzegać. Zawsze miałem w sobie tę ufność, przez niektórych nazywaną naiwnością, by szukać mądrzejszych, którzy podpowiedzą mi, jak iść przez ten świat, którego często nie ogarniam, bo jest dla mnie za wielki, za dużo się w nim dzieje, a to całe mnóstwo bodźców sprawia, że kręci mi się w głowie. Potrzebuję przewodników, którzy fascynują mnie może nawet nie całym swoim życiem, bo takich jest mało, ale choćby tym, jak wspaniale szybko kroją marchewkę i chociażby dla tej cechy warto się na nich zapatrzyć. Lubię mieć też mądrego reżysera nad sobą – wtedy czuję się bezpiecznie i choć dzieje się to rzadko, to jednak jak się już zdarzą tacy Władek Pasikowski czy Agnieszka Holland, to idę za nimi w ciemno. Bo oni wiedzą, czego chcą. Dodam tu, że parę lat temu zrobiłem przedstawienie „Smuteczek, czyli ostatni naiwni” wg Kabaretu Starszych Panów i po raz pierwszy w życiu byłem tzw. reżyserem. I? Zrozumiałem, w jakim raju są aktorzy, którzy przychodzą sobie na plan, rzucają anegdotami, na prawo i lewo się pośmieją i... wszyscy ich kochają. A ten reżyser musi to wszystko, co się dzieje, spiąć, udźwignąć i czasem jeszcze spróbować, z naciskiem na spróbować, się spokojnie przespać. Jaka to jest odpowiedzialność, stres, jaki brak sekundy na jakiekolwiek rozluźnienie się – ja już to wiem. Muszę więc powiedzieć, że my, aktorzy, jesteśmy strasznie rozbestwieni. Przez was, dziennikarzy, przez widzów, przez te plakaty na mieście. I to tylko dlatego, że się tak przyjęło.

Dlaczego się tak przyjęło?

Dlatego że na ogół rozum przegrywa w rozgrywkach z sercem. Paradoksalnie to w aktorach jest to coś, co łapie za to serce. Nawet wtedy, kiedy są nieukami, alkoholikami, degeneratami, obleśnymi typami, to do nich ludzie będą się zawsze uśmiechać, ich podziwiać, nimi się interesować. To wielka niesprawiedliwość i dobrze byłoby, gdyby chociaż część aktorów zdała sobie z niej sprawę, no ale... Trzeba być kutym na cztery nogi, żeby to całe aktorstwo człowiekowi nie przewróciło w głowie, albo mieć jakiś pancerz etyczno-zdroworozsądkowy.

A jeśli się tego nie ma?

To warto mieć ojca aktora albo matkę, bo wtedy od dzieciństwa patrzy się na rzeczy, których należy unikać, widzi się, jak łaska pańska na pstrym koniu jeździ, jak szybko gaśnie fajerwerk, jak blisko w czasie, o czym pisze mój ojciec w książce, umiejscowione są te dwa momenty: standing ovation i chwila absolutnej ciszy, gdy jesteś sam w garderobie. To jest tylko 30 sekund pomiędzy. No, więc jak tak sobie na to popatrzysz w dzieciństwie, to wiesz, że nie warto aż tak strasznie się tym zawodem podniecać, jakby życzyły sobie instynkty i emocje.

I to całkowicie uchroniło pana od sodówki?

Na pewno łatwiej jest mi wziąć głęboki oddech.

Kiedy przyłapał pan sam siebie na tym, że to, co pan teraz do mnie mówi, jest, niestety, tylko życzeniowe?

Każdego dnia się na tym łapię. No, co mam pani tu bajdurzyć? To jest codzienna walka z egocentryzmem. Ostatnio znajoma mojej żony powiedziała na przykład, że na plakacie jestem taki przystojny, że ona nie może przez to po nocach spać. I co? W takich chwilach diabeł megalomanii budzi się natychmiast i człowiek musi mu się dać wytarmosić, zamiast spokojnie pić cappuccino.

Całe życie myślałam, że w aktorstwie ważne jest, by dobrze pamiętać. Teraz zaczynam myśleć, że to też sztuka zapominania.

Żeby pani wiedziała! Trzeba włożyć trochę wysiłku i autocenzury, by tego diabła zapominać, po prostu zapominać, bo on jest tylko częścią tego zawodu i mimo że ma cechy upojne, to są one jednak przede wszystkim powierzchowne. W tym sensie, że dla mnie jako Macieja Stuhra człowieka nic nie znaczą, bo one budują tylko Macieja Stuhra aktora. Nic ponadto i jeśli się to wie, jest łatwiej. Ja w każdym razie zainstalowałem sobie w łazience specjalny kubełek z zimną wodą do wylewania na własną łepetynę. Prewencyjnie. I każdemu aktorowi polecam.

Co buduje Macieja Stuhra człowieka?

Spotkanie z drugim człowiekiem, każda przeczytana książka, wiedza, doświadczenie. I porażka – ważniejsza niż sukces, bo z porażek, które zapadają w nas mocniej, mamy szansę zbudować mocniejszy dom, zamiast szukać schronienia w przypadkowych miejscach. Może za dużo powiem, stwierdzając, że byłem za swoje porażki wdzięczny losowi, ale jednak umiałem żyć z nimi w zgodzie, a ostatnio przeczytałem, że jest to typowo amerykańska filozofia. Okazuje się więc, że jestem typowym amerykańskim filozofem.

Maciej Stuhr aktor, z wykształcenia również psycholog. Współzałożyciel kabaretu Po Żarcie. Debiutował w „Dekalogu X” Krzysztofa Kieślowskiego. Potem były m.in. „Chłopaki nie płaczą”, „Przedwiośnie”, „33 sceny z życia”, „Obława”, „Pokłosie” (za które otrzymał Orła). Gra w serialu „Belfer” (Canal+). Mistrz Mowy Polskiej i Honorowy Ambasador Polszczyzny.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Zwierciadło

Świąteczne inspiracje prezentowe

Zobacz galerię 8 Zdjęć
Nie masz pomysłu na wyjątkowy prezent dla najbliższych? Mamy dla Ciebie kilka inspiracji. Anielskie włosy, piękna fryzura i promienna cera to prezent, który możesz podarować tym, których kochasz.

ANIELSKIE WŁOSY W STYLU EKO

Najmodniejsza na świecie marka kosmetyków do włosów, KEVIN.MURPHY, to strzał w dziesiątkę. W szczególności dla wielbicielek najnowszych trendów, ekologii oraz… posiadaczek cienkich włosów! Zestaw SPEAKING VOLUMES, w skład którego wchodzi szampon ANGEL.WASH oraz odżywka ANGEL.RINSE w połączeniu z kultowym lakierem SESSION.SPRAY, sprawi, że te święta będą wyjątkowo piękne oraz pełne objętości.

KEVIN.MURPHY SPEAKING VOLUMES, 234 zł (hair2go.pl) KEVIN.MURPHY SPEAKING VOLUMES, 234 zł (hair2go.pl)

HANDMADE STORY

Dla miłośniczek rękodzieła trafionym prezentem będą zestawy spinek TURTLE STORY. Ręcznie wykonane szylkretowe spinki o nietuzinkowych kształtach będą idealnym uzupełnieniem świątecznych fryzur. Zapakowane są w ekologiczne oraz ozdobne pudełko.

TURTLE STORY – zestaw 2 spinek od 69 zł  (hair2go.pl) TURTLE STORY – zestaw 2 spinek od 69 zł  (hair2go.pl)

ŚWIĄTECZNA REGENERACJA

Dla miłośniczek profesjonalnej pielęgnacji włosów wybierz niezawodny zestaw regenerujący OLAPLEX. To doskonałe rozwiązanie dla posiadaczek każdego rodzaju włosów. Wszystkie produkty z tej serii zawierają specjalnie opatentowany składnik, który wnika w głąb włosa, naprawiając je od wnętrza. To prezent, który gwarantuje piękne i zdrowe włosy nie tylko od święta!

OLAPLEX zestaw; 249 zł (hair2go.pl) OLAPLEX zestaw; 249 zł (hair2go.pl)

PROMIENNA CERA

Dla wielbicielek prostej i skutecznej pielęgnacji twarzy wybierz zestaw od GLOV. Jest to niezbędny duet pielęgnacyjny każdej kobiety. W zestawie antycellulitowa rękawiczka do peelingu ciała oraz rękawiczka, która w mgnieniu oka zmywa makijaż tylko przy użyciu wody. Natomiast dla miłośniczek koreańskiej pielęgnacji postaw na zestaw 5 masek od PIBU, przeznaczonych do różnego rodzaju cery lub elastyczną maseczkę kształtującą owal twarzy od SKEDERM. Maski w płachcie to nie tylko idealny pomysł na prezent, ale również doskonały sposób na zimową pielęgnację skóry twarzy.

PIBU zestaw masek, 289 zł; SKEDERM PEPTIDE LIFTING BAND 5 szt., 259 zł; GLOV IT'S A MATCH 49 zł/ hair2go.pl PIBU zestaw masek, 289 zł; SKEDERM PEPTIDE LIFTING BAND 5 szt., 259 zł; GLOV IT'S A MATCH 49 zł/ hair2go.pl

LUKSUS DLA WŁOSÓW

Wymagającej i ceniącej najwyższej jakości pielęgnację podaruj wyjątkowy zestaw nawilżający do włosów od Alterny. Ta wyjątkowa linia z ekstraktem z kawioru intensywnie nawilża, wzmacnia i odżywia suche oraz problematyczne włosy. W zestawie znajduje się nawilżający szampon oraz odżywka wraz z elegancką, skórzaną kosmetyczką. Podaruj jej w prezencie piękne włosy oraz odrobinę luksusu.

ALTERNA CAVIAR MOISTURE DUO, 199 zł/hair2go.pl ALTERNA CAVIAR MOISTURE DUO, 199 zł/hair2go.pl

DLA VEGE MANIACZKI

Profesjonalne, wegańskie oraz nietestowane na zwierzętach kosmetyki do włosów to zdecydowanie prezent, który zadowoli każdą miłośniczkę ekologii. SHARK BAY od Eleven Australia to zestaw dedykowany dla posiadaczek cienkich oraz pozbawionych objętości włosów. Szampon oraz odżywka odbiją je od nasady, a sól morska doda im tekstury, tworząc naturalne fale. Podaruj jej włosy pełne objętości oraz… australijskiego słońca.

ELEVEN AUSTRALIA SHARK BAY 175 zł/hair2go.pl ELEVEN AUSTRALIA SHARK BAY 175 zł/hair2go.pl

W MĘSKIM STYLU

Jeśli szukasz prezentu dla swojego ukochanego mężczyzny postaw na praktyczne rozwiązanie. Wybierz zestaw FRESH MIX od marki KEVIN.MURPHY, który zawiera wszystko to, czego potrzebuje zadbany oraz nowoczesny mężczyzna. W zestawie znajduje się stymulujący szampon i odżywka, oraz dwie mini pasty do stylizacji. Poszukiwania idealnego prezentu dla Niego możesz uznać za zakończone sukcesem.

KEVIN MURPHY FRESH.MIX 234 zł/hair2go.pl KEVIN MURPHY FRESH.MIX 234 zł/hair2go.pl

Propozycje prezentów dostępne na

 1. Zwierciadło

Słodka niespodzianka pod choinkę

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Rozpakowywanie prezentów to jeden z tych momentów, na który w czasie świąt czekają nie tylko dzieci. Upominki, to przecież dowód na to, że o sobie pamiętamy i chcemy sprawić sobie przyjemność.

Jednym ze sprawdzonych pomysłów na prezent od Świętego Mikołaja jest małe co nieco, czyli paczuszka pysznych słodkości. Ucieszą się z niej zarówno małe łasuchy, jak i dorośli smakosze. Słodycze spod choinki smakują wyjątkowo, zwłaszcza jeśli mają kojarzące się ze świętami smaki - pomarańczy, wanilii i przypraw korzennych. Dekoracyjne opakowanie ozdobione bożonarodzeniowymi motywami tabliczkę czekolady, pudełko pralinek, czy paczkę cukierków przemieniają w wyjątkowy słodki prezent.

Wybierając słodkości pod choinkę trudno pominąć siłę tradycji – są marki, które od lat kojarzą się z jakością i smakiem. Jedną z nich jest E.Wedel. Marka, jak co roku, przygotowuje z okazji świąt specjalną edycję swoich kultowych produktów, wzbogacając je o dodatki takie jak pomarańcza, cynamon, wanilia i żurawin. Z okazji Bożego Narodzenia, znane wedlowskie produkty otrzymają nową, świąteczną szatę graficzną.

Są wśród nich , Torcik Wedlowski, kultowe Baryłki i duże tabliczki czekolady – gorzka z żurawiną, mleczna z cząstkami pomarańczowymi oraz czekolada Cookie, w dwóch świątecznych smakach: korzennym i Orange Mocha. W tegorocznej ofercie Mieszanka Wedlowska, cukierki Pierrot i świąteczne pralinki opakowane będą w nietuzinkowe puszki w kształcie kuli, dzwonka i choinki. Dzięki temu mogą także stanowić idealną świąteczną ozdobę.

Słodkości dla najmłodszych

Dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie można umilić kalendarzem adwentowym E.Wedel. W ozdobnym pudełku podzielonym na 24 okienka znajdują się czekoladki w dwóch smakach w kształcie Buźki Krówki. 
Na Mikołajki lub pod choinkę można sprawić im zestawy słodyczy na przykład: pudełko z opaską w kształcie rogów Renifera - bohatera motywu graficznego, Domek Krówki, a także czekolady mleczne z chrupiącymi kawałkami wafelków i chrupek lub z kawałkami pianek marshmallow. Świąteczne produkty dla dzieci E.Wedel ozdobiono postaciami Renifera, Mikołaja, Bałwanka oraz Znajomej Krowy Kucharza.

 

Produkty z portfolio świątecznego E.Wedel są w sprzedaży od początku listopada.

 1. Zwierciadło

Stwórz atmosferę Świąt. Inspiracje od marki Fyrklövern  

Zobacz galerię 23 Zdjęcia
Święta to przede wszystkim wyjątkowa atmosfera, spotkania z bliskimi oraz pyszne potrawy. Smakowanie ich to również delektowanie się pięknem odświętnie nakrytego stołu. Zainspiruj się propozycjami marki Fyrklövern - specjalistą w dziedzinie dekoracji stołu - i stwórz świąteczną aranżację, która oczaruje twoich gości!

ÅSA’S WINTER 

Rajskie jabłuszka, pomarańcze, granaty i pachnące gałązki to elementy doskonałe na świąteczny stół! By całość wyglądała bajecznie warto wybrać perfekcyjną zastawę, która spełni nasze oczekiwania co do dekoracji stołu i zachwyci wszystkich gości! Po raz pierwszy w Polsce, w cudownej aranżacji świątecznej, prezentujemy Serwis ÅSA’S WINTER, zaprojektowany przez skandynawską artystkę Anne Rooslien. Najwyższej jakości, trwała porcelana skaleniowa, urzekające, ręcznie litografowane zdobienia oraz wyjątkowy design tworzą ponadczasowy serwis obiadowy! Dzięki zastawie, dekorowanej skrzatami – wykreowanymi przez znaną w Skandynawii Åsę Götander, uzyskasz wspaniałą zimowo-świąteczną atmosferę. Porcelanę możemy umyć w zmywarce i odgrzać w niej dania korzystając z kuchenki mikrofalowej – to dodatkowy atut tego eleganckiego serwisu.

SANTA CHRISTMAS

Do świątecznej dekoracji stołu warto wybrać nastrojowe świece, serwety i oczywiście doskonałą porcelanę. Serwis SANTA CHRISTMAS ręcznie zdobiony platyną, skrzącymi się płatkami śniegu oraz uroczymi krasnalami to spełnienie świątecznych marzeń zarówno dzieci jak i dorosłych. Klasyczny design kolekcji wypełniają kolorowe, ręcznie malowane wizerunki skrzatów i zwierząt w zimowej scenerii. Pełne fantazji i artystycznego kunsztu, tworzą ciepły i radosny klimat, podkreślając wyjątkową atmosferę świąt.

ÅSA’S CHRISTMAS

Skrzaty i dekor wzbogacony elementami z 18-karatowego złota to przewodnie elementy Serwisu ÅSA’S CHRISTMAS. Zastawa z motywem uroczych ludków idealnie ozdobi świąteczny stół i stworzy atmosferę bajkowego klimatu przywołując wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. To serwis, który przykuwa wzrok oryginalnym kształtem przypominającym pofałdowane śnieżne zaspy, na których zagościły urocze skrzaty. Ośnieżone choinki dekorowane prawdziwym złotem stanowią ekskluzywny element ozdobny! Gałązki, pierniki w kształcie serca, gwiazdy z jabłek czy złote szyszki w kieliszkach to elementy dekoracyjne, które komponują się idealnie z tym eleganckim serwisem.

ÅSA’S CHRISTMAS WHITE

Porcelana Åsa’s Christmas White zachwyca klasycznym designem i ręcznie malowanymi krasnalami w białych i srebrnych kapturkach. Serwis przepięknie prezentuje się w monochromatycznym stylu, gdzie na drewnianym stole w odcieniach szarości układamy zielone gałązki przyprószone śniegiem, szyszki i pachnące pierniki.

VICTORIA 

Drewno, pachnący świerk, nastrojowe lampki i przepyszne potrawy podane na luksusowej porcelanie skandynawskiego projektu pomogą nam stworzyć perfekcyjną atmosferę w czasie świąt! Serwis Victoria zachwyca delikatną formą, a zdobienia z 18-karatowego złota nadają mu królewskiego splendoru. Czerwona serweta przyprószona sztucznym śniegiem, pomarańcze, goździki i soczyste, czerwone jabłka w zimowej okrasie w połączeniu z elegancką porcelaną Victoria tworzą dekorację stołu w iście królewskiej aranżacji. Ta zastawa to świetny wybór zarówno na święta jak i inne okazje, jej klasyczny i elegancki design sprawia, że będzie pasowała na każdą uroczystość.

CELEBRATION

Świąteczny stół stanowi doskonałe pole do popisu dla miłośników dekoracji wnętrz. Spektrum możliwości jakie możemy zastosować jest nieograniczone. Pachnące gałązki świerku, złote świece, kryształowe wazony, eleganckie serwety czy też subtelne herbaciane róże i złote sztućce będą prezentować się perfekcyjnie w otoczeniu porcelany Celebration. Serwis o lekko falistym kształcie z ręcznie nanoszonymi platynowymi zdobieniami zachwyca subtelnością i elegancją.

Zobacz więcej na: ,

 1. Zwierciadło

Herbaty Newby - doskonały prezent pod choinkę

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Kolekcja światowej sławy projektanta mody Matthew Williamson dla Newby to idealny prezent na Święta dla każdej wielbicielki najwyższej jakości herbaty oraz mody.

Przepiękne puszki skrywają w sobie 3 wyjątkowe herbaty: Maharaja’s Breakfast (czarna herbata Assam), Exotic Earl Grey (herbata z olejkiem z gorzkiej pomarańczy i płatkami róży) oraz Jasmine Rose Garden (zielona herbata z różą i jaśminem). Do wyboru będzie także pudełko zawierające wszystkie 3 produkty.

Najwyższej jakości liście herbaty wraz z kwiatowymi dodatkami, ukryte w pięknych opakowaniach będą idealnym prezentem dla bliskiej osoby, a także przyjemnym uzupełnieniem każdego dnia.

Produkty dostępne są na stronie 

 1. Zwierciadło

Rodzina patchworkowa: Jak przeżyć święta?

Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
O czym pamiętać, o czym zapomnieć w świąteczny czas – zastanawia się Wojciech Eichelberger, współautor książki „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.

Znam dobrze funkcjonujący w ciągu roku patchwork, który rozpruwa się w czasie świąt. Wszyscy zbierają się w jednym miejscu i od razu wybucha awantura. Ostatnio zaczęło się od wyrzutu, że były mąż spóźnił się pół godziny.
Zaczyna się zazwyczaj od błahych spraw – że ktoś czegoś nie kupił, nie zrobił, powiedział o jedno słowo za dużo. To kropla, która przelewa czarę goryczy.

Czyli to preteksty. Co się za nimi kryje?
Zamiatane pod dywan sprawy, niewyjaśnione żale i pretensje, nierozwiązane problemy, do których boimy się wracać. Ale one wcześniej czy później wybuchają, na przykład właśnie w czasie świąt.

Może to i dobrze, bo wreszcie możemy się z nimi skonfrontować.
Porządny kryzys jest dobrym początkiem zmiany. Oczywiście, może mieć pozytywne konsekwencje tylko wtedy, kiedy jego destrukcyjną siłę będziemy potrafili konstruktywnie wykorzystać. Kryzys pokazuje to, czego brakuje w systemie, więc nie ma się co obrażać, tylko trzeba podjąć trud dogadania się i przemiany.

A może dobrym pomysłem jest niespotykanie się w święta zwaśnionych stron? Pewna matka (teściowa, babcia) wymyśliła, że Wigilia odbędzie się według grafiku, w którym każdemu wyznaczyła towarzystwo i godzinę wizyty, z zapasem czasowym, żeby najbardziej zwaśnieni zdążyli się minąć i na siebie nie powpadali. Ta pani jest dumna z autorskiego rozwiązania.
W Wigilię nie chodzi o to, aby się nawzajem unikać. Ale Wigilia sama z siebie nie jest w stanie uczynić nas świętymi. Droga do świętości, czyli do otwartego serca, wymaga od nas podejmowania wysiłku i ryzyka. O tym warto pamiętać. Jeśli jednak nie stać nas jeszcze z jakichś powodów na wysiłek i ryzyko spędzenia Wigilii z ludźmi z naszego rodzinnego systemu, których nie lubimy, bo na tym etapie nasze resentymenty są dla nas ważniejsze niż religijne nakazy, to trudno. Może następnym razem. Więc owa pani z twojego przykładu robi dobrą robotę. Przynajmniej jej serce stanowi przestrzeń, w której skłóceni i zaślepieni ludzie wirtualnie się spotykają. Chwała jej za to.

Ona naprawdę chce dobrze.
W patchworkowym systemie taka osoba odgrywa doniosłą rolę kleju, nici i agrafki. Każdy może do niej przyjść, bo wie, że spotka się z miłym przyjęciem, a ona pozostanie bezstronna. Może też odgrywać rolę rodzinnej skrzynki pocztowej i przekazywać skłóconym stronom ważne informacje. Po jakimś czasie dzielna babcia będzie mogła zrobić krok dalej i skrzyknąć wszystkich członków skłóconego patchworku w jedno miejsce, na przykład przy okazji swoich jubileuszowych urodzin, informując ich o tym, że to jest jej święto, więc zaprasza wszystkich, których kocha, i prosi o to, by wszelkie konflikty na ten czas zawiesić, tak jak kiedyś w dobrej przeszłości ustawały wojny, gdy trwała olimpiada.

Święta są szczególnie ważne dla dzieci, które potem całe życie pamiętają Świętego Mikołaja, choinkę. Więc choćby ze względu na nie dobrze jest zadbać o atmosferę tych dni – pozytywną, przesyconą dobrymi emocjami. O czym jeszcze pamiętać, przygotowując święta?
Boże Narodzenie to dla patchworkowego systemu doskonała okazja i zarazem trudny sprawdzian tego, czy przestrzegana jest w praktyce święta zasada wszelkich patchworków: wszystkie dzieci są nasze. Praktyczna troska o sprostanie tej zasadzie może sprawić, że same święta przestaną być tylko rodzinnym rytuałem objadania się i obdarowywania prezentami, ale ujawnią swój głęboki duchowy wymiar. Bo święta zapraszają każdego do „królestwa nie z tego świata”, czyli do takiego wymiaru istnienia, w którym jednoczą się przeciwieństwa, zasypywane są przepaści dzielące zantagonizowane strony. Gdzie wszystko ujawnia swoją świętą, wspólną z całym istnieniem prawdziwą naturę, gdzie w jednolitej świetlistej przestrzeni rządzą: miłość, szacunek i cisza. A z tego punktu widzenia chciwość, nienawiść, konflikty, resentymenty i wojny jawią się jako wielka, przerażająca egzystencjalna pomyłka i strata czasu. Patchworkowa rodzina jest z pewnością trudniejszą, a przez to lepszą okazją do praktykowania świętości niż stawianie na wigilijnym stole pustego talerza dla symbolicznego zbłąkanego wędrowca. Więc jeśli dojrzali dorośli chcą udzielić patchworkowym dzieciom ważnej duchowej lekcji, to święta Bożego Narodzenia są do tego doskonałą okazją. Będzie się do czego odwoływać przez całą resztę roku.

Gdybyśmy jeszcze mimo konfliktów potrafili spektakularnie przebaczyć sobie nawzajem przy dzieciach, to byłaby dopiero lekcja. 
O tak. Sam fakt, że ludzie podchodzą do siebie i składają sobie dobre życzenia, chociaż jeszcze dzień wcześniej sobie złorzeczyli, to wspaniała nauka dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Ale nie tylko nauka. Także chwila zasłużonego wytchnienia. Bo dla dzieci najważniejszą wartością i najlepszą glebą do wzrastania jest bezpieczna, harmonijna, spójna społeczność, której członkowie odnoszą się do siebie z szacunkiem i miłością.

Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer) Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer)

Marzeniem dziecka z rozbitej rodziny jest to, żeby mama była z tatą, nawet jeśli nie na zawsze, to chociaż w święta. Czy wspólny wyjazd rozwiedzionych rodziców z ich dziećmi to dobry pomysł?
Pomysł bardzo dobry, ale przy innych okazjach niż święta. W patchworkowej rodzinie dorośli często mają dzieci z dwoma, a nawet z trzema partnerami. Jak te rodziny obsłużyć w kilka dni świąt? Widziałem wielu ojców i wiele matek, którzy z obłędem w oczach starali się pojawić w ciągu kilku godzin na dwóch albo trzech wigiliach w oddalonych od siebie miejscach, wszędzie pozostawiając za sobą żal i zniecierpliwienie. To nie ma sensu. Lepiej organizować wspólnie z innymi chętnymi z tego samego systemu duże rodzinne spędy wigilijne. Natomiast wyjazdy rodziców z biologicznymi dziećmi w uroczystej, świątecznej atmosferze, z dekoracjami mogłyby dawać wspólnym dzieciom nadzieję, że ich rodzice będą znowu razem.

A spotkanie świąteczne obu zwaśnionych rodzin w którymś z domów?
W sytuacjach konfliktu powinni raczej spotkać się na neutralnym gruncie.

Dlaczego?
Jeśli ludzie, którzy niedawno się rozstali, spotykają się w domu, który przesiąknięty jest wspólnymi przeżyciami, a każdy jego fragment jest jakby pamiątką w muzeum ich wspólnej przeszłości i przywołuje jakieś wspomnienia, to trudno się w nim racjonalnie porozumiewać w sprawach bieżących i przyszłych.

Znajoma rozwódka, która ma w miarę poprawne stosunki z byłym mężem i jego żoną, nie chce ich zapraszać ani odwiedzać, a tym bardziej organizować wspólnych świąt, bo obawia się zmiany status quo.
Dorośli i odpowiedzialni ludzie, którym przyszło żyć w patchworkowym systemie, powinni podejmować decyzje służące porozumieniu i zgodzie, a nie jątrzeniu. Skoro patchworkowa rodzina jest faktem, to róbmy wszystko, żeby wykorzystać jej potencjał. Budujmy, a nie dzielmy, troszczmy się o część wspólną, a nie bójmy się na zapas. Nie traktujmy patchworku jako dopustu bożego czy tragedii, którą będziemy się nieustannie karmić i którą będziemy celebrować do końca życia. Egoistyczna troska o status quo swojego zakątka prędzej czy później się zemści. Przetrwanie patchworku w ogromnej mierze zależy od tego, jak szybko dorośli zdadzą sobie sprawę z tego, że wszystko jest w nim ze sobą powiązane.

Owa kobieta zakłada, że jeśli spotka się z rodziną byłego, to odżyją urazy.
Jeśli unikamy kontaktów, to siłą rzeczy komunikujemy się w sprawach błahych i nudnych, a tak naprawdę tracimy czas i potencjał, jaki drzemie w głębinach patchworkowego oceanu. Więc przy każdej okazji, zamiast marzyć o na zawsze minionym status quo, zróbmy cokolwiek, aby wzmacniać patchworkowe szwy.

Może zaapelujemy do patchworków – dajcie się zainspirować świętom!
Apelujemy: wykorzystujcie je do tego, żeby przełamać niechęć, wrogość, urazy. Róbcie to dla siebie i dla wszystkich patchworkowych dzieci. Dajcie im przykład, jak układać relacje mimo trudnej przeszłości.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wspólnych świąt rozwiedzionych partnerów?
Jeśli mamy spotykać się po to, żeby się kłócić, a przy okazji ranić uczucia naszych dzieci, to lepiej się nie spotykać. Święta są okazją do propagowania dobrych uczuć i dobrych życzeń. Jakże są teraz deficytowe.

A do obdarowywania się prezentami?
Dobrze jest zachować w tym umiar. Najwspanialszymi prezentami dla patchworkowych dzieci są dojrzałe i mądre zachowania dorosłych, szczególnie te objawiające się w przekraczaniu negatywnych uczuć i postaw wobec byłych partnerów, byłych teściów, zięciów czy synowych. Gdy dziecko widzi, że dorośli, których kocha, trudzą się, by przełamać urazy i żale, bo chcą zbudować nową, bezpieczną społeczność rodzinną, to mu serce rośnie i dusza się śmieje. Ono nie chce się truć złymi emocjami i nastawieniami rodziców. Superprezentem w obecnych czasach są czas i uwaga, które poświęcamy drugiej osobie.

O czym jeszcze pamiętać przy okazji świętowania?
Żeby to nie był prosty rytuał. Żeby nie przedobrzyć, czyli pamiętać o zasadzie, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Na przykład chcę kogoś uściskać i przytulić, ale wiem lub czuję, że ta osoba tego nie lubi. Trzeba to uszanować. Albo mam przemożną chęć zadania jej pytania, bo chcę zaspokoić swoją ciekawość, a ona wyraźnie się krępuje albo daje sygnał, że nie ma ochoty poruszać tego tematu. No to nie pytam, wycofuję się, ewentualnie przepraszam. W psychologii nazywa się to szanowaniem granic drugiej osoby. W dodatku dzisiaj powinniśmy też uważać na rozmowę o poglądach.

Nie tylko w rodzinach patchworkowych lepiej chyba nie poruszać tematów politycznych?
Poruszać można, ale bezpiecznie jest ograniczać się do wypowiadania swoich poglądów, nie atakując przekonań drugiej osoby. Unikać fraz takich jak: „w przeciwieństwie do ciebie”, „nie zgadzam się...”, „twoje poglądy są…”, „jak można tak…” itp. Każdy z nas ma prawo do własnych sądów. Nie należy próbować zmieniać zdania innych, bo to tylko wzbudzi opór.

Co robić, żeby zapobiec kłótni na tym tle?
Zacząć trzeba od wysłuchania i zrozumienia tego, co usłyszeliśmy. Dopiero potem można zastanowić się, czy ktoś chce być przekonany do innego poglądu, czy forsując swoje zdanie, nie naruszam granicy jego wolności.

Dobrze jest wykrzesać z siebie ciekawość tego, co ktoś myśli.
Ciekawość tego, co ktoś ma do powiedzenia, pomaga zrozumieć siebie nawzajem, a o to chodzi w rozmowie. W dyskusjach o poglądach najpierw jedna osoba przedstawia swoje zdanie, potem druga, następnie pierwsza dzieli się wątpliwościami co do przekonań oponenta, potem robi to druga.

Tylko trzeba się zdobyć na intelektualny wysiłek.
Także emocjonalny. Aby taka rozmowa była możliwa, muszą się postarać obie strony. Prowadząc w ten sposób dyskusję, szukamy pomostów i wzajemnego zrozumienia, nie zamykamy się w swoim jedynie słusznym widzeniu świata. Otwarta postawa w patchworkowych rodzinach to jeden z podstawowych warunków ich przetrwania, bo różnorodność poglądów, wyznań, stylów życia itd. bywa w patchworku ogromna. W klasycznych rodzinach tak się dobieramy, żeby w sprawach światopoglądowych za bardzo nie iskrzyło, ale w patchworkach ta kwestia zupełnie wymyka się spod kontroli. To może dotyczyć również poglądów w sprawie sposobu obchodzenia świąt.