1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania

Elton John o wyjściu z nałogu. „To był jeden z tych momentów, kiedy wszystkie kłamstwa, które sobie wmawiałem, runęły”

Sir Elton John (Fot. Eduardo Munoz/Reuters/Forum)
Sir Elton John (Fot. Eduardo Munoz/Reuters/Forum)
Elton John jest abstynentem od 33 lat i chętnie opowiada o swojej drodze do trzeźwości. Wcześniej był uzależniony od alkoholu i narkotyków, cierpiał też na bulimię. Na pierwszy odwyk poszedł w 1990 roku po śmierci nastoletniego przyjaciela. Teraz przyznał, kto jako pierwszy zmotywował go do pracy nad sobą. 

Alkohol zamiast porannej kawy? W taki sposób zaczynał kiedyś swój dzień Elton John i nie widział w tym nic złego. Dopiero awantura z Grahamem Taylorem, trenerem piłki nożnej i selekcjonerem Anglii, sprawiła, że pomyślał o zmianie. W książce „Watford Forever: How Graham Taylor and Elton John Saved a Football Club, a Town and Each Other”, która dziś ma premierę, wyznał, że to dzięki selekcjonerowi Anglii po raz pierwszy zaczął rozumieć, że ma problem z piciem.

Elton John był od lat 70. właścicielem klubu Watford, zaś Graham Taylor głównym trenerem. Któregoś poranka, po posiedzeniu zarządu, doszło między nimi do ostrej wymiany zdań. Poszło o alkohol, który Elton John, swoim zwyczajem, pił o poranku. Rozwścieczony Graham Taylor wyrwał mu butelkę i rozbił ją o stół. „To właśnie jesz na śniadanie? To? Co ty sobie myślisz, zawodzisz siebie i klub. Jeśli jeszcze raz pojawisz się w takim stanie, to koniec”. Nikt do tej pory nie ośmielił się powiedzieć piosenkarzowi takich słów. Elton John był w końcu gwiazdą, a do tego właścicielem klubu. Budził respekt i podziw. Dziś przyznaje: „To mną wstrząsnęło do głębi. To był jeden z tych momentów, kiedy wszystkie złudzenia, którymi byłem otoczony, wszystkie kłamstwa, które sobie wmawiałem, runęły. Siedziałem tam, oszołomiony i upokorzony. Ale to właśnie zaprowadziło mnie na ścieżkę powrotu do zdrowia. Choć było na niej wiele niepowodzeń, złamanych obietnic, był to kop na start, którego potrzebowałem. Nie mam wątpliwości, że Graham uratował mi życie. Bez niego byłbym skończony”.

Fragment książki, która dziś ma premierę, opublikował „Sunday Times”.

Źródło: PAP Life, „Elton John zaczynał dzień od alkoholu. Podążał drogą, która mogła go zabić. Jedna rozmowa zmieniła wszystko”: https://www.pap.pl/aktualnosci/elton-john-zaczynal-dzien-od-alkoholu-podazal-droga-ktora-mogla-go-zabic-jedna-rozmowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze