1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zdrowie
 4. >
 5. Choroby serca w Polsce

Choroby serca w Polsce

123rf.com
123rf.com
Światowy Dzień Serca obchodzony 29 września w Polsce odbył się po raz 14. Co roku w ostatnią niedzielę września Światowa Federacja Serca – inicjator akcji – stara się przypominać o chorobach serca, które mogą nas dotknąć. Ważnym elementem akcji jest też promocja zdrowego trybu życia.

Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Codziennie blisko 100 osób w naszym kraju traci życie z powodu zawału serca, a blisko 500 umiera z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Najbardziej zagrożoną grupą są mężczyźni w wieku 30-59 lat. Dane WHO wskazują, że w ciągu najbliższych 20 lat w Europie choroby serca będą główną przyczyną zgonów.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że 80% przypadków chorób serca można uniknąć. Aby dobrze dbać o swoje serce, trzeba pamiętać o kilku ważnych elementach. Należą do nich:

 • odpowiednio zbilansowana dieta,
 • ograniczenie spożywania alkoholu oraz niepalenie papierosów,
 • codzienna aktywność fizyczna,
 • kontrola ciśnienia krwi, cholesterolu oraz poziomu cukru,
 • umiejętność radzenia sobie ze stresem;
- Chorób serca i układu sercowo-naczyniowego nie można lekceważyć. Ważnym elementem profilaktyki – oprócz tych wymienionych powyżej – są regularne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, a także jeżeli to konieczne, stała opieka kardiologiczna. Podstawowe badanie krwi może nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami  – mówi lek. med. Krzysztof Kozbur z Centrum Medycyny Profilaktycznej w Krakowie.

Pomimo faktu, że w ostatnich latach w Polsce umieralność z powodu chorób serca i układu sercowo-naczyniowego spada, nie można zapominać o tym problemie. Światowy Dzień Serca w swoim założeniu ma nam uświadamiać, jak ważna jest profilaktyka i dbanie o własne serce, oraz serce swoich najbliższych. Warto wykorzystać ten dzień i chociaż raz w roku zmierzyć ciśnienie krwi czy poziom cukru, bo to może uratować nam życie.

mat.pras.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze