1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Uchronić dziecko przed zapaleniem gardła

123rf.com
Niezależnie od pory roku dzieci chętnie spędzają czas na dworze. Zima, gdy temperatura powietrza spada, rodzice boją się, ze zabawa na podwórku skończy się chorobą. Warto pamiętać o kilku zasadach, które zmniejsza ryzyko zapalenia gardła.

O struny głosowe należy dbać cały rok. Każda pora roku, a w szczególności lato i zima, wymagają stosowania się do konkretnych zasad, które pomagają nam ustrzec się infekcji górnych dróg oddechowych, i tym samym cieszyć się doskonałą formą przez cały rok. – To, jak mówimy, zależy od naszej świadomości aparatu mowy. Czym wcześniej zadbamy o higienę głosu, tym lepiej. Dobre nawyki, które przekazujemy dzieciom, to inwestycja w ich przyszłość. O głos należy dbać tak samo, jak o ciało, a wielu dorosłych o tym zapomina – mówi Alicja Malinowska, logopeda, trener głosu.

U podstaw zdrowego stylu życia i dobrego samopoczucia leży właściwa dieta. W zimowym menu dla dzieci powinny znaleźć się pokarmy rozgrzewające organizm. Doskonale sprawdzą się kasze czy zupy z warzyw korzennych. Są bogate w wartościowe składniki odżywcze oraz wzmacniają odporność dziecka i chronią przed  infekcjami. Należy natomiast unikać produktów, które chłodzą organizm, m.in. jogurtów.

Jedną z częstych chorób dzieci w sezonie zimowym  jest zapalenie górnych dróg oddechowych. Wynika to z różnicy temperatur, na które struny głosowe reagują natychmiast.  Profilaktyka polega przede wszystkim na nawilżaniu gardła.  Dla dzieci najlepiej przygotować ciepłą wodę (nie gorąca) z miodem lub imbirem. Ten napój dobrze smakuje, a do tego ma zdrowotne właściwości i dodatkowo rozgrzewa, więc chroni przed szybkim wychłodzeniem organizmu. Zimą  dobrze jest odstawić herbatę zieloną i czarną, ponieważ wysuszają gardło. Należy również pamiętać o nawilżaniu pomieszczenia sypialni dziecka a także wietrzenie jej codziennie przed snem.

Trzeba też pamiętać o podstawowej zasadzie dotyczącej ubierania, która brzmi: ogrzewaj dziecko, a nie przegrzewaj!  Warto zwrócić uwagę dziecku na to, żeby, wychodząc na dwór z ciepłego pomieszczenia (z domu, z przedszkola, ze szkoły ), nie rozmawiało. Różnica temperatur działa niekorzystnie na aparat głosotwórczy – rozgrzane struny głosowe  w zetknięciu z zimnym powietrzem są szczególnie narażone na infekcje, co może przekształcić się w zapalenie gardła. Najlepiej jest oddychać przez nos i nie wpuszczać do gardła zimnego powietrza.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze