1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Kawa i herbata - jak wpływają na zdrowie?

Kawa i herbata - jak wpływają na zdrowie?

123rf.com
Kawa i herbata to dwa najpopularniejsze napoje na świecie. Jak  wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?

Kawę powinniśmy pić w umiarkowanych ilościach – do trzech filiżanek dziennie. Jeśli chodzi o herbatę nie należy spożywać więcej niż 7 porcji tego naparu w ciągu 60 minut – ponieważ wtedy napój może mieć działanie moczopędne. Niewiele osób wypija jednak tyle w tak krótkim czasie. Pamiętajmy także, aby wybierać produkty dobrej jakości, tylko takie mogą mieć bowiem pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W przypadku herbaty najważniejsze są listki, dlatego warto im się lepiej przyjrzeć. Wnikliwa selekcja i tradycyjne metody ręcznego zrywania liści to cechy, które charakteryzują herbaty Ahmad Tea London. Oto zestawienie właściwości kawy i herbaty przygotowane przez ekspertów marki.

Zalety Warto wiedzieć, że kawa, do której przylgnęło określenie „używka”, podobnie jak herbata zawiera mnóstwo pozytywnie wpływających na nasz organizm składników odżywczych. Obecne w tych napojach antyoksydanty odpowiadają za eliminację wolnych rodników, których nadmiar wywołuje poważne choroby, takie jak rak jelita grubego, prostaty, jajnika, czy rak płuc. Antyoksydanty wspierają również walkę z chorobami krążenia oraz nadciśnieniem, a także usprawniają pracę nerek i systemu trawiennego. Inny składnik tych napojów –  kofeina, w przypadku kawy budzi wiele kontrowersji, z kolei jej odpowiednik, jakim jest teina obecna w herbacie, stymuluje pracę przewodu pokarmowego, systemu nerwowego i układu oddechowego. Warto również wiedzieć, że herbata obniża poziom cholesterolu, przeciwdziała chorobie wieńcowej oraz wzmacnia zęby. Natomiast picie kawy chroni przed chorobą Parkinsona, depresją, chorobami serca, cellulitem, rakiem wątroby, jajnika oraz prostaty. Kawa ogranicza także występowanie migren, astmy oraz może zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów z rytmem serca.

Wady

Najbardziej rozpoznawalną wadą kawy jest oczywiście zawarta w niej duża ilość kofeiny, która może uzależniać. Ponadto kawa wypłukuje wodę oraz składniki mineralne z organizmu. Jest również odpowiedzialna za przebarwienia zębów oraz niebezpieczne skoki ciśnienia. Z kolei picie herbaty w bardzo dużych ilościach może skutkować pojawieniem się problemów z nerkami, utrudniać przyswajanie białka i powodować kruchość naczyń krwionośnych.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze