1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Dużo dzieci – zdrowe serce!

123RF.com
123RF.com
Im więcej dzieci, tym więcej kłopotów? Coś w tym jest. Ale z drugiej strony im więcej dzieci, tym lepsze zdrowie matki. Do takiego wniosku doszli właśnie naukowcy z uniwersytetu w Kalifornii.

Co najmniej czwórka! – uważają. Wtedy znacząco – o ponad 30 procent! – maleje ryzyko chorób serca. Dowiodło tego badanie przeprowadzone na ponad tysiącu kobiet po menopauzie. Ale liczne ciąże zabezpieczają nie tylko przed chorobami serca, ale też chronią przed udarem mózgu. Wówczas ryzyko spada aż o połowę. Wszystko dzięki hormonom ciążowym, które zapewniają ochronę naczyniom krwionośnym. To hormonalne zabezpieczenie trwa przez wiele lat, dlatego kobiety po kilku ciążach mają gwarantowaną polisę już do końca życia.

Kobiety, które nie mogą zajść w ciążę, są automatycznie bardziej narażone na choroby serca i kładu krążenia. Dlatego one właśnie muszą szczególnie o siebie dbać. Zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta, ruch – co prawda to zalecenia, których przestrzegać powinien każdy, ale warto, by kobiety bezdzietne szczególnie wzięły je sobie do serca.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze