1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

E-recepta – czym jest i jak ją uzyskać?

(Fot. materiały partnera)
Konieczność zakupu leków wydawanych na receptę często jest uciążliwa i niesie ze sobą konieczność ciągłego proszenia lekarza o wystawianie kolejnych kwitków. Możemy jednak znacząco sobie to zadanie ułatwić, jeżeli poprosimy o elektroniczną wersję dokumentu zamiast tej papierowej. Jest to nie tylko bardziej przyjazne środowisku, lecz także szybsze i wygodniejsze dla nas samych jako pacjentów. Na czym dokładnie polega e-recepta i kto może nam ją wystawić? Kiedy możemy z niej skorzystać i na co zwrócić uwagę, gdy już ją otrzymamy?

E-recepta – czym jest?

Recepta to dokument potwierdzający, że możemy zakupić określone w niej leki, które normalnie są poza naszym zasięgiem. Wypisuje nam ją lekarz na podstawie naszych badań i ogólnego wywiadu. W przypadku e-recepty wszystkie te warunki również muszą zostać spełnione, z tym że zamiast papierowego kwitka otrzymujemy kod, który wraz z numerem PESEL musimy podać farmaceucie w momencie wykupowania przepisanych leków. Jest to rozwiązanie bardzo proste, łatwe w wykorzystaniu i ułatwiające nam uzyskanie niezbędnych środków, szczególnie w sytuacji, gdy jesteśmy osobami na stałe przyjmującymi wskazane substancje.

(Fot. materiały partnera)

Recepta online – jak ją uzyskać?

E-recepta pełni taką samą funkcję jak jej papierowy odpowiednik. Może zostać wystawiona przez lekarza – zarówno na konsultacji twarzą w twarz, jak i podczas rozmowy online czy przez telefon. Jej zapis znajduje się na internetowym koncie pacjenta, a podczas wizyty w aptece farmaceuta uzyskuje dostęp do dokumentu w momencie, gdy podamy mu nasze dane oraz specjalny wygenerowany kod. Przepisane leki możemy wykupić dokładnie tak samo jak w przypadku klasycznej recepty – albo wszystkie na raz, albo częściowo, jednak w tym drugim przypadku musimy później trzymać się tej samej apteki, w której zaczęliśmy realizować dokument.

Na co można otrzymać recepty online?

Na e-receptę możemy otrzymać wszystkie potrzebne leki, zarówno te, które przyjmujemy na stałe, jak i inne, doraźne, jak na przykład tabletka dzień po. Pod tym względem oba dokumenty – zarówno papierowy jak i elektroniczny – mają te same możliwości i uprawniają nas do takiego samego zakupu leków. Każda konsultacja lekarska umożliwia nam uzyskanie e-recepty tak długo, jak lekarz zgodzi się nam ją wystawić. Możemy ją również zrealizować w dowolnej aptece.

Recepty w postaci papierowej szybko się niszczą, przez co możemy mieć problem z ich realizacją po pewnym czasie. W przypadku wersji online bez problemu kupimy na nią leki w różnych aptekach, a dodatkowo nie musimy obawiać się, że papier się podrze, zaleje lub że ją zgubimy. Wybierając receptę online, możemy mieć również pewność, że to rozwiązanie bardziej przyjazne środowisku, ponieważ nie zużywamy papieru bez potrzeby.

(Fot. materiały partnera)

Ile ważna jest e-recepta?

E-recepta wystawiona w gabinecie lekarskim czy przy okazji telefonicznej konsultacji medycznej posiada ważność zależną od przepisanego leku. Najpowszechniejszą datą ważności recepty jest 30 dni, chociaż niektóre substancje, jak na przykład antybiotyki, mogą mieć ją krótszą, siedmiodniową. W wyjątkowych przypadkach ważność e-recepty może być także dłuższa niż miesiąc – dzieje się tak między innymi dla środków przeznaczonych do przewlekłej terapii.

O czym pamiętać, jeżeli potrzebujemy skorzystać z recepty przez Internet?

Korzystanie z recepty przez Internet jest bardzo wygodne i intuicyjne, a także o wiele łatwiejsze niż w przypadku jej papierowej wersji. Możemy rozłożyć zakup leków w czasie, jak i zmniejszyć liczbę wizyt u lekarza, na których potrzebujemy jedynie kolejnej recepty. Należy jednak pamiętać, że raz rozpoczęty dokument może być w pełni zrealizowany tylko w tej jednej aptece, w której go „zaczęliśmy”. W sytuacji gdy chcemy kupować leki w pewnych odstępach czasu, musimy również zapisać swój kod recepty w takim miejscu, aby go nie zgubić ani nie zniszczyć przez przypadek – w innym wypadku nie będziemy mogli zrealizować jej do końca.

Recepta przez Internet to bardzo wygodne narzędzie, z którego mogą skorzystać zarówno osoby przyjmujące leki na stałe, jak i te, które potrzebują konkretnego środka tylko doraźnie. Nie wymaga od nas pilnowania papierowego kwitka, jest ważna znacznie dłużej niż tradycyjna, a dodatkowo możemy podzielić wykupowanie zapisanych na niej leków na wygodne dla siebie etapy, jeżeli mamy taką potrzebę. Aby zrealizować e-receptę potrzebujemy jedynie jej kodu, który podajemy farmaceucie razem z naszym numerem PESEL. Dzięki temu jest to najwygodniejszy sposób na zakup leków na receptę, jaki obecnie mamy do dyspozycji na co dzień.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze