1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Migrena – przełom w leczeniu i profilaktyce

Migrena – przełom w leczeniu i profilaktyce

Na migrenę choruje dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. (Fot. iStock)
Na migrenę choruje dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. (Fot. iStock)
Atak migreny potrafi wyłączyć z życia na wiele godzin, czasem dni. Niektórzy chorzy, cierpiący na migrenę przewlekłą, borykają się z bólem nawet 15 dni w miesiącu i dłużej. Zostaną teraz objęci specjalnym refundowanym programem leczenia z zastosowaniem nowoczesnych terapii.

Migrena dotyczy przede wszystkim kobiet. Mężczyźni chorują dwa razy rzadziej. Każdy, kto doświadczył ataku klasycznej migreny, a nie bólu głowy, wie, że to choroba, która wyklucza z normalnego funkcjonowania. O ile sporadyczne ataki migreny, które występują raz w miesiącu, można jakoś przetrzymać, lecząc się dostępnymi środkami przeciwbólowymi, o tyle przewlekła migrena wymaga specjalistycznego leczenia.
Polskie Towarzystwo Bólów Głowy i Polskie Towarzystwo Neurologiczne zalecają przy tym schorzeniu terapie doustne (np. topiramat czy amitryptylinę), a także toksynę botulinową (w tej chwili koszt ostrzykiwania to nawet 2 tys. zł). Nowoczesnym rozwiązaniem są przeciwciała monoklonalne (erenumab, fremanezumab), które podawane są podskórnie raz na miesiąc lub na trzy miesiące. Do tej pory ta terapia kosztowała ok. 3 tys. zł. - Ta właśnie technologia lekowa zostaje udostępniona polskim pacjentom od 1 lipca 2022 r. w ramach programu lekowego – – wyjaśnia Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Program leczenia migreny przewlekłej

Nowy program lekowy "Profilaktyczne leczenie chorych na migrenę przewlekłą" to nie leczenie, a zapobieganie, czyli działania, których celem jest zahamowanie dalszego rozwoju choroby. W programie będą mogli wziąć udział dorośli pacjenci chorzy na migrenę przewlekłą, u których nie sprawdziły się próby leczenia terapiami doustnymi (np. topiramat, amitryptylina, kwas walproinowy lub jego pochodne).

Opracowano dwie ścieżki opieki nad pacjentami. Pierwsza to leczenie toksyną botulinową typu A, a druga - dwoma rodzajami przeciwciał monoklonalnych. - Jeśli na pacjenta nie zadziała terapia toksyną botulinową, zostanie zaklasyfikowany do leczenia przeciwciałami monoklonalnymi. W pierwszej linii leczenia toksyną botulinową pacjent będzie mógł skorzystać z maksymalnie pięciu podań przez rok. Co trzy miesiące efekt leczenia będzie poddany ocenie. Potem pacjent przez kolejnych 12 miesięcy będzie obserwowany. Tak samo będzie wyglądać leczenie przeciwciałami monoklonalnymi, potrwa rok. Jeśli migrena wróci po czasie remisji, będzie można z powrotem włączyć się do programu, ale tylko jeden raz – tłumaczył na posiedzeniu prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

W programie na początek weźmie udział 3000 chorych, którzy będą leczeni rotacyjnie w 30 wybranych placówkach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze