1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. „Chcemy odczarować raka”. Wydarzenia edukacyjne w ramach Różowego Pałacu Kultury i Nauki

„Chcemy odczarować raka”. Wydarzenia edukacyjne w ramach Różowego Pałacu Kultury i Nauki

Fot. Getty Images
Fot. Getty Images
12 października, w sobotę, warto zajrzeć do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Odbędzie się tam spotkanie edukacyjne – a właściwie wiele spotkań – dla pacjentek onkologicznych i ich bliskich.
Co prawda w nazwie mamy kolor różowy, który kojarzy się z rakiem piersi, ale wykłady dotyczyć będą także innych nowotworów ginekologicznych, a także układu pokarmowego. Uczestnicy dostaną nie tylko porcję wiedzy, także wsparcie i inspiracje. Chcemy „odczarować raka” – mówią organizatorzy. – Przełamać tabu i lęk, które często towarzyszą tej chorobie, pokazując, że rak to nie wyrok, że da się go skutecznie leczyć dzięki nowoczesnej medycynie i odpowiedniemu wsparciu. Wydarzenie będzie stanowić okazję do wymiany doświadczeń, uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania oraz poznania praktycznych wskazówek, które mogą okazać się ważne podczas leczenia.

Będą też wystąpienia psychoonkolożki i prawniczki. Bo ważna jest nie tylko wiedza nie tylko na temat metod leczenia, ważny jest też nasz stosunek do choroby, nasze nastawienie – to wpływa na efektywność leczenia. Warto też wiedzieć, jakie przysługują nam jako pacjentom prawa, jak powinna wyglądać komunikacja między lekarzem a pacjentem i jego rodziną.

Oprócz wykładów będą warsztaty z zakresu samobadania piersi i jąder przy użyciu fantomów. Będzie możliwość wykonania USG piersi, a także mammografii – w sąsiedztwie Pałacu ustawiony zostanie mammobus. Podczas sesji pytań i odpowiedzi uczestnicy będą mogli uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące profilaktyki, diagnozy i leczenia nowotworów. Na miejscu będą także przedstawiciele organizacji pacjenckich.

– Ja sama byłam pacjentką onkologiczną, przeszłam raka piersi – mówi Agnieszka Wyrwał, jedna z organizatorek wydarzenia, radna Warszawy i projektantka mody.

Agnieszka Wyrwał (Fot. archiwum prywatne) Agnieszka Wyrwał (Fot. archiwum prywatne)

– Dużo się mówi o profilaktyce, i dobrze. Ale mniej o tym, co się z nami dzieje po diagnozie. Wydaje mi się, że to chwila – czasem krótsza, czasem dłuższa, to indywidualne – kiedy niemal każda z nas czuje się samotna, przerażona i bezradna. Ja sama nie od razu po diagnozie odnalazłam właściwe ścieżki. Na szczęście szybko zaczęłam korzystać z pomocy psychoonkologa, to mi dało siłę. Teraz, z perspektywy, trochę żałuję, że nie zwróciłam się do organizacji pacjenckich, to fajne wsparcie od ludzi, którzy przeżywają czy przeżywali dokładnie to, co ty, dostaniesz więc zrozumienie, a to w tej chorobie niezwykle istotne.

Agnieszka Wyrwał podkreśla, że ta choroba dotyka ludzi w różnym wieku, o różnym statusie materialnym i trzeba zrozumieć, że to nie jest kara za coś, co zrobiliśmy albo czego nie zrobiliśmy, tak się po prostu zdarza. Jak się ma z kim o tym pogadać, to jest łatwiej. Niestety, ciągle wiele osób ma poczucie, że rak to temat tabu, trochę wstydliwy. A przecież to po prostu choroba, którą się leczy, i to leczy coraz skuteczniej. – Ja się z tym nie kryłam, ale też wiem, że wiele osób czuje lęk przed odbiorem, przed brakiem zrozumienia, może przed odstawieniem na boczny tor?

I dodaje: – Chcemy narracji pozytywnej. Uważamy, że łatwiej wybierzemy się na badania, jeśli będziemy zachęcani liczbą wyleczeń, a nie straszeni liczbą zgonów.

Wydarzenie odbędzie się 12 października 2024 roku o godz. 11:00 w sali Rudniewa w PKiN. Udział jest bezpłatny.

Organizatorzy to: Radna m.st. Warszawy Agnieszka Wyrwał, prof. Agnieszka Kołacińska-Wow, Fundacja Onkologiczna La Vie La Vie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze