1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Joga podczas ciąży leczy depresję

Joga podczas ciąży leczy depresję

fot. 123rf
Według nowych badań naukowców z University of Michigan joga wpływa na łagodzenie stanów depresyjnych podczas ciąży, a także poprawia więź między matką a dzieckiem, które ma się narodzić.

Naukowcy, przystępując do badań, mieli na uwadze to, że jedna na pięć kobiet w ciąży doświadcza depresji. Ich analizy wykazały, że joga pomogła zmniejszyć te objawy. Do tej pory mówiono, że joga podczas ciąży zmniejsza stres, co leczy ze stanów depresyjnych, natomiast nie było danych na temat skuteczności tej metody.

Zmiany hormonalne, uwarunkowania genetyczne, a także czynniki społeczne wpływają na to, że wiele matek, oczekujących na narodziny dziecka, przeżywa trudne stany emocjonalne (drażliwość, smutek, niemożność poradzenia sobie ze skutkami stresu), co prowadzi do depresji. Ta nieleczona choroba może stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka (zbyt mały przyrost masy ciała płodu, stan przedrzucawkowy, przedwczesny poród).

Choć leki przeciwdepresyjne okazały się skuteczne w leczeniu zaburzeń nastroju, wiele kobiet w ciąży nie chce ich przyjmować w trosce o bezpieczeństwo dziecka. Chętniej sięgają po nietradycyjne metody leczenia jak: ziołolecznictwo, techniki relaksacyjne, medytacyjne czy jogę.

- Nasza badania dostarczyły pierwszego dowodu, że joga poprzez koncentrację uważności na odczuciach ciała może być skuteczną alternatywą dla leczenia farmakologicznego kobiet w ciąży, które cierpią na depresję - powiedziała profesor psychiatrii Maria Muzik. - Joga sprzyja poprawia samopoczucie zarówno matce, jak i dziecku.

Podczas prac badawczych kobiety, które były w ciąży (od 12 do 26 tygodnia) z oznakami depresji, po miesiącu 90-minutowych sesji jogi czuły się znacznie lepiej psychicznie - ustąpiły u nich depresyjne nastroje a pojawiła się radość z tego, że zostaną matkami.

Źródło: University of Michigan

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze