fbpx

Baumgartner pobił rekord w skoku ze spadochronem

Felix Baumgartner, skok ze spadochronem
fot. materiały prasowe Red Bull Stratos live feed

Austriak Felix Baumgartner ustanowił w niedzielę 14 października 2012 najlepszy wynik w skoku ze spadochronem. Pobił tym samym rekord amerykańskiego pilota wojskowego z 1960.

43-letni Baumgartner skoczył z wysokości 39 043 metrów. Poza rekordem skoku z najwyższego pułapu polepszył także 2 inne rezultaty: najwyższego załogowego lotu balonem i największej prędkości podczas swobodnego spadania (1137 km/h).

Lot na odpowiednią wysokość trwał 2,5 godziny a sam skok: 9 minut i 3 sekundy, z czego 4 minuty 44 sekundy ze spadochronem. Austriak wylądował na pustyni w stanie Nowy Meksyk.

Baumgartner urodził się 20 kwietnia 1969 w Salzburgu. Od dzieciństwa był fascynowały go spadochrony i latanie helikopterami, i pierwszy skok zrealizował w wieku 16 lat. Potem wstąpił do sił specjalnych w armii austriackiej.

Oto kilka wypowiedzi rekordzisty:

Zawsze potrzebowałem wolności I chciałem oglądać świat z góry. Jako mały chłopiec wspinałem się na drzewa. Zawsze chciałem latać.

Czasami trzeba wejść wyżej, żeby stwierdzić, jak mali jesteśmy.

Wszystko jest kwestia przygotowania. Trzeba odrobić lekcje, to wszystko. Nie znoszę być nazywany amatorem silnych wrażeń albo uzależnionym od adrenaliny, bo taki nie jestem. Lubię, gdy wszystko jest zaplanowane.

Oto nagranie ze skoku

http://www.youtube.com/watch?v=_bvrjnr7HZc