1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Po czym poznać notorycznego kłamcę? Trzy pytania do Lillian Glass

Po czym poznać notorycznego kłamcę? Trzy pytania do Lillian Glass

fot.123rf
Lillian Glass: amerykańska ekspertka w dziedzinie mowy ciała oraz komunikacji werbalnej, mediatorka i autorka książek, m.in. „Toksyczni ludzie”, „Toksyczni mężczyźni” czy „Wiem, o czym myślisz”.

Pamięta pani, kiedy pierwszy raz ktoś panią okłamał? Jakie to było uczucie?

Nie pamiętam tego pierwszego razu, ale prawdopodobnie było to w szkole i był to ktoś z moich kolegów czy koleżanek. Pewnie byłam bardzo rozczarowana.

Co takiego interesującego jest w kłamstwie, że postanowiła pani napisać o tym książkę?

Zafascynowało mnie to, że wszyscy kłamiemy. Nawet zwierzęta – np. szympansy, psy czy delfiny. Mam suczkę rasy goldendoodle (pudel zmiksowany z golden retrieverem). Jest bardzo sprytna. Uwielbia zabierać moje okulary do czytania i zakrywać je łapkami, udając, że wcale nie ma ich w posiadaniu. Robi to samo z moimi długopisami i innymi drobnymi przedmiotami. Jest słodka, ale to straszna kłamczucha. Kiedy pytam, czy ma moje okulary albo inny przedmiot, otwiera pysk, jakby się uśmiechała, i macha ogonem.

Kłamiemy z różnych powodów. W akcie samoobrony albo żeby bronić kogoś bliskiego. Albo żeby dobrze wypaść w czyichś oczach. Fascynujące jest również to, że jeśli wiesz, na jakie sygnały zwracać uwagę, możesz z łatwością rozpoznać, gdy ktoś cię okłamuje. I o tym właśnie napisałam w książce.

Nie boi się pani, że jak przeczytają ją notoryczni kłamcy, to zmienią taktykę i nie będziemy potrafili rozpoznać, że kłamią?

Nie wydaje mi się, żeby z mojej książki mogli nauczyć się lepiej kłamać, bo mowa ciała, głos, tempo mówienia, mimika – to są rzeczy, których nie można w pełni kontrolować, więc prawda w końcu wyjdzie na jaw. Mózg zajęty jest kontrolowaniem emocji i idei, więc kiedy kłamiesz, wykonujesz mnóstwo niekontrolowanych ruchów.

Katalog oszustów

Lillian Glass, „Mowa ciała kłamców”, Rebis 2014

Już nikt nigdy cię nie okłamie. Ani szef, obiecując podwyżkę za dodatkową pracę. Ani reklama, wmawiając, że ten krem to już na pewno zwalczy twój cellulit. Ani deweloper, zapewniając, że odda ci mieszkanie do użytku już na początku przyszłego kwartału. Nikt cię nie oszuka, pod warunkiem że uważnie przeczytasz książkę Lillian Glass i zaczniesz na bieżąco z niej korzystać.

Glass przeanalizowała mowę ciała kłamców i podpowiada, jak odróżniać krętaczy od tych, którzy mówią szczerą prawdę. Przy okazji uczy też odrobiny empatii, bo uważa, że wszyscy czasem mijamy się z prawdą z całkiem szlachetnych lub niewinnych powodów. Na przykład, żeby nie zranić bliskich albo żeby wciąż mieli o nas dobre zdanie. Dlatego… przeczytaj tę książkę, jeśli chcesz uniknąć wielu kłopotów. Ale też udawaj, że wierzysz twojemu labradorowi, gdy zapewnia, że to na pewno nie on ukradł tę muffinkę ze stołu… Zrób to, by nie psuć dobrej atmosfery w rodzinie. Upieczesz sobie nowe ciastko.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze