1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Pejzaż abstrakcyjny”: wystawa wybranych prac z ASOM Collection

„Pejzaż abstrakcyjny”: wystawa wybranych prac z ASOM Collection

Zbigniew Rogalski
Zbigniew Rogalski
Zobacz galerię 5 zdjęć
Miejsce: 42 piętro, budynku Cosmopolitan, Twarda 4, Warszawa

Artyści:

Bownik, Rafał Bujnowski, Tadeusz Dominik, Wojciech Fangor, Andre Lanskoy, Jerzy Nowosielski, Igor Omulecki, Teresa Pągowska, Zbigniew Rogalski, Mateusz Sadowski, Kajetan Sosnowski, Piotr Uklański.

“Pejzaż abstrakcyjny” jest drugą, publiczną wystawą wybranych prac z ASOM Collection. Tytuł określa oś narracji wystawy, ale również miejsca w jakim wystawa jest prezentowana. Z okien 42. piętra budynku Cosmopolitan, rozciąga się pełna panorama Warszawy. Miasto z tej perspektywy wydaje się nierzeczywistym obrazem zbudowanym z wielobarwnych plam.

Punktem wyjściowym do zbudowania wystawy była twórczość Jerzego Nowosielskiego łącząca ze sobą malarstwo abstrakcyjne z figuracją dążącą do uproszczenia i zgeometryzowania przedstawianej rzeczywistości. Na wystawie zestawione zostały ze sobą prace powojennych awangardzistów z twórcami młodszego pokolenia balansujące na granicy sztuki przedstawiającej z abstrakcyjnymi. Prace często zaskakujące użytą techniką, podejściem do przedstawianego przedmiotu lub kontekstem w jakim powstały. Wystawa zadaje pytanie, gdzie tak na prawdę kończy się sztuka figuratywna a zaczyna abstrakcja?

ASOM Collection to prywatna kolekcja gromadząca znaczące dzieła polskich i międzynarodowych artystów. Polska część Kolekcji, którą opiekuje się Fundacja Zwierciadło, prezentuje sztukę awangardową lat 50., 60. oraz 70., z naciskiem położonym na malarstwo abstrakcyjne. W kolekcji znajdują się dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego, Jana Berdyszaka, Romana Opałki, Teresy Pągowskiej, Kajetana Sosnowskiego, Henryka Stażewskiego. Najszerzej reprezentowanym artystą w kolekcji jest Wojciech Fangor, polski abstrakcjonista, reprezentant op-artu, przez lata tworzący w Stanach Zjednoczonych. Współczesną przeciwwagę dla polskich klasyków stanowią prace młodych artystów, w których twórczości odnaleźć można punkty wspólne z myślą polskiej powojennej awangardy.

Polska Kolekcja to również prace artystów tworzących w okresie 20-lecia międzywojennego: Roman Kramsztyk, Tadeusz Makowski, Eugeniusz Zak, Wacław Borowski, a przede wszystkim Mela Muter - znakomita portrecistka i pejzażysta, tworząca w Paryżu.

Kolekcja międzynarodowa poświęcona jest malarstwu abstrakcyjnemu zarówno lat 20. jak i okresu powojennego. Znajdują się w niej prace wybitnych artystów takich jak: Jean-Michel Atlan, Hans Hartung, Pierre Soulages, Andre Lanskoy czy też Liubov Popova.

Prosimy o umawiania się drogą mailową, pisząc na adres k.was@grupazwierciadlo.pl

Możliwość zwiedzania w terminach:

Warsaw Gallery Weekend, 24-25 września, godz. 14-18

Każda środa do 18 października 2016r., godz. 14-18

Dodatkowy dzień dla zwiedzających 17 października

Organizatorzy:

Cosmopolitan oraz Fundacja Zwierciadło

Rubryka powstaje we współpracy z ASOM Collection, która jest prywatnym zbiorem sztuki nowoczesnej i współczesnej. Kolekcja budowana już od ponad dwudziestu lat, skupia się na twórcach pracujących w obrębie sztuki abstrakcyjnej, przede wszystkim okresu awangardy powojennej. Główny trzon stanowią artyści tworzący w latach 50., 60. i 70. - Magdalena Abakanowicz, Jan Berdyszak, Kajetan Sosnowski, Henryk Stażewski, czy Ryszard Winiarski oraz oczywiście Wojciech Fangor. Kolekcja poszerzana jest również o starsze wątki artystyczne, z których wynikała późniejsza sztuka awangardowa, takie jak chociażby konstruktywizm. W Kolekcji znajdują się również prace artystów młodszego pokolenia, którzy w swoich działaniach sięgają po sztukę mistrzów awangardy, przekładając je na język współczesności. Fundatorem kolekcji jest Gregory Jankilevitsch.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze