1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Wystawa „Sztuka Laki/Chińskie malarstwo ludowe” w Warszawie

Wystawa „Sztuka Laki/Chińskie malarstwo ludowe” w Warszawie

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Laka, obok jedwabiu i porcelany, jest skarbem narodowym Chin. W latach 80. ubiegłego wieku, chińscy artyści dokonali przełomu w tradycyjnej technice i wkroczyli w epokę malowania laką. Połączenie unikatowego materiału oraz umiejętności artystycznych współczesnych twórców dało zaskakujące efekty.

Chiny, rozpoznawalne dzięki swojej starożytnej cywilizacji, są również znane z bogatego dziedzictwa sztuki ludowej, czego najbardziej znaczącym przykładem może być chińskie malarstwo ludowe. Jego historia jest datowana od lat 50. XX wieku. W pracach artystów tego nurtu można zauważyć silny akcent położony na życie wiejskie, pokazujący zarówno cechy pierwotnych stylów malarskich, jak i pozytywne, optymistyczne nastawienie do życia. Fantazyjne, dojrzałe artystycznie i śmiałe w barwach obrazy są żywym przykładem umiłowania życia przez chińskich artystów. Poruszają i inspirują pięknem pradawnej egzystencji i utopijną wizją współczesnej legendy.

Wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie pokazuje bogactwo artystycznych umiejętności, które rozwijają twórcy z różnych obszarów Chin, obrazując codzienne życie, sugestywnie przedstawiając zróżnicowane środowisko naturalne i zwyczaje ludowe.

Wystawy Sztuka laki i Malarstwo ludowe odbywają się w ramach Dni Kultury Chińskiej 2011

Czas trwania wystawy: 15 września - 30 września 2011

Miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze