1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Wystawa "Afryka Nowaka" w Tarnowie

Wystawa "Afryka Nowaka" w Tarnowie

Dziś mija 80 lat od momentu gdy Kazimierz Nowak rozpoczął swoją słynną podróż do Afryki. Z tej okazji w Tarnowie można oglądać wystawę poświęconą tej wyprawie.

Trasa Nowaka liczyła kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Swój początek miała w północnej Afryce, w Trypolisie, następnie wiodła do Przylądka Igielnego na południowym krańcu kontynentu i ponownie na północ do Algieru, nad Morzem Śródziemnym. Nowak zdecydował się pokonać większą część drogi rowerem, chociaż ze względu na warunki geograficzne na niektórych odcinkach dwukołowca zastąpił końmi, wielbłądami, łodzią lub szedł pieszo. Napotkane krajobrazy i ludzi opisywał i fotografował, a powstające w ten sposób reportaże przesyłał do publikacji w polskim czasopiśmie "Na szerokim świecie". Tak zarabiał na utrzymanie pozostającej w Polsce żony Marysi i dwójki dzieci. Sam w tym czasie prowadził skromny, niemal koczowniczy żywot, na poziomie zapewniającym przetrwanie.

Jego podróż zakończyła się w 1936 roku. Nowak wrócił do kraju, gdzie rok później zmarł w wyniku pochorobowych powikłań, wyczerpany pięcioletnią tułaczką po Afryce.

W kilkadziesiąt lat po wyprawie Nowaka zeszły się drogi polskich podróżników zafascynowanych jego wyczynem. Aby ocalić jego postać od zapomnienia, postanowili jak najwierniej powtórzyć trasę, którą przebył. Tak powstał projekt "Afryka Nowaka" mający charakter sztafety podzielonej na etapy. Pałeczkę przekazywaną przez uczestników stanowi specjalna edycja książki "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd" opatrzona wyłącznie zdjęciami. Jest to swoista księga pamiątkowa, w której wpisują się osoby spotkane przez uczestników w miejscach, do których dotarł Nowak.

Wystawa w MCK w Tarnowie poświęcona jest pięcioletniej podróży Kazimierza Nowaka, podsumowuje także dotychczasowe losy uczestników sztafety. To okazja, by przyjrzeć się Afryce lat 30. XX wieku i dzisiejszej. "Afryka Nowaka" prezentuje zarówno zdjęcia autorstwa Nowaka, jak i te wykonane podczas sztafety.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 listopada 2011 o godz. 19:00. Wystawa czynna do 4 grudnia 2011.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze