1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Wystawy towarzyszące 5. Festiwalowi Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

Wystawy towarzyszące 5. Festiwalowi Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

Tegoroczny Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” obfituje nie tylko w doskonałe filmy. Tradycją stały się również wydarzenia towarzyszące, których i tym razem nie zabraknie.

Organizatorzy zapraszają do obejrzenia licznych wystaw, mających na celu przybliżyć polskim widzom kraj, kulturę oraz jego mieszkańców.

 • „Kobiece ikony rosyjskiego kina” - wystawa malarstwa Anny Szewczuk. Kinoteka 17- 27 listopada
Wystawa prezentuje wizerunki kobiet z kultowych filmów rosyjskich. Na płótnach malarki znalazły się między innymi wizerunki aktorek ze „Zwierciadła” Andrieja Tarkowskiego, „Spalonych Słońcem” Nikity Michałkowa, czy „Ironii losu” Eldara Riazanowa.
 • "Dni Moskwy” w Fotoplastikonie – wystawa fotografii godz. 10.00-18.00 al. Jerozolimskie 51, 17-27 listopada 
Podczas trwania festiwalu Fotoplastikon Warszawski zaprasza na specjalną i niepowtarzalną wystawę fotografii „Dni Moskwy”. Ekspozycja prezentuje 47 stereoskopowych obrazów, na których zarejestrowano różnorodne oblicza Moskwy: od niezwykłych zabytków architektury, przez skapane w słońcu dachy moskiewskich soborów.

Fotoplastikon Warszawski jest jedynym działającym od ponad 100 lat fotoplastikonem w Europie.

 • „Wysocki w obiektywie Paparazzich” – wystawa fotografii, Kino Kultura
, Krakowskie Przedmieście 21/23
Warszawa, 17- 27 listopada 
Wystawa prezentuje zdjęcia Włodzimierza Wysockiego odnalezione w Indiach w archiwum agencji Indiapicture. Jej założyciel Dushyant Mehta odkupił zdjęcia od właściciela agencji Corbis Billego Gatesa, który wszedł w ich posiadanie po nabyciu archiwum legendarnej agencji Sygma, która zbankrutowała w roku 1999. Jej fotograf Jean-Paul Andanson sfotografował jesienią 1977 roku i wiosną 1980 roku Włodzimierza Wysockiego w Paryżu i w Maisons-Laffitte. Fotografie te były publikowane w popularnym francuskim magazynie “Paris Match” (№ 1616, 16.05.1980).

 Prezentowane na wystawie zdjęcia sprowadziło do Polski Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie.
 • Legendy szklanego ekranu – wystawa fotografii Kinoteka 
17-27 listopada
„Sputnik nad Polską” we współpracy z wytwórnią Mosfilm zapraszają na wystawę prezentującą sylwetki najwybitniejszych osobowości aktorskich rosyjskiej kinematografii. Na fotografiach znajdą się wizerunki postaci z kultowych filmów takich jak „Wojna i pokój”, „Wiosna”, „Iwan Groźny”, „Romans o zakochanych”, „Zwierciadło”, „Anna Karenina” i inne.
 • Rosja w kosmosie – wystawa poświęcona rosyjskiej kosmonautyce, Kinoteka, 17-27 listopada
Rok 2011 uznano Rokiem Rosyjskiej Kosmonautyki. W związku z pięćdziesiątą rocznicą lotu Jurija Gagarina w przestrzeń kosmiczną festiwal „Sputnik”  oraz Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury zapraszają na wystawę poświęconą rosyjskiej kosmonautyce.
 • „Seks w ZSRR” – wystawa fotografia i malarstwo, Muzeum Erotyki w Warszawie, ul. Grzybowska 3, 17 – 27 listopada 
„Rosyjska erotyka” to uzupełnienie jednej z sekcji festiwalu „Rosyjski Eros”.  Wystawa jest prezentowana w Muzeum Erotyki w Warszawie, które jest jedynym takim muzeum w Polsce i jednym z nielicznych w Europie.

Więcej na

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze