1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Polskie akcenty na Festiwalu Filmowym Mar del Plata w Argentynie

Polskie akcenty na Festiwalu Filmowym Mar del Plata w Argentynie

Trwa 26. Mar del Plata International Film Festival, odbywający się w dniach od 5. do 13. listopada. Przewodniczącym jury międzynarodowego tegorocznej edycji Festiwalu jest Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Do głównego konkursu międzynarodowego zakwalifikowanych zostało 13 filmów, wśród nich polski kandydat do Oscara - W ciemności Agnieszki Holland. Obraz konkuruje z filmami z  Argentyny, Wielkiej Brytanii, Francji, Chile, Meksyku, Singapuru, Iranu, Niemiec, Stanów Zjednoczonych.

Program Festiwalu jest bogaty - 27 sekcji konkursowych, wydarzeń, imprez specjalnych. Wśród nich  program Focus on Poland, czyli przegląd nowych polskich filmów: Wymyk, w reż. Grega Zglińskiego, Uwikłanie, w reż. Jacka Bromskiego, Róża, w reż. Wojciecha Smarzowskiego, Sala samobójców,  w reż. Jana Komasy, Kret, w reż. Rafaela Lewandowskiego i animacja 3D Miasto ruin. Przewodniczący jury międzynarodowego - Jacek Bromski, jest laureatem Grand Prix Festiwalu  Mar del Plata z 2001 za film To ja złodziej. Film Jacka Bromskiego otrzymał wówczas obok Grand Prix również nagrodę jury katolickiego i nagrodę za scenariusz.

Festiwal w Mar del Plata w Argentynie należy do ścisłej czołówki międzynarodowych festiwali filmowych. Zakwalifikowany został przez organizację FIAPF (International Federation of Film Producers Associations) do 14 najważniejszych imprez filmowych na świecie, obok m.in. festiwalu w Cannes, Berlinie i Wenecji.

Szczegóły na

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze