1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

20 lat temu zmarł Freddie Mercury

24 listopada 1991 roku zmarł, uznawany za jednego z najlepszych wokalistów rockowych, frontman grupy Queen Freddie Mercury.

Mercury urodził się 5 września 1946 w Stone Town na Zanzibarze jako Farrokh Bulsara. Po raz pierwszy zaczęto go nazywać Freddie gdy uczęszczał do brytyjskiej szkoły z internatem w indyjskim mieście Panchgani.

W 1964, gdy Freddie miał 18 lat, ze względu na wojnę domową w Zanzibarze, wraz z rodzicami i młodszą siostrą Kashmirą wyjechał do Anglii. W Ealing Art College, gdzie uczyło się wielu muzyków, Mercury poznał Tima Staffela, a dzięki niemu w 1968 r. Briana Maya oraz Rogera Tayloram którzy grali razem w zespole Smile, które z czasem przemianowano na Queen. W 1971 roku dołączył do nich John Deacon.

Na ich debiutanckiej płycie wydanej w 1973 roku w utworze "My Fairy King" jeden z wersów (Mother Mercury, look what they've done to me....) odnosił się do matki Freddiego i spowodował zmianę jego nazwiska z Bulsara na Mercury właśnie.

Grupa Queen zyskała wielką międzynarodową popularność wraz z wydaniem ich czwartego studyjnego albumu "A Night at the Opera" z 1975 roku, na którym to znajdował się legendarny już utwór "Bohemian Rhapsody". W kolejnych latach zespół dorobił się następnych nieśmiertelnych hitów, takich jak: "We are the Champions", We will rock you", "Radio Ga Ga" czy "Show must go on". Byli bez wątpienia jedną z najpopularniejszych grup rockowych lat 80, zręcznie łącząc ze sobą różne gatunki muzyczne, nie broniąc się przed popem, funkiem, a nawet muzyką operową czy dyskotekową.

W 1987 roku wokalista dowiedział się, że jest chory na AIDS, jednak niemal do samego końca ukrywał tą informację przed opinią publiczną. Dopiero dzień przed śmiercią, 23 listopada 1991 wydał oświadczenie, w którym napisał o swojej chorobie. Ostatnim teledyskiem w jakim można go było zobaczyć był "These Are the Days of Our Lives", na którym wyraźnie widoczny jest wpływ choroby na jego ciało.

Następnego dnia Freddie Mercury zmarł w wieku 45 lat w swoim domu w Londynie na zapalenie płuc w związku z osłabieniem odporności. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyli jedynie członkowie rodziny i najbliżsi przyjaciele wokalisty, m.in. członkowie grupy Queen, a także Elton John.

20 kwietnia 1992 na stadionie Wembley w Londynie zorganizowano The Freddie Mercury Tribute Concert, który miał na celu uczczenie pamięci artysty oraz zebranie środków na walkę z AIDS. Wystąpiły wtedy takie gwiazdy jak Annie Lennox, U2, Guns N' Roses, David Bowie, czy George Michael.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze