1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Niezwykła sztuka Briana Dettmera

Niezwykła sztuka Briana Dettmera

Zobacz galerię 18 Zdjęć
Prezentujemy niezwykłe twory Briana Dettmera, amerykańskiego artysty, który zajmuje się m.in. rzeźbieniem w... papierze.

Urodził się w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych. Na studiach zainteresował się malarstwem, ale dość szybko jego uwaga zwróciła się ku poszukiwaniu relacji pomiędzy znakami, tekstami i obrazami. W ten sposób zaczął tworzyć pierwsze prace, w których umieszczał strony gazet i książek na płótnie, które potem rozrywał na kawałki.

W roku 2000 rozpoczął niezwykle skomplikowane i imponujące precyzją zarazem rzeźbienie w książkach. To właśnie z tego jest najbardziej znany. Wcinając się w tworzywa takie jak książki własnie, albo tworząc rzeźby ze stopionych taśm magnetofonowych, artysta nadaje im jeszcze jedno pole semantyczne, tworząc kolejny poziom przekazywanie przez nie treści. Jak wiadomo książki same w sobie są nośnikami informacji i wiedzy, Dettmer natomiast sprawia, że zyskują one dodatkową funkcję i przenoszą jeszcze jedną ideę, którą niemalże wszczepił im sam artysta, tnąc, sklejając i wycinając różne wzory i figury wewnątrz samego przedmiotu przez co właściwie definiuje go na nowo.

W zeszłym roku Brian Dettmer wrzeźbił się w nasze "Zwierciadło" - jego dzieło powstałe ze zmieszania archiwalnych numerów naszego pisma oraz pozostałe wybrane prace artysty możecie oglądać poniżej.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze