1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Musimy porozmawiać o Kevinie

Musimy porozmawiać o Kevinie

Szokujący, intensywny, wciągający i intrygujący – taki jest ten dramat psychologiczny wyreżyserowany przez Lynne Ramsay.

Tilda Swinton wciela się w matkę, która czuje niechęć do swego dziecka. Niechęć, która z czasem przeradza się w stan nienawiści graniczącej z bezsilnością. Syn Kevin już od urodzenia sprawiał jej same kłopoty. Z początku może się wydawać, że jest to tylko niewinne dziecinne rozrabianie, a Kevin to zwyczajny urwis. Szybko przekonujemy się jednak, że chłopiec również odczuwa niechęć do swojej matki, która objawia się w jego pozbawionym skrupułów i często wyjątkowo okrutnym zachowaniu względem niej. A z wiekiem Kevin jest coraz bardziej bezwzględny i wyrachowany. Skąd wzięła się w nim taka postawa? Czy już jako niemowlak odczuwał, że jest niechciany przez matkę? (Wobec ojca odgrywa rolę przykładnego syna). Czy jego zachowanie to kara za emocjonalne odrzucenie? Czy może Kevin jest po prostu zły od urodzenia?

Temat niezwykle ciekawy i kontrowersyjny. Film bowiem w dosadny sposób zadaje pytanie: Czy kobieta może nie kochać swojego dziecka? Więcej – czy może go nienawidzić? A jeśli tak, to jakie są ku temu powody i czy można tę nienawiść usprawiedliwić? Choć wielu mogłoby się oburzyć, tak patrząc na to, co wyprawia Kevin, widz dość szybko staje po stronie bohaterki. W ten sposób twórcy bardzo zręcznie igrają z konwenansami i naszymi przyzwyczajeniami do stereotypu bezwarunkowej miłości matki.

Owacje na stojąco należą się zarówno dla Tildy Swinton (chyba najlepsza rola w jej karierze), jak i młodego aktora Ezry Millera. Oboje fantastycznie wypadli na ekranie. Swinton dostałą rolę o której marzy zapewne niejedna aktorka. A jednocześnie była to kreacja ciężka, wymagająca sporo emocjonalnego poświęcenia. Wypadła w niej absolutnie przekonująco! Miller z kolei pomimo - młodego wieku - bardzo dojrzale i świadomie podszedł do swojej niepokojącej postaci, nie przerysowując jej, nadając rysy prawdopodobieństwa.

„Musimy porozmawiać o Kevinie” to film, który niemalże wżera się w naszą psychikę, potrafi być nieprzyjemny, sterylny i hipnotyzujący zarazem. Warto go zobaczyć i "porozmawiać o Kevinie".

We Need to Talk About Kevin, USA, Wielka Brytania 2011, reż. Lynne Ramsay, wyk. Tilda Swinton, Ezra Miller, John C. Reilly, dystr. Best Film

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze