1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Filmy o ekologii, które warto obejrzeć podczas Millennium Docs Against Gravity

Filmy o ekologii, które warto obejrzeć podczas Millennium Docs Against Gravity

„Planeta 2.0E”, reż. Matt Wolf (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity wystartował 4 września. W programie tradycyjnie znalazły się dokumenty poświęcone ochronie środowiska – trzy z nich polecamy szczególnie.

„Zatoka cieni”, reż. Richard Ladkani

Zacznę od austriackiego filmu „Zatoka cieni”, który z powodzeniem można by nazwać thrillerem ekologicznym. Opowiada o walce z meksykańskimi kartelami, które kontrolują nielegalne połowy w Zatoce Kalifornijskiej. Kilogram pęcherzy pławnych totoab (ta morska ryba należy do gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem) może na czarnym rynku osiągnąć cenę nawet 100 tys. dolarów!

„Zatoka cieni”, reż. Richard Ladkani (Fot. materiały prasowe)

„Teraz albo nigdy”, reż. Jim Rakete

Drugi polecany tytuł to niemiecki „Teraz albo nigdy”, którego bohaterami jest piątka młodych ludzi z różnych kontynentów. Starają się oni powstrzymać dalszą dewastację środowiska. Najbardziej znaną z nich jest młoda Szwedka Greta Thunberg, inicjatorka międzynarodowych strajków klimatycznych młodzieży, które odbyły się także w Polsce. Poza nią w filmie pojawia się również m.in. bangladeski noblista w dziedzinie pokoju, który przeciwdziałanie skutkom kryzysu klimatycznego łączy ze strategią zrównoważonego rozwoju.

„Teraz albo nigdy”, reż. Jim Rakete (Fot. materiały prasowe)

„Planeta 2.0E”, reż. Matt Wolf

I na koniec dokument w dokumencie, czyli opowieść o futurologicznym projekcie z początku lat 90. XX wieku. Grupa zaangażowanych ekologicznie Amerykanów zamknęła się na dwa lata w samowystarczalnym obiekcie „Biosfera 2”. Oprócz archiwaliów w filmie znalazły się współczesne wypowiedzi uczestników eksperymentu.

„Planeta 2.0E”, reż. Matt Wolf (Fot. materiały prasowe)

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze