1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy o tańcu – najlepsze produkcje dostępne w Internecie

Kadr z filmu „Czarny łabędź”. (Fot. TASS/Forum)
Taniec często gości na dużym ekranie, stanowiąc główny temat filmu lub niezwykle efektowne tło dla fabuły. Dziś bierzemy pod lupę kultowe filmy o tańcu, dzięki którym z pewnością nabierzecie ochoty na beztroskie pląsy.

”Step Up – Taniec zmysłów”

Tyler (Channing Tatum) to buntowniczy chłopak z nizin, który codziennie balansuje na granicy prawa, a jego największym marzeniem jest wyrwanie się z dołującej rzeczywistości. Z kolei Nora (Jenna Dewan) jest utalentowaną tancerką, dziewczyną z dobrego domu, która uczy się w elitarnej Akademii Muzyki i Tańca. Jedyne, co stoi jej na przeszkodzie to brak odpowiedniego partnera, który wystąpiłby z nią podczas prezentacji dyplomowej. Na skutek kolejnego konfliktu z prawem, Tyler skazany zostaje na prace społeczne w Akademii. Gdy gniewny outsider ujawnia swój talent przed Norą, ta postanawia uczynić go swym partnerem w zbliżającym się przedstawieniu.

Dostępny na: Apple TV

Kadr z filmu „Step Up – Taniec zmysłów”. (Fot. Touchstone Pictures/Entertainment Pictures/Forum)

„Gorączka sobotniej nocy”

W ciągu dnia jest zwykłym sprzedawca z Brooklynu, nocą natomiast zamienia się w niekwestionowanego króla parkietu. Tony Manero (John Travolta) w każdą sobotę zakłada koszulę z szerokim kołnierzem, błyszczące spodnie oraz buty na platformach i udaje się do miejsca, gdzie uważany jest za Boga, a nie zwykłego mężczyznę. W ciemności, z dala od migających świateł i pełnej przepychu zabawy, rozgrywa się jednak pełna rozczarowań, przemocy i smutku historia. Gra Travolty uczyniła z niego hollywoodzką legendę, ale "Gorączka sobotniej nocy" to coś więcej, to film, który wyznaczył trendy ówczesnego pokolenia w muzyce i modzie. To potężna i prowokująca tragedia miejskiego życia, która mimo upływu lat wydaje się wciąż niesamowicie aktualna.

Dostępny na: Apple TV, CHILI

Kadr z filmu „Gorączka sobotniej nocy”. (Fot. BEW Photo)

„Footloose”

Film opowiada historię Rena McCormacka (Kevin Bacon), nastolatka, który wraz z matką przeprowadza się z wielkomiejskiego Chicago do małej teksańskiej miejscowości Bomont. Jak się okazuje, jej społeczność jest niemal całkowicie wyizolowana od tego, co dzieje się w szerokim świecie. Nocne życie mieszkańców ogranicza się do wizyt w lokalnym McDonaldsie, a niemal absolutną władzę dzierży tam pastor Shawn (John Lithgow), który po stracie ukochanego syna doprowadza do wprowadzenia w miasteczku zakazu tańca. Ren próbuje przełamać opór mieszkańców, buntuje się przeciwko zakazom i władzy pastora. Chce przekonać wszystkich, że życie bez odrobiny szaleństwa jest pozbawione sensu.

Dostępny na: Apple TV, CHILI

Kadr z filmu „Footloose”. (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)

„Zatańcz ze mną”

Prawnik z Chicago John Clark (Richard Gere) wiedzie niemal idealne życie. Ma piękną kochającą żonę (Susan Sarandon), dwójkę wspaniałych dzieci, odnosi imponujące sukcesy zawodowe... A jednak czegoś w tym wzorcowym życiu brakuje. Znużony monotonią dnia codziennego, John postanawia zrobić coś szalonego. Pewnego dnia wracając z pracy, wysiada bez namysłu z pociągu i w tajemnicy zaczyna uczęszczać na lekcje tańca, prowadzone przez młodą instruktorkę (Jennifer Lopez). Ten nagły impuls odmieni całe jego życie. Mężczyzna wkracza w świat pełen nowych emocji, muzyki, przyjaźni i namiętności, i staje przed szansą spełnienia najskrytszych marzeń.

Dostępny na: Netflix, Apple TV, CHILI

Kadr z filmu „Zatańcz ze mną”. (Fot. BEW Photo)

„Czarny łabędź”

„Czarny łabędź” to psychologiczny thriller w reżyserii Darrena Aronofsky'ego ("Zapaśnik") ze zdobywczynią Oscara Natalie Portman w roli głównej. Jej bohaterka, Nina to niesamowicie utalentowana, lecz groźnie niestabilna psychicznie balerina u progu sławy. Doprowadzona do granic wytrzymałości psychicznej i fizycznej przez dyrektora artystycznego (Vincent Cassel) i świadomość zagrożenia, które stanowi jej rywalka (Mila Kunis), Nina zatraca granice pomiędzy fikcją, a rzeczywistością. Wraz z rosnącą presją, obsesje Niny wymykają się spod kontroli przenosząc ją w świat koszmarnych wizji, które zagrażają nie tylko jej psychice, lecz także jej życiu.

Dostępny na: Apple TV, CHILI

Kadr z filmu „Czarny łabędź”. (Fot. TASS/Forum)

„Flashdance”

Za dnia 18-letnia Alex (Jennifer Beals) pracuje w hucie w Pittsburgu jako spawaczka, w nocy natomiast dorabia jako tancerka w barze. Jej życie kształtuje wielkie marzenie: kariera primabaleriny. Umacniana jest w tym dążeniu przez przyjaciółkę Hannę (Lilia Skala). Przyjęcie do szkoły baletowej udaje się przy pomocy zakochanego w Alex szefa Hanny (Michael Nouri). Historia ta jest jednak tylko tłem dla fenomenalnych i perfekcyjnie zrealizowanych z punktu widzenia choreografii, techniki i montażu scen tanecznych. Na uwagę zasługuje również znakomita ścieżka dźwiękowa, dzięki której ciężko usiedzieć w miejscu. Nogi same rwą się do tańca!

Dostępny na: Apple TV, CHILI

Kadr z filmu „Flashdance”. (Fot. BEW Photo)

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze