1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Filmy, które uczą empatii. Obejrzyj je z partnerem i dziećmi

Filmy, które uczą empatii. Obejrzyj je z partnerem i dziećmi

Kadr z filmu „Za duży na bajki”  (Fot. materiały prasowe Next Film)
Kadr z filmu „Za duży na bajki” (Fot. materiały prasowe Next Film)
Właściwie z niemal każdej filmowej historii można wyciągnąć lekcje. Ma to nawet swoją nazwę – filmoterapia – czyli niezwykła moc, którą niosą w sobie filmy, pomagająca uporać się z trudami codzienności, o której od lat piszemy na łamach „Zwierciadła”. W tym zestawieniu, w duchu filmoterapii, przedstawiamy filmy, które uczą empatii. 8 tytułów, które warto obejrzeć z partnerem i dziećmi po to, by wyciągnąć z nich niezwykłe lekcje.

„Za duży na bajki”

Choć z pozoru „Za duży na bajki” wydaje się typowym filmem familijnym, nie ma w nim krzty sztampy. Zamiast tego Kristoffer Rus, reżyser, opowiedział historię, która urzeka przekazem – zarówno dorosłych, jak i dzieci. To historia oparta na powieści Agnieszki Dąbrowskiej. Jej głównym bohaterem jest Waldek (Maciej Karaś), którego życie głównie wypełnione jest grami komputerowymi. Nieoczekiwanie przeżywa on jednak istne trzęsienie ziemi, gdy na czas nieobecności mamy (Karolina Gruszka) zostaje pod opieką szalonej i nieprzewidywalnej ciotki (Dorota Kolak), która wprowadza – obcą mu jak dotąd – dyscyplinę i narzuca nowe obowiązki. Ale choć nietuzinkowa krewna funduje Waldkowi prawdziwy obóz przetrwania, chłopak otrzymuje od niej przy okazji najcenniejszą lekcję życia. W rolach głównych wspaniały Maciej Karaś oraz Karolina Gruszka, Dorota Kolak i Andrzej Grabowski. W tym roku film doczekał się kontynuacji, którą można jeszcze obejrzeć w niektórych kinach.

Film „Za duży na bajki” obejrzysz online na platformie Netflix.

Czytaj także: „Za duży na bajki” powraca. Zobacz zwiastun drugiej części popularnej komedii familijnej

„Cudowny chłopak”

Nie zliczę, ile razy wylewałam przy tym filmie morze łez. I choć jego historia może wydawać się nieco banalna, chwyta prosto za serce, pozostawiając w nim ogromną ilość empatii. „Cudowny chłopak” to historia 10-letniego Auggiego, dla którego nie ma niczego bardziej niezwykłego niż „zwykły dzień w szkole”. Urodził się bowiem z licznymi deformacjami twarzy i dotąd uczył się w domu pod okiem mamy. Teraz jednak, zaczynając 5 klasę w normalnej szkole, ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz „dziwadłem”. Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami, ale nikt tak naprawdę niczego o nim nie wie. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawi się nowa uczennica. Urocza Summer potrafi dostrzec w Auggiem coś więcej niż nietypowy wygląd. Wystarczy jeden przyjazny gest, jedna pomocna dłoń, by obudzić w Auggiem siłę, dzięki której będzie potrafił udowodnić, że nie tylko twarz czyni go kimś niezwykłym.

„Cudowny chłopak” obejrzysz online na platformach TVP Vod, Premiery Canal+, Cineman i Katoflix.

„Teoria wszystkiego”

Poruszająca do granic opowieść o życiu u boku geniusza, jednego z największych naukowców wszechczasów – Stephena Hawkinga (Eddie Redmayne), twórcy teorii czarnych dziur, wybitnego matematyka, sławy akademickiej i pisarza. Hawking poślubił Jane Wilde (Felicity Jones) w 1965 r. Spędzili ze sobą prawie trzydzieści lat. Coś, co początkowo zapowiadało się na sielankę, okazało się trudną przeprawą przez wyniszczającą organizm Hawkinga chorobę (stwardnienie zanikowe boczne). Historia o tym, kiedy geniusz zderza się ze słabością. Ale też wnikliwy, inteligentny obraz postępującego rozpadu małżeństwa, który, gdzieś pomiędzy wierszami, uczy empatii i uwrażliwia na chorobę i inność.

Film „Teoria wszystkiego” obejrzysz online na platformach HBO Max, Tv Smart, Play Now, a także Prime Video o Apple Tv.

„Zapach kobiety”

Film-klasyk z Alem Pacino w roli głównej, którego seans uczy empatii wielowątkowo – zarówno poprzez pokazanie trudów życia osoby niewidomej, jak i nieśmiałego mężczyzny, który wkracza w dorosłe życie. O czym opowiada? Niewidomy Frank (Al Pacino), emerytowany oficer amerykańskiej armii, jedzie do Nowego Jorku, aby „uczynić z życia święto”. Planuje spać z piękną kobietą, pić znakomite wino i żyć pełnią życia, by na koniec doprowadzić no wielkiego finału swojej egzystencji. Cynicznemu, demonicznemu mężczyźnie o niezwykłym spojrzeniu na świat, niezłym poczuciu humoru i wielkiej wrażliwości na zapach kobiety towarzyszy w szalonej podróży uczeń college'u – Charlie (Chris O'Donnell), nieco nieśmiały i pogubiony młody mężczyzna, który szuka wyjścia z pewnej, trudnej sytuacji.

Film „Zapach kobiety” obejrzysz online na platformach Netflix, Premiery Canal+, Prime Video i Apple Tv.

„Piękna i bestia”

Ten tytuł z pewnością większości z nas od razu nasuwa się na myśl, gdy słyszymy o filmach uczących empatii. „Piękna i bestia”, czyli klasyczna Disneyowska historia, którą każdy z nas pamięta z dzieciństwa, i której wersję z Emmą Watson i Danem Stevensem w głównych rolach zdecydowanie warto nadrobić. Bella (Emma Watson) jest piękną i wrażliwą dziewczyną, która żyje razem z ojcem Maurycym (Kevin Kline) w małej francuskiej wiosce. Pewnego dnia mężczyzna wpada w tarapaty. Zostaje uwięziony w magicznym zamku przez mieszkającą tam bestię (Dan Stevens). Aby uwolnić ojca, Bella ofiarowuje gospodarzowi własną wolność. Dziewczyna dostaje komnatę na zamku, gdzie usługują jej zaczarowane przedmioty – zegar Trybik, świecznik Płomyk, czy miotełka Puf Puf. Chcąc ratować córkę, Maurycy prosi o pomoc butnego myśliwego – Gastona (Luke Evans), który pragnie ożenić się z Bellą. Dziewczyna tymczasem odkrywa, że potwór wcale nie jest taki straszny, jak początkowo myślała…

Film „Piękna i bestia” obejrzysz online na platformach Disney+, Megogo, Premiery Canal+, Player i Apple Tv.

„Manchester by the sea”

Nie znam nikogo, kogo ten film by nie zachwycił. „Manchester by the sea” to opowiada bowiem historię, która zapada głęboko w serce i rozgaszcza się w nim na długo. Lee Chandler (Casey Affleck) z zaskoczeniem dowiaduje się, że po śmierci starszego brata, Joe'go (Kyle Chandler), został jedynym opiekunem jego 16-letniego syna, Patricka (Lucas Hedges). Lee porzuca więc pracę i niechętnie wraca w rodzinne strony do Manchester-by-the Sea, by zaopiekować się bratankiem. Musi zmierzyć się z przeszłością, która rozdzieliła go z żoną Randi (Michelle Williams) i wygnała z miasteczka, gdzie dorastał. Teraz tak jak Patrick stara się odnaleźć w nowej sytuacji i uczy się żyć bez człowieka, który scalał ich rodzinę.

Film „Manchester By The Sea” obejrzysz online na platformach Apple TV, viaplay i Prime Video.

„Chce się żyć”

Drugi polski film w naszym zestawieniu i kolejny, który zdecydowanie warto nadrobić, jeśli jeszcze go nie oglądaliście. „Chce się żyć” to historia Mateusza (Dawid Ogrodnik), na którego lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za „roślinę” tuż po jego przyjściu na świat. Jednak rodzice chłopca (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wierną przyjaciółkę – mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

Film „Chce się żyć” obejrzysz online na platformach Netflix, Polsat Box Go, TVP Vod, TV Smart, Katoflix i Player.

„Zielona mila”

Trudno byłoby mi uwierzyć, że ktoś jeszcze nie zna „Zielonej mili”, ale zdecydowanie jest to film, który zawsze jest warty przypomnienia. To obraz z rolami Toma Hanksa i Michaela Clarke Duncana, które zostają w pamięci na zawszem historia pełna życiowych prawd i płynący z niej morał, którego nie sposób nie wziąć sobie do serca. Film jest opowieścią Paula Edgecombe'a (Tom Hanks), emerytowanego strażnika więziennego, który wspomina niezwykłą historię, jaką dane mu było przeżyć. W 1935 roku Edgecombe był szefem strażników bloku śmierci w więzieniu Cold Mountain. Do jego obowiązków należało odprowadzanie skazańców do celi śmierci długim korytarzem wyłożonym zielonym linoleum, zwanym „zieloną milą”. Pewnego dnia do bloku trafia John Coffey (Michael Clarke Duncan) – potężny czarnoskóry mężczyzna oskarżony o zamordowanie dwóch białych dziewczynek. W przeciwieństwie do innych więźniów i na przekór swemu wyglądowi Coffey okazuje się człowiekiem niezwykłej łagodności, co więcej – obdarzonym uzdrowicielską mocą.

Film „Zielona mila” obejrzysz online na platformach Premiery Canal+, Prime Video i Apple Tv.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze