1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Filmy i seriale o podróżach w czasie – poznaj najciekawsze produkcje

Filmy i seriale o podróżach w czasie – poznaj najciekawsze produkcje

„Czas na miłość” (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
„Czas na miłość” (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Z pewnością wielu z nas myślało kiedyś o tym, jak fantastyczna byłaby możliwość przeniesienia się w przyszłość lub powrotu do przeszłości. Nic więc dziwnego, że motyw podróży w czasie jest tak bardzo lubiany przez filmowców. W końcu kino to taki wehikuł czasu, do którego możemy wsiąść dosłownie w każdej chwili.

Jeśli lubicie produkcje o takiej tematyce, dobrze trafiliście. W tym artykule zawarłyśmy najciekawsze filmy o podróżach w czasie, a także seriale z motywem podróży w czasie. Znajdziecie tu nieśmiertelną klasykę gatunku, czyli najlepsze filmy o podróżach w czasie, fascynujące łamigłówki dotyczące pętli czasowych, a nawet poruszające historie miłosne.

Spis treści:

 1. Filmy o podróżach w czasie: „Interstellar”
 2. Filmy o podróżach w czasie: „Efekt motyla”
 3. Filmy o podróżach w czasie: „Czas na miłość”
 4. Filmy o podróżach w czasie: „Dzień świstaka”
 5. Filmy o podróżach w czasie: „Powrót do przyszłości”
 6. Filmy o podróżach w czasie: „12 małp”
 7. Seriale o podróżach w czasie: „Dark”
 8. Seriale o podróżach w czasie: „Outlander”
 9. Seriale o podróżach w czasie: „Doktor Who”
 10. Seriale o podróżach w czasie: „22.11.63”
 11. Seriale o podróżach w czasie: „Podróżnicy”
 12. Seriale o podróżach w czasie: „The Umbrella Academy”

Filmy o podróżach w czasie: „Interstellar”

Zestawienie „filmy o podróżach w czasie” otwieramy nagrodzonym Oscarem obrazem „Interstellar”. Gdy okazuje się, że nasz czas na Ziemi dobiega końca, zespół odkrywców wyrusza na najważniejszą misję w dziejach ludzkości. Badacze podróżują poza granice naszej galaktyki, aby przekonać się, czy rasa ludzka ma szansę przetrwać wśród gwiazd. Dzięki nowo odkrytemu tunelowi czasoprzestrzennemu pokonują granice do tej pory przekraczające ludzkie możliwości podróżowania w innym wymiarze.

Filmy o podróżach w czasie: „Efekt motyla”

Czy ruch motylego skrzydełka w Nowym Jorku może spowodować huragan w Japonii? Losy Evana Treborna są ilustracją tej niezwykłej teorii. Młody człowiek odkrywa, że wykorzystując odziedziczone po ojcu szczególne zdolności, w niewytłumaczalny sposób może przenieść się do świata własnych wspomnień i, ingerując w nie, odwrócić bieg swojego niezbyt udanego życia. Drobne zmiany, jakich dokonuje Evan w przeszłości, wpływają również na losy jego najbliższych. I to z katastrofalnym skutkiem.

Filmy o podróżach w czasie: „Czas na miłość”

Gdy Tim kończy 21 lat, odkrywa, że może podróżować w czasie. Tę niezwykłą umiejętność posiadają wszyscy mężczyźni w jego rodzinie, co oznacza, że każdy z nich może kilkakrotnie przeżyć dowolny moment swojego życia w taki sposób, żeby losy jego oraz jego najbliższych obrały właściwy kierunek. Tim postanawia wykorzystać swoje nowe zdolności w życiu uczuciowym: chce zdobyć serce pięknej Mary. Okazuje się jednak, że w miłości sprawy nie idą łatwo, nawet jeśli masz zdolności, żeby wciąż próbować od nowa.

Filmy o podróżach w czasie: „Dzień świstaka”

„Dzień świstaka” to kolejna pozycja opowiadająca o podróżowaniu w czasie i zawierająca wątek miłosny. Phil, cyniczny prezenter, wybiera się wraz z ekipą telewizyjną do miasteczka na prowincji na doroczny dzień świstaka, który przepełnia go odrazą. Jedynym jasnym punktem wyprawy jest producentka Rita, którą Phil chce poderwać, jednak los szykuje mu niespodziankę: z niewiadomych przyczyn dzień świstaka zaczyna się powtarzać. Żeby wyrwać się z pętli czasu, mężczyzna będzie musiał wiele w sobie zmienić.

Filmy o podróżach w czasie: „Powrót do przyszłości”

Za sprawą wehikułu czasu DeLorean Marty McFly zostaje wystrzelony w przeszłość – z roku 1985 do 1955. Aby wrócić do przyszłości, bohater musi jednak dopilnować, aby jego obecnie nastoletni rodzice na pewno się poznali i zakochali w sobie. Inaczej dojdzie do reakcji, która zachwieje dotychczasowym porządkiem i spowoduje, że przyszłość Marty’ego wyparuje, a on sam zostanie uwięziony w przeszłości na zawsze. Ostatnią nadzieją jest zmiana biegu historii, zanim upłynie ostatni termin powrotu do przyszłości.

Filmy o podróżach w czasie: „12 małp”

Zabójczy wirus niemal doprowadza do zagłady ludzkości. Cole zostaje „na ochotnika” wysłany w przeszłość, aby zdobyć próbkę wirusa umożliwiającą opracowanie antidotum. Podczas podróży spotyka piękną doktor psychiatrii i niebezpiecznego szaleńca. Jego głównym zadaniem jest jednak odnalezienie Armii 12 Małp, radykalnej organizacji podejrzewanej o rozprzestrzenienie wirusa. Wspaniałe kreacje aktorskie, niesamowite efekty specjalne i wyjątkowy dowcip sprawiają, że „12 małp” to klasyk swojego gatunku.

Seriale o podróżach w czasie: „Dark”

Serial o podróżach w czasie zatytułowany „Dark” to niezwykła saga rozgrywająca się we współczesnych Niemczech. Zaginięcie dwojga małych dzieci wydobywa na światło dzienne skrywane sekrety czterech rodzin i zaburzone relacje pomiędzy ich członkami. Wypadki przedstawione w odcinkach przybierają nadprzyrodzony obrót niepozostający bez związku z wydarzeniami, które miały miejsce w miasteczku w 1986 roku.

Seriale o podróżach w czasie: „Outlander”

Kolejny znakomity serial o podróżach w czasie nosi tytuł „Outlander”. To produkcja, w której podążamy za losami Claire Randall, zamężnej sanitariuszki wojennej, która w 1945 roku w tajemniczy sposób zostaje przeniesiona do roku 1743. Asymilacja w nowym otoczeniu nie jest jednak łatwa. Bohaterka zostaje bowiem zmuszona do poślubienia szlachetnego szkockiego wojownika. To sprawia, że Claire czuje się rozdarta pomiędzy dwóch całkowicie odmiennych mężczyzn w dwóch różnych światach.

Seriale o podróżach w czasie: „Doktor Who”

Serial o podróżach w czasie „Doktor Who” skupia się na przygodach Władcy Czasu – podróżującego przez czas i przestrzeń humanoidalnego obcego znanego jako Doktor. Zwiedza wszechświat w swojej TARDIS – żyjącym statku kosmicznym, który wygląda jak niebieska budka policyjna. W swoje podróże zabiera zwykle towarzyszy, których większość zalicza się do rodzaju ludzkiego. Podczas swych wycieczek po wszechświecie Doktor mierzy się z wrogami, ratuje cywilizacje, pomaga ludziom i naprawia błędy.

Seriale o podróżach w czasie: „22.11.63”

Jake Epping czuje się wypalony i zagubiony. Jego była żona ułożyła sobie życie, jego uczniowie są zawsze rozkojarzeni, a powieść, którą planował napisać, okazuje się fiaskiem. Wtedy jeden z jego najlepszy przyjaciół pokazuje mu sekretny portal czasowy, który prowadzi do 1960 roku. Jake udaje się zatem w przeszłość, aby zapobiec zamachowi na życie prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Zmiana przeszłości jest jednak o wiele bardziej niebezpieczna, niż mógłby to sobie wyobrazić.

Seriale o podróżach w czasie: „Podróżnicy”

Serial o podróżach w czasie stworzony przez Brada Wrighta to opowieść rozgrywająca się w postapokaliptycznej przyszłości, gdzie tysiące agentów specjalnych, znanych jako „podróżnicy”, ma za zadanie zapobiec upadkowi społeczeństwa. Jak? Ich świadomość zostaje wysłana w przeszłość i przeniesiona do ciał współczesnych osób, które wkrótce umrą, minimalizując nieoczekiwany wpływ na przyszłość. Transfer wymaga jednak dokładnej lokalizacji celu, co jest możliwe dzięki smartfonom XXI wieku i modułowi GPS.

Seriale o podróżach w czasie: „The Umbrella Academy”

Pewnego dnia 1989 roku grupa niezwiązanych ze sobą kobiet rodzi czterdzieścioro troje dzieci. Żadna z nich nie była jednak w ciąży. Siedmioro z nich adoptuje pewien miliarder, który przyucza ich do misji ocalenia świata. Po latach każde z nich idzie jednak w swoją stronę. Teraz „rodzeństwo” ponownie nawiązuje ze sobą kontakt, aby rozwikłać tajemnicę śmierci ojca. Ze względu na dzielące ich różnice i odmienne umiejętności oraz widmo globalnej apokalipsy członkowie rodziny znów zaczynają się od siebie oddalać.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze