1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Gdzie jesteś, piękny świecie” – nowa powieść Sally Rooney

„Gdzie jesteś, piękny świecie” Sally Rooney właśnie trafiła na półki polskich księgarń. (Fot. materiały prasowe)
„Gdzie jesteś, piękny świecie” Sally Rooney właśnie trafiła na półki polskich księgarń. (Fot. materiały prasowe)
Trzecia, długo wyczekiwana powieść Sally Rooney, autorki światowego fenomenu – „Normalnych ludzi” – właśnie trafiła na księgarskie półki. Gwarantujemy, że „Gdzie jesteś, piękny świecie” chwyci was za serce.

Nazywana jest jedną z najważniejszych współczesnych powieściopisarek młodego pokolenia i „Salingerem ery Instagrama”, a jej książki określane są mianem „Harry’ego Pottera dla dorosłych”. Na spotkanie autorskie na Brooklynie w 2019 roku przyciągnęła tak dużą publiczność, że została przeniesiona z księgarni do pobliskiego kościoła. 31-letnia Sally Rooney to literacki fenomen minionej dekady.

Swoją pierwszą książkę ukończyła w wieku 15 lat, a debiutanckie „Rozmowy z przyjaciółmi” (2017) napisała w trakcie studiów magisterskich z zakresu literatury amerykańskiej. Rok później światło dzienne ujrzała powieść „Normalni ludzie”, która błyskawicznie stała się bestsellerem i zdobyła szereg prestiżowych wyróżnień (m.in. Irish Book Award i Costa Book Award), a także nominację do Nagrody Bookera. Na jej podstawie powstał również głośny serial produkcji BBC i Hulu (dostępny na HBO Max), który wyreżyserował Lenny Abrahamson.

Co takiego ma w sobie twórczość Sally Rooney, że tak ją pokochaliśmy? Odpowiedź brzmi: jest jedyna w swoim rodzaju. Autorka operuje niezwykle prostymi, ale trafiającymi w serce słowami. Niezwykle trafnie pisze o miłości, przyjaźni, tęsknocie, samotności i rozpaczliwiej potrzebie bliskości. Jej powieści są niesamowicie intymne, błyskotliwe, poruszające i szczere, przez co wciągają czytelnika od pierwszej strony. Potrafią rozbawić, wzruszyć, niekiedy też zaskoczyć. Ich bohaterami są najczęściej młodzi ludzie, którzy dopiero wkraczają w dorosłość i borykają się z różnymi problemami. Są jednak zaskakująco ludzcy: nieidealni, nieco pogubieni i niepewni swoich decyzji. Popełniają błędy i ulegają emocjom, dlatego każdy z nas może znaleźć w nich cząstkę siebie.

Jej ostatnia powieść zatytułowana „Gdzie jesteś, piękny świecie”, która właśnie trafiła na półki polskich księgarń, stała się najlepiej sprzedającą się pozycją literacką ubiegłego roku w zaledwie trzy dni po premierze. Fani są zgodni: „To najlepsza powieść Rooney jak do tej pory” – mówią jednym głosem.

„Gdzie jesteś, piękny świecie” opowiada historię pisarki Alice i pracownika magazynu wysyłkowego Felixa, którzy udają się we wspólną podróż do Rzymu. W Dublinie najlepsza przyjaciółka Alice, Eileen, próbuje dojść do siebie po rozstaniu z partnerem i zaczyna flirtować z Simonem, mężczyzną, którego zna z dzieciństwa. Bohaterowie powieści są jeszcze młodzi, ale życie już daje się im we znaki. Spotykają się i rozstają. Uprawiają seks, martwią się o swoje przyjaźnie oraz świat, w którym żyją. Czy będą świadkami jego końca? Czy zdołają uwierzyć w istnienie pięknego świata? Sięgnijcie po lekturę i sprawdźcie sami. Jeśli „Normalni ludzie” i „Rozmowy z przyjaciółmi” was poruszyły, to „Gdzie jesteś, piękny świecie” pokochacie równie mocno.

Polecamy książkę: „Gdzie jesteś, piękny świecie”, Sally Rooney, wyd. W.A.B.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze