1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Ojciec chrzestny” – ponadczasowe arcydzieło, które wciąż zachwyca

„Ojciec chrzestny” – ponadczasowe arcydzieło, które wciąż zachwyca

Marlon Brando w filmie „Ojciec chrzestny” (Fot. Mary Evans Picture Librar/Forum)
Marlon Brando w filmie „Ojciec chrzestny” (Fot. Mary Evans Picture Librar/Forum)
„Ojciec chrzestny” powszechnie uznawany jest za jeden z największych i najbardziej wpływowych filmów w historii kina. Dziś dokładnie przyglądamy się słynnej trylogii, która mimo upływu lat wciąż zachwyca i fascynuje.

„Ojciec chrzestny” – seria filmowa. Ile ma części?

Nie ma wątpliwości, że „Ojciec chrzestny” Francisa Forda Coppoli to absolutne arcydzieło i klasyka, którą po prostu trzeba znać. Ponadczasowa seria, w której znakomite kreacje stworzyli Marlon Brando, Al Pacino i Robert De Niro, opowiada o włoskiej mafijnej rodzinie Corleone działającej w Nowym Jorku w latach 1945–1955 i obejmuje trzy filmy. Pierwszy ukazał się w 1972 roku, natomiast dalsze losy bohaterów zostały ukazane w „Ojcu chrzestnym II” (1974) oraz „Ojcu chrzestnym III” (1990). Scenariusz do wszystkich trzech filmów reżyser napisał wspólnie z Mariem Puzem, autorem literackiego pierwowzoru.

Na sukces produkcji złożyło się kilka elementów, między innymi wciągająca fabuła, fascynujący bohaterowie, doskonała gra aktorska, rewelacyjna muzyka i zachwycająca realizacja. Trylogia została doceniona przez publiczność i krytykę, ale też wielokrotnie wyróżniona przez Akademię Filmową. Pierwsza część z 1972 roku otrzymała trzy Oscary – za najlepszy film, scenariusz adaptowany oraz dla najlepszego aktora. Drugi „Ojciec chrzestny” zgarnął jeszcze więcej, bo aż sześć statuetek. Obraz ponownie został najlepszym filmem, a Coppola – najlepszym reżyserem. Doceniono także scenariusz, drugoplanową rolę Roberta De Niro, scenografię oraz muzykę autorstwa Nino Roty. Poniżej przeczytacie, o czym opowiadają poszczególne filmy z serii.

„Ojciec chrzestny”

Pierwszą część trylogii otwiera scena wesela Connie Corleone, córki Vita Corleone, i Carla Rizzi pod koniec lata 1945 roku. Ponieważ wedle zwyczaju żaden Sycylijczyk nie może odmówić prośby w dniu ślubu swojej córki, Corleone, znany wśród przyjaciół i współpracowników jako „ojciec chrzestny”, oraz Tom Hagen, consigliere rodziny, są zasypywani różnymi prośbami od znajomych rodziny. W międzyczasie najmłodszy syn Dona, Michael Corleone, który powrócił z wojny na Pacyfiku, pojawia się jako bohater wojenny. Opowiada swojej partnerce o interesach rodziny, zapewniając ją jednocześnie, że on sam chce podążać inną drogą.

„Ojciec chrzestny II”

Nakręcony w 1974 roku „Ojciec chrzestny II”, który jest jednocześnie sequelem i prequelem pierwszej części, przedstawia dwie różne wzajemnie przeplatające się ze sobą historie. Pierwsza opowiada o Michaelu Corleone pod koniec lat 50. XX w., gdy musi on radzić sobie z rozpadającym się małżeństwem oraz rosnącym imperium hazardu; druga – o Vito, jego młodości na Sycylii, założeniu rodziny i narodzinach dzieci. Głównym wątkiem jest pokazanie różnic pomiędzy Michaelem, chcącym zalegalizować rodzinny interes, a Vitem, budującym swoją rodzinę mafijną. W młodego Dona Corleone wcielił się Robert De Niro, za co otrzymał swojego pierwszego Oscara.

„Ojciec chrzestny III”

W 1990 roku Coppola nakręcił trzecią część trylogii, która stała się komercyjnym sukcesem, ale opinie krytyków i fanów były podzielone. Akcja filmu rozgrywa się w 1979 roku i opowiada o dalszych losach rodziny Corleone, samotności byłego szefa mafii i o tym, jak trudno wyplątać się z przeszłości. Michael jest już podstarzałym i schorowanym człowiekiem. Swoje bogactwo przeznacza na cele dobroczynne, jednak przez zbrodnie, które niegdyś popełnił, czuje się nieszczęśliwy. Jednocześnie miejsce Dona chce zająć jego bezwzględny i wyrachowany bratanek Vincent Mancini. „Ojciec chrzestny III” otrzymał siedem nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film.

„Ojciec chrzestny Saga”

W 1975 roku Coppola połączył dwie pierwsze części trylogii, ustawiając sceny w porządku chronologicznym, dodając kilka wcześniej wyciętych scen i rezygnując z tych najbardziej brutalnych. Wersja dostała nazwę „Ojciec chrzestny Saga”. W 1992 roku Coppola stworzył kolejną wersję „The Godfather Trilogy 1901–1980”, która rozszerza „Sagę” o fabułę części trzeciej oraz kolejne, wcześniej niepokazywane sceny. Co ciekawe, film w tej wersji trwa 583 minuty, czyli 9 godzin i 43 minut.

„Ojciec chrzestny” – postacie i aktorzy

Ważnym elementem serii filmowej „Ojciec chrzestny” jest obsada, w której znalazły się największe legendy kina. Niektórzy twierdzą nawet, że seria ma najlepszych aktorów na świecie. W roli głównej wystąpił Marlon Brando („Tramwaj zwany pożądaniem”, „Czas Apokalipsy”, „Ostatnie tango w Paryżu”) jako Vito Corelone, głowa rodziny, ojciec Santina „Sonny’ego” (James Caan), Frederica „Fredo” (John Cazale), Michaela (Al Pacino) i Connie (Talia Shire), a także nieformalnie adoptowanego Toma Hagena (Robert Duvall), który jest również rodzinnym prawnikiem i doradcą. Brando jest bez wątpienia najjaśniejszą gwiazdą, a nawet twarzą całej serii.

W pierwszej części trylogii na ekranie towarzyszą mu również Diane Keaton jako Kay Adams (dziewczyna i późniejsza żona Michalea), Richard S. Castellano i Abe Vigoda (kapitani rodziny Corleone), Al Lettieri (diler heroiny Virgil „The Turk” Sollozzo), Gianni Russo (Carlo Rizzi, mąż Connie), Sterling Hayden (skorumpowany kapitan policji Mark McCluskey), Lenny Montana (żołnierz Luca Brasi), Richard Contej (Emilio Barzini), Al Martino (Johnny Fontane, sławny piosenkarz i syn chrzestny Vita), John Marley (hollywoodzki producent Jack Woltz), Alex Rocco (Moe Greene, jeden z założycieli Las Vegas), Morgana King (Carmella, żona Vita), John Martino (kierowca Paulie Gatto), Victor Rendina (Philip Tattaglia), Simonetta Stefanelli (Apollonia Vitelli-Corleone) oraz Saro Urzì (Vitelli).

W części drugiej do obsady dołączył między innymi Robert De Niro, który brawurowo wcielił się w młodego Vito Corleone, a także Lee Strasberg, Michael V. Gazzo, G.D. Spradlin, Richard Bright, Dominic Chianese, Bruno Kirby, Giuseppe Sillato, Roman Coppola, John Megna, Julian Voloshin i Larry Guardino. Z kolei gwiazdą ostatniej odsłony trylogii został Andy García jako Vincent Mancini. W pozostałych rolach wystąpili Eli Wallach, Sofia Coppola, Joe Mantegna, George Hamilton, Bridget Fonda, Raf Vallone, Vittorio Duse, Franc D’Ambrosio, Donal Donnelly, Helmut Berger, Don Novello, John Savage i Al Ruscio.

„Ojciec chrzestny” – gdzie obejrzeć?

Wszystkie części trylogii „Ojciec chrzestny” obejrzeć można w serwisie viaplay. Pierwsza i druga część dostępna jest również na Netflixie, CHILI i Apple TV+. Jeśli jeszcze nie widzieliście tej klasyki kina, warto nadrobić zaległości.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze