1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Grupa U2 zapowiada album z nowymi wersjami swoich największych przebojów

Album „Songs Of Surrender” ukaże się 17 marca 2023 roku. (Fot. materiały prasowe)
Grupa U2 ogłosiła premierę nowego wydawnictwa – „Songs Of Surrender”. Na płytę trafi 40 największych przebojów zespołu nagranych w zupełnie nowych aranżacjach.

Sesje nagraniowe do „Songs Of Surrender” odbyły się w ciągu ostatnich dwóch lat. Pomysłodawcą projektu jest The Edge, gitarzysta zespołu. Na wydawnictwie U2 powraca do najbardziej uwielbianych piosenek ze swojego dorobku. W trakcie ponad 40-letniej kariery legendarny zespół wylansował takie przeboje, jak „With Or Without You”, „One”, „Beautiful Day” czy „Sunday Bloody Sunday”. Teraz zostały one nagrane w nowych aranżacjach, a niektóre z nich otrzymały nawet nowy tekst.

– Muzyka pozwala podróżować w czasie. Byliśmy ciekawi, jak nasze wczesne piosenki brzmiałyby stworzone w XXI wieku. Z początku był to tylko eksperyment, jednak z czasem przerodził się w osobistą obsesję, ponieważ wiele z nich poddaliśmy nowej interpretacji. Intymność zastąpiła postpunkowy pośpiech. Tu zmieniliśmy tempo, tam dodaliśmy klawisze, a w niektórych przypadkach także akordy i teksty. Okazało się, że świetne utwory są po prostu niezniszczalne – wyjaśnia The Edge.

– Proces wyboru piosenek rozpoczął się od demówek. Wsłuchałem się w brzmienie utworów pozbawionych swoich podstawowych elementów. Kolejnym ważnym celem, który mi przyświecał, była chęć nadania piosenkom intymności, ponieważ większość z nich była pisana z myślą o występach na żywo. Przeglądaliśmy wersje demo z producentem i łatwo było zauważyć, które utwory miały niemal natychmiastowy sens, a które wymagały nieco więcej pracy. Wszyscy czuliśmy, że mniej znaczy więcej – dodaje muzyk.

Nagrane na nowo piosenki podzielono na cztery minialbumy nazwane na cześć członków zespołu. – Niesamowite było usłyszeć, jak wszystkie te utwory współgrają ze sobą, i układać je w odpowiedniej kolejności. Musieliśmy znaleźć pasujące przejścia, dlatego trochę bawiliśmy się w DJ-ów. Kiedy mieliśmy już cztery różne albumy, łatwo było zauważyć, kto będzie symbolicznym przywódcą każdego z nich – mówi The Edge, który pod swoje skrzydła wziął między innymi utwory „One” i „Beautiful Day”. Na minialbumie perkusisty Larry’ego Mullena znalazły się z kolei takie przeboje jak „Stuck In A Moment You Can’t Get Out Of” i „Ordinary Love”, basisty Adama Claytona – „I Still Haven’t Found What I’m Looking For” i „All I Want Is You”, a lidera zespołu Bono – „With Or Without You” oraz „Sunday Bloody Sunday”.

Premiera „Songs Of Surrender” zaplanowana jest na 17 marca 2023 roku. Pierwszym singlem promującym album jest „Pride (In The Name Of Love)”. Posłuchajcie.

Źródło: materiały prasowe Universal Music

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze